olo1991 Opublikowano 3 Października 2019 #1 Opublikowano 3 Października 2019 Witam. Posiadam stary piec węglowy i potrzebuje porady w pewnej sprawie. Planuje zamontowanie do niego dmuchawy, sterownika i pompy. Chodzi mi o to że w danej chwili z pieca wychodzi rura zasilająca główna w której zamontowany jest zawór kulowy odcinajacy dopływ wody do grzejników a pod nim jest wyjście na bojler gdzie dalej zamontowany jest zawór i na powrocie tak samo. Pytanie w kwestii jak zrobić obejście do pompy "co" i czy muszę coś zmieniać w tej istalacji aby to wszystko grało jak należy ....
Gość Visitor1230 Opublikowano 3 Października 2019 #2 Opublikowano 3 Października 2019 Jaki masz kociol? Bo generalnie dmuchawa w takim zwyklym kotle to przeklenstwo. Smola, woda w kominie i w kotle. Najlepiej takie kotly pracuja na ciagu naturalnym. I miarkownik ciagu bylby tu lepszym rozwiazaniem.
olo1991 Opublikowano 3 Października 2019 Autor #3 Opublikowano 3 Października 2019 Szczerze to nie mam pojęcia co to jest za kocioł ... jest to najzwyklejszy chyba piec 4 drzwiczkii tyle co mogę o nim napisać... był zamontowany miarkownik ale jakoś to nie chciało spełniać swojej funkcji... albo gotował wodę albo dusiło tak że temp taka że w domu zimno... czyli latanie po schodach co godzinę ... mam dosyć takiego palenia. Chce jakoś usprawnić ten piec w ten sposób. Różne są opinie właśnie o montażu tych elementów do zwykłego pieca ale ja wolę zaryzykować niż męczyć się dalej w ten sposób. Po prostu mam te podzespoły z pieca od znajomego który miał ten sam problem co ja i powiedział że po zmodernizowaniu zwykłego pieca w ten sposób u niego byl święty spokój. Wolę zaryzykować i spróbować.
olo1991 Opublikowano 3 Października 2019 Autor #4 Opublikowano 3 Października 2019 Godzinę temu, Visitor1230 napisał: Jaki masz kociol? Bo generalnie dmuchawa w takim zwyklym kotle to przeklenstwo. Smola, woda w kominie i w kotle. Najlepiej takie kotly pracuja na ciagu naturalnym. I miarkownik ciagu bylby tu lepszym rozwiazaniem. 58 minut temu, olo1991 napisał: Szczerze to nie mam pojęcia co to jest za kocioł ... jest to najzwyklejszy chyba piec 4 drzwiczkii tyle co mogę o nim napisać... był zamontowany miarkownik ale jakoś to nie chciało spełniać swojej funkcji... albo gotował wodę albo dusiło tak że temp taka że w domu zimno... czyli latanie po schodach co godzinę ... mam dosyć takiego palenia. Chce jakoś usprawnić ten piec w ten sposób. Różne są opinie właśnie o montażu tych elementów do zwykłego pieca ale ja wolę zaryzykować niż męczyć się dalej w ten sposób. Po prostu mam te podzespoły z pieca od znajomego który miał ten sam problem co ja i powiedział że po zmodernizowaniu zwykłego pieca w ten sposób u niego byl święty spokój. Wolę zaryzykować i spróbować.
SONY23 Opublikowano 3 Października 2019 #5 Opublikowano 3 Października 2019 Pewnie nie będzie Ci się chciało ale proponuję sobie poczytać i przemyśleć https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/
Gość Trener40 Opublikowano 3 Października 2019 #6 Opublikowano 3 Października 2019 1 godzinę temu, olo1991 napisał: Witam. Posiadam stary piec węglowy i potrzebuje porady w pewnej sprawie. Planuje zamontowanie do niego dmuchawy, sterownika i pompy. Dołożenie pompy, to pikuś... Jezeli jest możliwość dołożenia dmuchawy, to wszystkie drzwiczki muszą być idealnie szczelne, bo inaczej... chyba wiesz co się będzie działo.... Zrób zdjęcie tego kotła...
Animus Opublikowano 3 Października 2019 #7 Opublikowano 3 Października 2019 W dodatku sąsiedzi poczują śmierdziucha z dmuchawą.
