Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana zaworu termostatycznego na 3D


baranina89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam instalacje taka jak na schemacie. Woda w podłogowce jest mieszana przez zawór termostatyczny esbe vta 372 z zakresem 35-60. Gdy ustawiam podlogowke na 35 tym zaworem to po paru godzinach jest zbyt ciepło. Wtedy wyłączam pompę. Powrotem podłogowki zaczyna wracać bardzo ciepła woda, piec się nagrzewa do 80 i się wyłącza. Pomyślałem, że zamiast tego zaworu kupię zawor 3d z siłownikiem i sterownik pieca będzie go zamykać w momencie gdy regulator pokojowy wyśle sygnał dogrzania. Powiedzcie czy to dobry pomysł.  Podłogowka jest na jednej kondygnacji, otwarta przestrzeń więc nie widzę sensu montażu siłowników na każdym obiegu.

Drugie moje pytanie brzmi: czy pompa cwu powinna być zamontowana na powrocie?

3. Co to za śmieszny zawór? Podłączony jest do pieca

 

 

received_540456066785716.jpeg

IMG_20191029_210122.jpg

IMG_20191029_210156.jpg

IMG_20191029_210203.jpg

IMG_20191101_235209.jpg

IMG_20191029_210320.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, baranina89 napisał:

3. Co to za śmieszny zawór? Podłączony jest do pieca

 

4 godziny temu, baranina89 napisał:

 Wtedy wyłączam pompę. 

Do takich zadań to się instaluje termostat w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym.A problem z wpychaniem ciepłej wody w powrót ogrzewania podłogowego masz ponieważ w pewnym miejscu tej instalacji brakuje zaworu zwrotnego.

Jeśli pompa  CWU nie pracuje cały czas to masz bardzo niską temperaturę powrotu kotła nie zalecaną przez producenta kotła.

Domyślam się,że jest to kocioł na pellet.Co decyduje o włączeniu i wyłączeniu palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten zawór VTA 372. Rozumiem żeby miał zakres 20-55*, ale nie 35-60" na ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję w pierwszej kolejności przykręcić ratometry  na min nawet 0,5L/min , i puścić pompę  na 1 biegu , stałe cisnienie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks -> Kupiłem dom w sierpniu z gotową instalacją. Na chłopski rozum ten zawór VTA wydawał mi się nie podłogówki.

ameno -> Spróbuje, chociaż wątpie, że to coś pomoże. Ponieważ w sytuacji gdy w domu było za ciepło zauważyłem, że temperatura podłogi nie była wszędzie równa.

g69 -< dzięki za informację o tym zaworze. 

 

Piec to Defro Eko Komfort 20kW

Chciałem Kupić Sterownik zaworu DEFRO MZ, zawór 3D z siłownikiem i termoregulator pokojowy 2-stanowy.

Sugerowałem się tym postem: 

 

Załączam propozycję podłączenia

 

 

 

Podłogówka (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł na ekogroszek to wymiana na zawór 3D z siłownikiem i sterowaniem pogodowym jak najbardziej ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinien wyglądać prawidłowy schemat:

1932740836_SCHEMATpraw.png.7e85b5fa86373adf4cc197d5f9d28b36.png

1/ mieszacz 3D termostatyczny oczywiście zły - powinien być zakres 20-43 C

Z jego zmianą będzie spory problem, bo ciasno i zaoszczędzono na śrubunkach. Można cały układ mieszający z 3D i siłownikiem przenieść do kotłowni, ale średnice rur do rozdzielaczy podłogówki (CU 18 ?) są zdecydowanie za małe.

2/ tak jak napisał @g69 dla podłogówki sterowanie pogodowe, zaś dla grzejników głowice termostatyczne.

3/ wskazana dodatkowa pompa ochrony powrotu i zawory zwrotne zaznaczone na szkicu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobne rozwiązanie tylko mój termostatyczny zawór pozwala wlać w podlogówke minimum 22stC. Jego największą wadą jest to że przy zmieniających się warunkach na dworze trzeba chodzić i go przestawiać:( też planuję go wymienić na 3D z siłownikiem dlatego podłączam się pod temat:)

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 dzięki za poprawiony schemat. Mógłby ktoś z Was doradzic jakiej firmy ma być ten zawór, pompa chroniąca powrót i pompa cyrkulacyjna do ciepłej wody? Aktualnie mam takie pompy zamontowane (ta czarna beznadziejna zamontowano mi wraz z pompą ciepła)IMG_20191102_141437.thumb.jpg.7c31779cc88e78c3261709f9251db1b0.jpg plus czerwoną grundfos, która została po starym bojlerze. 

 

IMG_20191102_140017.jpg

IMG_20191102_140033.jpg

IMG_20191102_141058.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór najważniejsze żeby był taki jak kolega podał Ci na schemacie. Czy będzie Esbe czy Afriso to już mniej ważne (chociaż Esbe mają opinie tych mniej awaryjnych). 

Pompa Wilo Yonos Pico.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj22 a mógłbyś mi narysować schemat bez pompy kotłowej? Czytałem na tym forum, że pracująca przez cały czas pompa C.W.U. może pełnić funkcję ochrony powrotu. Zastanawiam się czy nie użyć tej pompy grundfos jako pompy kotłowej. Z tym, że ona jest ponoć mało ekonomiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie. Przemyślałem Wasze propozycje i zrobiłem dokładnie tak jak napisał gmaj22. Temperatura zadana kotła 65, powrót 57. Pompa przewalowa uruchamia się przy 55. Na podłogę mam temperature od 25 w górę. Oba zawory działają z pogodowka. Poniżej zdjęcia modyfikacji.

Dziękuję wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia.

IMG_20191126_230828.jpg

IMG_20191126_230843.jpg

IMG_20191126_230835.jpg

IMG_20191126_233642.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.