Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana grzejnikow żeliwnych na płytowe


Atres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Chciałbym wymienić stare grzejniki żeliwne na grzejniki płytowe. Obecnie rozstaw wynosi 50cm i nie chciałbym bawić się w przerabianie na 55cm. Zasilanie oczywiście boczne. Pojawia się teraz dylemat - w oferowanych grzejnikach wszędzie jest informacja o gwincie 1/2 cala. Rury zasilające grzejniki płytowe mam 3/4 cala. Jak ten problem rozwiązać? Jestem laikiem i prosiłbym o pomoc w doborze grzejników.

1. Wiatrołap (pow. 3,1 m2) - jest żeliwny 8 elementów

2. Kuchnia (pow. 11,3 m2) - jest żeliwny 16 elementów

3. Pokój (pow. 13,2 m2) - jest żeliwny 20 elementów

4. Pokój (pow. 11 m2) - jest żeliwny 16 elementów

5. Przedpokój (pow. 10 m2) - jest żeliwny 11 elementów

6 Salon (pow. 28,8 m2) - są dwa żeliwne 24 i 19 elementów

7. Hall (pow. 4,5 m2) - jest żeliwny 14 elementów

8. Pokój (pow. 9,2 m2) - jest żeliwny 14 elementów

9. Pokój (pow. 12 m2) - jest żeliwny 18 elementów

10. Pokój (pow. 12 m2) - jest żeliwny 14 elementów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na m2 się grzejnika nie dobiera. Trzeba znać chociaż orientacyjne straty cieplne pomieszczeń oraz jaki kocioł i jakimi temperaturami będzie te grzejniki zasilał. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Visitor1230 napisał:

Pytanie. Dlaczego wymieniasz te grzejniki?

Są stare, nieładne i potrzebują dużo wody

 

11 minut temu, gmaj22 napisał:

Na m2 się grzejnika nie dobiera. Trzeba znać chociaż orientacyjne straty cieplne pomieszczeń oraz jaki kocioł i jakimi temperaturami będzie te grzejniki zasilał. 

 

Obecnie jest stary piec węglowy. Chcę alternatywny kocioł gazowy Buderus 072. Po co dwa piece? Gdyby w mroźne dni gazowy zaczął rujnować mój portfel.

Dom jest częściowo ocieplony. We wszystkich murach jest wełna mineralna, około 75% powierzchni murów dodatkowo ocieplona styropianem 10cm. Większość pomieszczeń zbliżona do kwadratu. Wyjątkiem jest hall, przedpokój i salon.

 

Co z tym 1/2 i 3/4?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Atres napisał:

Są stare, nieładne i potrzebują dużo wody

Tez kiedys mialem grzejniki zeliwne i je wyrzucilem. Dzis nie popelnilbym tego bledu po raz drugi. Wypiaskowac dac pomalowac proszkowo. A to, ze maja duza pojemnosc to zaleta a nie wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem grzejniki żeliwne i wymieniłem na płytowe, teraz w mieszkaniu tez mam zeliwne i gdybym mógł, to wymieniłbym od razu na płytowe a zeliwne na złom. W domu mam płytowe i nigdy bym nie zamontował zeliwnych(pomijam efekt wizualny, bo to rzecz gustu).

 

Co do 1/2 i 3/4 dac redukcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac efekt wizualny zeliwniaka, ktory nie kazdemu musi sie podobac.a ktory po latach zaczalem doceniac jest on idealny do prowadzenia instalacji niskotemperaturowo. Ma duza pojemnosc i to jest jego zaleta. Zpewnia stabilnosc w instalacji. A stabilnosc to ekonomia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki mają już ze 30 lat. Niektóre mają na sobie kilka warstw farby, a inne które były pod maskownica chyba nigdy nie były malowane - jeden wielki syf. Płytowe prezentują się zdecydowanie ładniej, a jeszcze ładniej te dekoracyjne jak to opisują sprzedawcy.

 

Znalazłem w sieci kalkulator obliczający zapotrzebowanie na moc cieplną, ale to oczywiście byłoby zbyt proste. W ofertach sprzedaży grzejników podają różne moce. na przykładzie małego grzejnika płytowego Purmo - 75/65/20 °C – 955 W oraz 55/45/20 °C – 480 W. Którą wartość, którą moc brać pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od kilku czynników. Najprościej brać ilość dla 55*C, ale

Miałeś żeliwne - ile żeber?  Czy wg dawnych wyliczeń 1 żebro na 1 m2 ?

Jaką temperaturę wody utrzymujesz podczas grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jozefg1 napisał:

To zależy od kilku czynników. Najprościej brać ilość dla 55*C, ale

Miałeś żeliwne - ile żeber?  Czy wg dawnych wyliczeń 1 żebro na 1 m2 ?

