Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc w ustawieniu sterownika i zaworu


Bartek1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jestem posiadaczem kotła na ekogroszek 15KW z palnikiem sv200.
Sterownik iryd pid rtz, założony zawór trójdrogowy ESBE 131 (ma ktoś taki aby powiedział jak tym kręcić?).
Kociołek ogrzewa budynek ok 160m2 bez CWU.
Od samego początku mam problem aby dobić do zadanej temperatury 55st. (przeważnie jest to ok 48-50), oraz problem ze zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniach.
100%mocy 0min:35sek Dmuchawa 15

1%mocy 3minuty:00sekund Dmuchawa 2bieg

Podtrzymanie Co 15minut Na 12sekund KROTNOŚĆ 2

Czas podawania 6sekund

Przedłużenie PID 1st.C
Ekogroszek to Sobianek GOLD

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia masz podobne do moich, delikatnie się różnią.U mnie kocioł działa bardzo dobrze. Powiedz do czego służy w twojej instalacji ten zawór 3D?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Popcorn1 napisał:

Ustawienia masz podobne do moich, delikatnie się różnią.U mnie kocioł działa bardzo dobrze. Powiedz do czego służy w twojej instalacji ten zawór 3D?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Zawór 3d ma kierować gorącą wodę w odpowiednich proporcjach, albo na powrót albo na grzejniki w zależności od ustawienia pokrętła.
Mam go od wczoraj dopiero.
Jakie masz nastawy i spalanie dobowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, zaworem 3D nie da się sterować powrotem i obiegiem CO. W zależności gdzie on jest zamontowany możesz regulować albo temperaturą powrotu albo obiegu CO. Wskazana fotka gdzie on jest zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W. Jakim celu zamontowano zawór 3D? W jaki sposób rozwiązana ochrona powrotu? Daj fotki instalacji. Czy na grzejnikach masz głowice? Czy jest podlogówka?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to jest zawór 3D a nie 4D?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% zawór 3d zamontowany aby na grzejniki nie szła cała gorąca woda.

Zamieszczam fotki

IMG_20191009_124532.jpg

IMG_20191009_124537.jpg

IMG_20191009_114159.jpg

IMG_20191009_114025.jpg

IMG_20191009_125005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworem 3D zamontowanym na zasilaniu (tak jak u Ciebie) owszem możesz regulować temp. jaka idzie na CO, natomiast nie ochronisz powrotu. Jeśli ustawisz niską temp. na grzejniki przy obecnej pogodzie, to jeszcze niższa będzie wracać do kotła niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij to pokrętło z zaworu 3D i zrób zdjęcie  - coś mi się tu nie podoba>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gmaj22 napisał:

Ściągnij to pokrętło z zaworu 3D i zrób zdjęcie  - coś mi się tu nie podoba>

Nie brałem nawet pod uwagę że może być źle zamontowany ( jako rozdzielający nie mieszający) ale faktycznie tak może być :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zamontowany jako MIESZAJĄCY, ale o co innego mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Ściągnij to pokrętło z zaworu 3D i zrób zdjęcie  - coś mi się tu nie podoba>

Jutro cykne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, altoro napisał:

Nie brałem nawet pod uwagę że może być źle zamontowany ( jako rozdzielający nie mieszający) ale faktycznie tak może być :-)

A nie lepiej jakby był rozdzielający?  Pytam z ciekawości bo czy nie powinien rozdzielać gorącej wody na grzejniki bo ochronę powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, rozdzielając kierujesz strumień wody albo na CO, albo na powrót. Ty potrzebujesz zmieszać gorącą wodę z kotła z chłodniejszą powracającą z instalacji i w ten sposób regulujesz temp. wody która idzie na obieg CO. Kręcąc zaworem zmieniasz proporcje wody gorącej z chłodniejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, altoro napisał:

Nie, rozdzielając kierujesz strumień wody albo na CO, albo na powrót. Ty potrzebujesz zmieszać gorącą wodę z kotła z chłodniejszą powracającą z instalacji i w ten sposób regulujesz temp. wody która idzie na obieg CO. Kręcąc zaworem zmieniasz proporcje wody gorącej z chłodniejszą.

Ja myślałem cały czas, że np. zaworem będę regulował proporcjonalnie temperaturę czyli na dom puszczę sobie np. 10% gorącej wody (jak na dworze będzie cieplej tak jak teraz) a resztą będzie wracała powrotem ogrzewając kocioł... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, gmaj22 napisał:

Ściągnij to pokrętło z zaworu 3D i zrób zdjęcie  - coś mi się tu nie podoba>

 

IMG_20191010_123600.jpg

IMG_20191010_123701.jpg

IMG_20191010_123622.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek1984 napisał:

Ja myślałem cały czas, że np. zaworem będę regulował proporcjonalnie temperaturę czyli na dom puszczę sobie np. 10% gorącej wody (jak na dworze będzie cieplej tak jak teraz) a resztą będzie wracała powrotem ogrzewając kocioł... 

żeby działało tak jak mówisz, potrzebny jest zawór 4D, zawór 3D służy do zmieszania dwóch czynników cieplejszego z chłodniejszym w jeden o określonej temp. nie ma możliwości żeby jeszcze dogrzać powrót, bo niby którędy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jest jeszcze opcja ze sprzęgłem, i jeśli w instalacji są 2 obwody grzewcze jest to lepsza opcja jak z zaworem 4D. Ale potrzebna będzie dodatkowa pompa, jednak dla pracy kotła idealne. Różnica temperatur zasilania i powrotu ( tzw delta) możliwie jak najmniejszą dla przykładu na foto niebieski zapis. Instalacja z 3 obiegami grzewczymi ( 1- CO 2-CO poddasze 3- obieg CWU) właśnie ze sprzeglema477379892ea9aa5bef5c7d868283075.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ścięcie na adapterze odpowiada sfazowaniu na mosiężnym trzpieniu, to zawór ustawiony jest dobrze.

Działa jako mieszający, obniżając temperaturę na instalację.

sciecie.png.aa2f2f1cfe4724f8dd5a6d7a44584c4e.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gmaj22 napisał:

Jeśli to ścięcie na adapterze odpowiada sfazowaniu na mosiężnym trzpieniu, to zawór ustawiony jest dobrze.

Działa jako mieszający, obniżając temperaturę na instalację.

sciecie.png.aa2f2f1cfe4724f8dd5a6d7a44584c4e.png

 

Gdzie znajdę to fazowanie na trzpieniu?

W tej chwili wg. przyczepionego czujnika od CWU (nie grzeje wody więc go wykorzystałem) za zaworem trójdrogowym temperatura wody idąca na grzejniki ma 36 st. W domu mam 24st. spalanie dobowe 6.6kg.(bez zaworu było 20-25kg)

Czy coś mogę jeszcze poprawić?
Dodam, że w przyszłym tyg. będę zakładał otulinę na wszystkie rury w piwnicy. 

Pozdrawiam


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.