Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe z grzejnikami


mazilo

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam mieszkanie 83m2 ( niestety od dewelopera )w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe (7pentli) , w małych pokojach grzejniki( 3 pokoje )
Rozdzielacz nie posiada pompy a wyłącznie RTL.
Irytuje mnie fakt ,iż w pomieszczeniach w których znajdują się grzejniki nie mogę utrzymać stałej temperatury .
Bardzo szybko się nagrzewają ale jeszcze szybciej wychładzają . Powód oczywisty : podłogówka dłużej oddaje ciepło i dlatego pokoje zdążą się wychłodzić . 

Druga rzecz ,to brak możliwości uzyskania wyższej temperatury w pokojach niż w salonie ( ale to już jak rozwiążemy pierwszy problem) 

Najdluzsza pętla podłogówki jest zazwyczaj najchłodniejsza , albo zapowietrzona ,lub termostat pokojowy zbyt szybko odcina ogrzewanie ( wątpię ,ponieważ przenosiłem go w okolicy chłodnej pętli i wynik podobny )

Czy warto i wymienić rozdzielacz ?
51025B7D-02C7-4E0C-8F35-7655CF794FDD.jpeg.e3878e730d2bf3ccfc03a7a873cff8d3.jpeg
Piec dwu funkcyjny DE Dietrich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęcie takiej jakości żeby coś było widać.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże kochany , nie jestem hydraulikiem , zwykłym amatorem ,  ale jak na to patrze to aż się zle robi , nie dosć że zle to na dodatek niedbale 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij lepiej od podania, jaki tam jest kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU pewnie z sieci wodociagowej? Kocioł jednofunkcyjny ze zintegrowaną pompa obiegową. To powinno chodzić bezpośrednio z kotła bez dodatkowego mieszacza pompowego. Dasz radę podać dane pompy wewnątrz kotła? Pewnie Wilo - pytanie która?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK...dwufunkcyjny / indeks MI.

Sprawdziłem specyfikację i okazuje się, że jest to kocioł kondensacyjny ale nie niskotemperaturowy. Podawane w tabeli wysokie sprawności są dla temperatury powrotu 30 C (paramatry zas/powr 50 C/ 30 C) To za dużo dla podłogówki. 

Choć w instrukcji wynika, że  MCR3 PLUS 24/28 MI  obsługuje również 1 obieg bezpośredni (bez zaworu mieszającego)

1025718634_podlogwka.png.f3d5e0bc59b3a9f15628d66793db6e81.png

 

 

Tu lepiej, aby wypowiedział się ktoś, kto ma z takimi kotłami większe doświadczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mazilo napisał:

Tak wyglada cały rozdzielacz , podłączone są wyłącznie pętle z podłogówki .

Wywal go i wstaw np to co pokazałeś z linku 

 

3 godziny temu, mazilo napisał:

To będzie 100x lepsze niż to co masz obecnie - te RTL-e nie mogą być zamontowane w takiej ilości obok siebie - tu jeden wpływa na drugiego.

Ten potencjalny nowy rozdzielacz ma wadę że nastawy temp wody będziesz robił ręcznie, ale podłoga ma sporą samoregulację więc może będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, gmaj22 napisał:

Sprawdziłem specyfikację i okazuje się, że jest to kocioł kondensacyjny ale nie niskotemperaturowy

To nie ma znaczenia gdyż w instalacji są też grzejniki, ważniejsze jest to że moc minimalna jest wysoka - 6kW i dlatego kocioł wraz z instalacją tak się zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz rozwiąże problem z pętlami - a praktycznie z jedna niedogrzana , czy rozwiąże problem z grzejnikami ? Chodzi o to ,żeby były cały czas ciepłe a nie w momencie grzani podłogówki ( możliwość regulacji głowiczkami na grzejnikach )

Są jeszcze rozdzielacze z bypassem . Czy zaproponowany w linku wyższym będzie lepszy ?

