Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.O. w niskim mieszkaniu w kamienicy


conneus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z obmyśleniem instalacji C.O w mieszkaniu. Ogrzewanie będzie realizowane za pomocą piecokuchni ~8KW (jest to moc zapewne bez sprawności to trzeba liczyć z 2x mniej). Inne sposoby prócz węgla nie wchodzą w grę(mam 3 fazy, ale ogrzewanie prądem nawet w akumulacji nie wychodzi tanio). Problemem jest poprowadzenie rur... Rury muszą iść górą, niestety wysokość pomieszczenia to tylko 2,5m co wykreśla praktycznie naczynie otwarte, a typowo zamkniętego obiegu do tego typu pieca bez sterowalności (tylko szufladka na dole) nie chce dawać. Dlatego obmyśliłem coś w tym stylu by zrobić cześć otwartą z pieca i zamknięta na grzejniki. Niestety z racji, że mam mało miejsca by to wyglądało jak na zdjęciu.

1459703223_cootwzam.thumb.jpg.aedd4629e2200431937191801427b1ef.jpg

Z tego co się dowiedziałem ciśnienie naczynia powinno być 0,2 + bar na każdy metr różnicy między naczyniem a rurami później położonymi przy podłodze.

Różnica ta u mnie wynosi ~2m tak więc ciśnienie przepony wynosi 0,4bar  a ciśnienie wody 0,3 bar. Naczynie 12l (wiem, że pewnie za dużo, ale praktycznie ta sama cena co 8). Wody z układzie to będzie 4 grzejniki po maks 10 żeber + drabinka + rury to jakieś 30-40l. Teraz pytanie czy mój schemat i obliczenia mają jakikolwiek sens działania? Zawór bezp. 3 czy 1,5 bar? Zakładam, że trzeba dać 2 zawory, 1 na zasileniu a 2 na na powrocie lepiej dać tak samo blisko pieca czy dalej (np koło drabinki). Przed trójnkiem do naczynia przeponowego będzie separator powietrza + jakieś tam automaty w niektórych miejscach. Pozdrawiam 

PS. zapomniałem napisać instalacja otwarta tzn. piec i bojler z rury 1" stalowej (mam takie wyjście z pieca), albo miedzi 22-28.  Układ zamknięty z pex 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle to masz narysowane. Jedna pompa na obiegu kocioł - wymiennik - bojler. Wymiennik na lato odcinany zaworami - grzejesz tylko wodę. Temperatura w bojlerze pilnowana przy pomocy zaworu termostatycznego z głowicą i czujnikiem z kapilarą w bojlerze.Skoro to piecokuchnia, więc takie rozwiązanie pewnie bierzesz pod uwagę. Jeść przecież trzeba cały rok :)

Druga pompa obiegu wtórnego na powrocie przed wymiennikiem płytowym. Zbiornik membranowy nie musi być pod sufitem - może być na powrocie. Czy i jaki - najlepiej policzyć - to zależy od pojemności układu oraz temperatury wody. (przyrost objetości wraz ze wzrostem jej temperatury a co za tym idzie - wzrost ciśnienia)

Obie pompy powinny tłoczyć do wymiennika. Stąd w obiegu kotłowym pompa na zasilaniu - drugi powód to wysokość montażu naczynia otwartego - tu jesteś ograniczony wysokością pomieszczenia. Pompa w obiegu CO - na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowane raczej na tym nie będzie (nie zbyt wygodne, rozpalanie i gotowanie, już nie mówiąc o smoleniu komina, przy takim przepaleniu by coś zagotować), woda w lato raczej grzana elektrycznie grzałką w bojlerze ( no chyba, że awaria jakaś by była). Ogólnie zasilenie i powrót od wymiennika na początku idą "górą" bo musi to iść nad futryną. Jeśli naczynie przeponowe nie musi być bezpośrednio przy piecu to miałbym ciekawsze miejsce na upchnięcie go z dala od pieca,a przy wymienniku dałbym dodatkowy zawór bezpieczeństwa.

Miejsce innego położenia  naczynia jest na dole.