Gość witek1234 Opublikowano 4 Października 2019 #8 Opublikowano 4 Października 2019 No to od początku - co ogrzewasz i metraż? - instalacja jaka? - jak palisz, od góry, od dołu? - podaj nazwę sterownika - po co Ci ta pompa? Jeżeli ten sterownik to tzw. dwustanowy włącz - wyłącz - czasowy przedmuch , to wyregulowanie będzie trudne i możliwe że będzie zadyma jak piszą koledzy. Może jednak miarkownik Honeywell . Możliwe że stary uległ uszkodzeniu i zle pracował.
olo1991 Opublikowano 4 Października 2019 Autor #9 Opublikowano 4 Października 2019 To jest ten piec...Dom jednorodzinny . Powierzchnia ok 100 M . Stara instalacja grawitacyjna . Chce montować pompę ze względu przynajmniej tak mi się wydaje słabego obiegu ponieważ grzjniki na piętrze są nie do końca zagrzane w sensie od dołu można powiedzieć że są zimne ... no chyba ze ten piec jest po prostu za słaby. .. sterownikdostanę dzisiaj więc wtedy napiszę co to za cudo..
Gość Trener40 Opublikowano 4 Października 2019 #10 Opublikowano 4 Października 2019 Wentylator musialbyś zamontować na samym dole. Ten dopływ powietrza ( kręcone kółko) trzeba by idalanie zatkać ( może i zaspawać) wentylator będzie wydmuchiwał przez to kółko spaliny. Montaż wentylatora też musi być szczelny, bo może zaciągać lewe powietrze... Jeżeli w drzwiczkach nie ma sznura uszczelniającego, to kiepsko to widzę,choć wykonalne jest. Z pewnością będziesz kopcil jak Batory na morzu, ale to będzie w pierwszych fazach pracy kotla, oraz za każdym dolożeniem opału. Też kiedyś tak paliłem, ale ja ogrzewałem chatę koksem, a to zupełnie inne paliwo, niż węgiel. Z koksu podczas gdy go podpalasz nie ma praktycznie dymu, a po 5 min nawet nie widać, że kocioł pracuje... Tylko, że nie każdy kocioł nadaje się do koksu...
olo1991 Opublikowano 4 Października 2019 Autor #11 Opublikowano 4 Października 2019 Mam nowy sznur więc drzwiczki zrobie tak żeby było szczelne. Z wentylatorem też coś się pomyśli. A to że będzie kopcil to akurat nikomu nie będzie przeszkadzało ... Pytanie mam co do tej pompki w którym miejscu ją zainstalować ? Na samym początku zasilania od kotła a rure zasilająca bojler przenieść wyżej nad pompę ?
Gość Trener40 Opublikowano 4 Października 2019 #12 Opublikowano 4 Października 2019 1. Poczekaj na ten sterownik, bo może będzie miał opcje pracy dwóch pomp (CO i CWU). Ochrony powrotu brak, ale jak to pociągniesz na jednej pompie, to przez dogrzany zasobnik CWU powrót będzie z pewnością cieplejszy. Przy dwóch pompach ochrona powrotu nie będzie zrealizowana, no chyba, że pompa CWU będzie pracowała cały czas, ale to samo uzyskasz przy jeden pompie. Nad pompę jeszcze przydałby się ZZ i filtr, ale patrząc na tę instalacje, która obecnie jest, to pewnie pamięta czasy GIERKA. Jak dla mnie, to zasilanie CWU nad pompę...
Gość Visitor1230 Opublikowano 4 Października 2019 #13 Opublikowano 4 Października 2019 6 minut temu, olo1991 napisał: A to że będzie kopcil to akurat nikomu nie będzie przeszkadzało ... Bez komentarza. Probujesz wsadzic sobíe do kotla gowno w postaci wentylatora. Zniszczczysz kociol, komin albo zafundujesz sobie pozar komina.
HarryH Opublikowano 4 Października 2019 #14 Opublikowano 4 Października 2019 To, że będzie kopcił przez rozetkę, będzie przeszkadzało Tobie - przy pewnym stężeniu CO po prostu z tej kotłowni nie wyjdziesz. Ta instalacja wymaga kryzowania/ równoważenia hydraulicznego czy jak tam kto nazywa dopasowanie przepływów do grzejników i odbiorów ciepła, a na pewno nie wentylatora i pompy.
olo1991 Opublikowano 4 Października 2019 Autor #15 Opublikowano 4 Października 2019 To po co w takim razie ludzie montują takie rzeczy u siebie i jakoś są zadowoleni ? Może nie wszyscyjednemu wypali drugiemu nie. Obok sąsiad ma identyczny dom ten sam układ grzejników i kominowy miał ten sam problem co ja zamontowal wentylator robiony w dodatku i prehistoryczny sterownik i chodziło mu to dobre z 15 lat i jakoś nic nie wyleciało w powietrze. .. gdyby mnie było stać na nowy kocioł to nie siedział bym na tym forum i nie pisał jak poprawić Starego łupa żeby bez nerwicy paliło mi się w piecu chodziaz mniej więcej jak należy...
HarryH Opublikowano 4 Października 2019 #16 Opublikowano 4 Października 2019 Bo są debilami :-) Ja też się na to złapałem (kupując nowy kocioł z tym całym złomem), a potem jeszcze bardziej zadowolony byłem demontując dmuchawę po lekturze legendarnego postu o paleniu węglem na forum muratora. Nikt nie pisze o wylatywaniu w powietrze, tylko o większym zużyciu węgla, dymieniu i ryzyku zaczadzenia (sąsiad chyba rozetki nie miał, prawda?).