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie z zaworem 3-D termostatycznym mają tą samą wadę - potrzebują ręcznej nastawy temp wody w instalacji, jak miała by być Ameryka i full automat to trzeba automatyki sterującej siłownikiem + moduł mieszacza + odpowiedni rozdzielacz - nie wiem czy dla takiej instalacji warto się tak bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mazilo napisał:

Chodzi o to ,żeby były cały czas ciepłe a nie w momencie grzani podłogówki ( możliwość regulacji głowiczkami na grzejnikach )

Przecież to normalna reakcja grzejnika z głowicą termostatyczną, można coś pokombinować obniżając temp zasilania grzejników, ale w tym kotle to ograniczone pole manewru - po prostu zły kocioł do takiej instalacji i takich wymagań investora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz ze nic nie zrobię z grzejnikami ?

A może drugi sterownik do pokoju z grzejnikiem i podłączyć go rownolegle ?

Wydając ponad 1000zł tylko żeby dogrzewali jedna pętla ?; żyłem tak 2 lata i nie jest źle . 
Tragicznie jest w pokojach bo niestety w momencie pojawienia się dziecka będzie albo za gorąco albo za zimno - z nastawieniem na zimo :-(

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ten od podłogi przenieś do pokoju z grzejnikami, podłogówka jest "regulowana' na zaw RTL to tam trzeba ustawiać a nie na sterowniku.

Ponadto podłogówka ma dużą bezwładność i sterowanie grzejników wg podłogówki to absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to niestety tak działa. Grzanie grzejników to wyższa temperatura, więc RTL -e nie puszczą obiegów podłogówki, dopóki  temperatura na powrocie nie spadnie do nastawionego poziomu. Termostat pokojowy po nagrzaniu pomieszczenia grzejnikiem, wyłącza pompę.

Tu widzę nieco "szalony" pomysł: Spowodować, aby pompa obiegowa chodziła cały czas, niezależnie od sygnału wyłączenia termostatu.pokojowego z grzejnikami.

Być może potrzebny byłby drugi termostat w pomieszczeniu z podłogówką.

Zaznaczam, że nie jest to sugestia przeróbki, bo tu pozostaje kwestia sterowania palnikiem, modulacji kotła. To raczej propozycja do przedyskutowania, bo taka ingerencja wymaga wiedzy z zakresu działania i sterowania samego kotła gazowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt się nie liczą - ważne żeby to działało na tyle dobrze aby pokoje były ciepłe . 
Oczywiście nie cudujemy z kuciem posadzki :-).

Drugi regulator pokojowy spowoduje załączenie pieca i wyłączy się ,jeśli oba regulatory dostaną informacje o osiągnięciu pożądanej temperatury  ( przy połączeniu równoległym ) .Oczywiście teoretyzując .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro koszty się nie liczą, to  zrobić wg schematu producenta.

1866431930_2obiegi.png.689d4a8e6431bb0db339c77c4d6a6d18.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rozdzielac z 3d termostatycznym w zupełności Ci wystarczy ,  ustawiasz 28-32 stopni w zalezności jak ciepłolubny jesteś  i to Ci powninno dać spokonie od 22 do  nawet 24* w pomieszczeniu , reszte wyregulujesz przepływami na  ratometrach 

Jeśli natomiast chcesz jeszcze bardziej "dokładnego" sterowania możesz na kazdej pętli załozyc siłownik , i termostaty w azdym pokoju ,obecne systemy do sterowania strefowego podłogóka są już zaawansowane i modulują prace siłownika sygnałem PWM w zalezności od histerezy temp. wew. 

Jakis sensowny zestaw powiedzmy bezprzewodowy , z funkcją internetową bedzie kosztował do 3k PLN więc też tanie to nie jest 

Sam mam sterowanie strefowe w domu i powiem tylko tyle , że  tak naprawdę nie da się w tradycyjnym domu kontrolowac tak temperatury zeby była cały czas taka jaka chcemy .

Dla przykładu w nocy dziś u mnie było  -6 w podłogę poszło 29* , obecnie świeci słonce   a w salonie mam 25* a ogrzewanie jest wyłączone , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.