736530787_cootwzam2.thumb.jpg.5a9c8b5dc6fa5ad9582eb8714e7e1191.jpg

 

Jeśli naczynie ze względów bezp. musi być przy piecu to będzie na samym dole pomiędzy wymiennikiem a piecem , a trójnik do naczynia dam po stronie ssawnej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy będzie 15-25 cm różnicy między dołem naczynia otwartego a rurami do grzejników :/ Pasowało by mi też tak zrobić, ale nie wiem czy układ nie będzie się zapowietrzać za bardzo, albo czy nie będzie wywalać wody.... No chyba, że dać pompę na powrocie, i poszukać jakiejś z podnoszeniem ~3m co by dało naczynie na wys min. 2,1 m.

1487194339_cootw2.thumb.jpg.5a3d58f0d09e2a2a099c5f20eb8e7ff8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak możliwości drewniany strop. Drewniane deski na podłodze o grubości 4-5 cm, jakbym naruszył 1 to by mi z pól ściany odpadło, bo akurat nachodzi 2-3cm pod tynk. Tzn może uda mi się jakoś powrotną zrobić dołem, ale zasilanie i tak musi iść dołem później w pomieszczeniach na samym dole i na górze, gdyż tam są ukosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak by zdjąć tą deskę muszę rozebrać pół pomieszczenia bo są na pióru wpust i akurat zaczyna się z naprzeciwka. Najwyżej jutro coś pokombinuję. Może akurat legary czy coś idzie idealnie w tym miejscu to wytnę i wstawię z powrotem. Ale wracając do układu. Załóżmy, że jeśli rura by szła dołem taki układ może być? Dodam, że potrzeba tak czy siak mi pexa potem na grzejniki. To rura  wbiorcza i z 1m powrotu będzie ze stali + rury do bojlera. Otwarta instalacja by pasowała bo na samym wymienniku i pompie idzie oszczędzić dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90cm ścianą z 2 kominami w środku i kanałem wentylacyjnym. Raczej już bezpieczniej będzie przebić się dołem pod drzwiami z 1 rurą. Popatrzę jutro może pójdzie puścić stal 3/4 bo pexa wolę nie mimo, że mam zaciskarke. Bo akurat to będą w połączenia pod podłogą i jak znam życie akurat one dadzą znać o sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz,nic nie pisałeś o tak grubej ścianie oraz o położeniu komina:)

6 minut temu, conneus napisał:

Bo akurat to będą w połączenia pod podłogą

Dlaczego ma być łączone pod podłogą? Rurą sobie wyjdziesz pod sam piec.

Z drugiej strony ciężko Ci będzie włożyć tam rurę stalową,no chyba że dość dużo wytniesz tej podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, conneus napisał:

Wtedy będzie 15-25 cm różnicy między dołem naczynia otwartego a rurami do grzejników :/ Pasowało by mi też tak zrobić, ale nie wiem czy układ nie będzie się zapowietrzać za bardzo, albo czy nie będzie wywalać wody.... No chyba, że dać pompę na powrocie, i poszukać jakiejś z podnoszeniem ~3m co by dało naczynie na wys min. 2,1 m.

Te 2,1m  o których piszesz , przy pompie na powrocie to musi być nad najwyższą rurą - czyli u sąsiada!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nade mną jest ślepy strych akurat bo mam mieszkanie narożne na 1P, a u nas w kamienicy są 2 piętra. To mam ślepą przestrzeń bez dostępu. Po 2 godzinach batalii planowania. znalazłem słaby punkt, mianowicie deski pod futryną. Po stratach w postaci wykręconego kciuka udało mi się usunąć te deski. I mam teraz możliwość puszczenia czegoś co ma ~28 mm ( w otulinie) i zastanawiam się nad pex, albo Cu. bo niestety będzie 2x skręt 90 stopni po każdej stronie rurki.

No to myślałem teraz nad czymś takim...

 

co otw3.png

Jeszcze znalazłem super naczynie 10l o wym 18x18x30 /wys. x szer. x dł./ jest szersze a nie wysokie, tylko nie mam pojęcia jaka pojemność wodna kotła jest , ale 10l to spokojnie starczy do instalacji nawet jakby miała 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.