Gość witek1234 Opublikowano 4 Października 2019 #17 Opublikowano 4 Października 2019 Gdybyś palił od góry, parę przydatnych rad bym Ci udzielił. Nawet przy nadmuchu bo sam mam. Ale z PID, trochę wyższa liga. Widzę że wolisz kopcic bo nikomu to nie przeszkadza. Drzwi masz chyba mało szczelne bo okopcone...albo to efekt ładowania węgla na kupę żaru i wydymiania. Ech....
Gość Trener40 Opublikowano 4 Października 2019 #18 Opublikowano 4 Października 2019 19 godzin temu, olo1991 napisał: był zamontowany miarkownik ale jakoś to nie chciało spełniać swojej funkcji... albo gotował wodę albo dusiło tak że temp taka że w domu zimno... Ja Ci podpowiedzialem, że da się zamontować ten wentylator, ale idź za głosem chłopaków i pomyśl o nowym, dobrym miarkowniku. Dlaczego stary gotował wodę? Może klapka nie domykała się całkowicie, a dlaczego w domu było zimno? Bo miarkownik był do bani.
Gość Opublikowano 4 Października 2019 #19 Opublikowano 4 Października 2019 1 godzinę temu, HarryH napisał: Bo są debilami :-) Własnie oceniłeś grono osób używających nadmuch. Admin,gdzie jesteś?:)
Gość Visitor1230 Opublikowano 4 Października 2019 #20 Opublikowano 4 Października 2019 Moze nie zaraz debilami. Tylko nieswiadomymi klientami ktorzy sobie dali wcisnac ladnie pomalowany bubel. Moj kolega z pracy sprawil sobie taki wynalazek z dmuchawa. Kondensat wylewal mu sie z popielnika. A komin dal do frezowania, zeby pozbyc sie smoly.
Gość witek1234 Opublikowano 4 Października 2019 #21 Opublikowano 4 Października 2019 To jest do ogarnięcia ale z pidem. Mam i jest OK. Zero smoly, kondensatu. Ale kolega chyba nie zainwestuje. Zresztą nie namawiam. Najprościej i najtaniej to miarkownik widzę. Skoro daje ci kolega za friko, weź i spróbuj. Tylko na litość, rozpalaj od góry.
olo1991 Opublikowano 4 Października 2019 Autor #22 Opublikowano 4 Października 2019 Drodzy Panowie ja prosiłem o poradę a nie o kłótnie ;) Tak jak pisałem że gościu co mi go daje był zadowolony sąsiad tak samo ale wolałem napisać i posłuchać opinii innych czy jest sens montowania tych rzeczy bądź inne rozwiązanie mojego problemu ;)
Gość witek1234 Opublikowano 4 Października 2019 #23 Opublikowano 4 Października 2019 No to już wiesz. Opinie są podzielone ale ogólnie dwustan to lipa. Jest szansa że gdy będziesz palił od góry , jakoś będzie. Zależy co kogo uszczęśliwia i jaki ma próg samozadowolenia. Hejka. Nie oczekuj że wszyscy powiedzą ale happy. Tutaj stwierdzenie " palę od dołu" nie przysporzy Ci przychylności. Tak samo jak uwaga że nikomu dym nie będzie przeszkadzał. Pewnie wszyscy dookoła kopca, czemu miałbyś być wyjątkiem? Palenie od dołu na dwustanie to syfoza. Nadzieja w tym że może ten ster okaże się coś wart.
olo1991 Opublikowano 4 Października 2019 Autor #24 Opublikowano 4 Października 2019 Jak coś to ten sterownik to Nowosolar PK-23 PID
Gość witek1234 Opublikowano 4 Października 2019 #25 Opublikowano 4 Października 2019 Olo, ten sterownik to taka średnia półka, nie dwustan ale i nie rasowy . To że piszą że posiada funkcję pid to takie twierdzenie na wyrost. To taki pseudo pid i tym się za bardzo nie kieruj. Plus jest taki że można ustawić minimalne obroty a to już krok do przodu. Zrobisz jak zechcesz. A paliłes kiedyś sposobem kroczacym? Może to Cię zaciekawi. Dałbym Ci linka do moich filmików jak działa sterownik z PID ST 81 ale nie mam kompa bo padł. Jeżeli masz chęć to w dziale o kotłach zasypowych na stronie 14 jest temat " Piec Górnego Spalania Uks-N A Sterownik Pid Z Czujnikiem Spalin-Za i Przeciw". Filmiki na 4 i 5 stronie. Pisownia tematu dokładnie taka jak napisałem. Prośba do kolegi Jamjestcichy, może Ty podlinkujesz bo oglądałeś ?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.