Jaką temperaturę wody utrzymujesz podczas grzania?

Tam gdzie chciałbym zamontować ten mały grzejnik jest obecnie żeliwny 8 elementów. Pomieszczenie 3,1 m2.

 

Nie utrzymuję temperatury, bo jeszcze nie mieszkam w tym budynku, jest w trakcie remontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem... Ja bym się wstrzymał z wymianą do przyszłego roku.

Po zimie będziesz wiedział jak są dogrzane pomieszczenia.

Ale jeżeli musisz z różnych powodów to oblicz dla 55*C  i  100W/m2  a na 3,1m ten mały grzejniczek powinien wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga: grzejemy kubaturę a nie powierzchnię :) Wysokość pomieszczeń tez ma znaczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kotly gazowe nie pracuja z podlogowka? Przy kotle kondensacyjnym jest wymagana instalacja niskotemperaturowa. A zeby taka stworzyc dobrze miec przewymiarowane grzejniki. Czyli za duze. Ale wiecej nie bede dywagowal bo ogrzewanie gazem to nie moja domena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Visitor1230 napisał:

A czy kotly gazowe nie pracuja z podlogowka?

Nie mieszajmy ogrzewania podłogowego do grzejnikowego bo mowa o tym drugim.

23 minuty temu, Visitor1230 napisał:

A zeby taka stworzyc dobrze miec przewymiarowane grzejniki

Nie przewymiarowany a dopasowany do instalacji a to różnica.

Poza tym przewymiarowany grzejnik płytowy ma o wiele mniejszą pojemność od tego żeliwnego i zastanawiam się czy to nie jest minus biorąc pod uwagę kocioł kondensacyjny-np duża bezwładność,mniejsza/gorsza sterowalność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SONY23

Żeliwne to koszt kg×aktualna cena złomu/żeliwa na złomie :)

Wiem do czego zmierzasz,ale to tak nie działa.Panelowe też można kupić ekstra luksusowe=drogie.

A co do mojego pytania to jednak różnica w grzejnikach nie powinna mieć znaczenia jeżeli powrót z nich będzie miał wymaganą temperaturę dla kotła kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ciepło od grzejnika rozchodzi się przez przewodzenie, promieniowanie i konwekcję. Niektóre są lepsze w jednym, inne w drugim.... Znaczenie mają przede wszystkim parametry: temperatura zasilania/powrotu i przepływ. Wymienione na początku cechy to tylko "pochodne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś napisał, żebyś wymienił grzejniki za rok jak się nie sprawdzą. Tragedia

Gość robi remont i robi to teraz a nie dwa razy w ciągu roku. Wywal te żeliwne i wstaw płytowe, tylko dobierz do temp.max 55*.

Żeliwne sprawdzają się pod pellet a nie gaz. Przy gazie muszę dobrze oddawać ciepło na mieszkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam ważne pytanie. Sprzedawcy oferują tzw. grzejniki modernizacyjne, które idealnie nadają się ich zdaniem do wymiany w miejsce grzejników żeliwnych. Z tego co zauważyłem, to są nieco niższe tj. 550, a nie 600 jak pozostałe płytowe i zdecydowanie słabsze, o mniejszej mocy. Czy na tym różnice się kończą? Zwykłe grzejniki płytowe mają rozstaw na rury 500 lub 550. Wybierając zwykły grzejnik płytowy o wysokości 600 i rozstawie 500 będzie problem z jego zamontowaniem w miejscu żeliwnego? Proszę o odpowiedź, bo to bardzo ważne dl mnie pytanie. Z góry dziękuje za wszelkie informacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Atres napisał:

Wybierając zwykły grzejnik płytowy o wysokości 600 i rozstawie 500 będzie problem z jego zamontowaniem w miejscu żeliwnego?

Nie powinno być problemu.

W każdym nowym grzejniku masz uchwyty do zawieszenia jego.

Szukaj grzejnika o rozstawie 50cm skoro żeliwny tyle ma a będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Atres napisał:

Sprzedawcy oferują tzw. grzejniki modernizacyjne, które idealnie nadają się ich zdaniem do wymiany w miejsce grzejników żeliwnych. Z tego co zauważyłem, to są nieco niższe tj. 550, a nie 600 jak pozostałe płytowe i zdecydowanie słabsze, o mniejszej mocy. Czy na tym różnice się kończą?

tak, na tym sie kończą różnice. Te grzejniki zostały stworzone specjalnie po to, aby je było mozna zamienic z żeliwnymi bez przeróbek instalacji.

Demontujesz żeliwne i montujesz te niższe płytowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.