Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia piec Stalmark Ecosilver 14, faza podtrzymania


Anka123

Rekomendowane odpowiedzi

Modulacja. Sterownik włącza/wyłącza kocioł, zadana kotła 65*, zadana mieszacza 55*, pompa od 50*(chyba, nie pamiętam) .

Kocioł 14KW, dom 100m nie ocieplony

Aha, palone peletem za 700zl

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej chodził na standard. W nocy z pokojówka to się wygasił. Od rana na modulacji chodził. Tak wyglądają wykresy

 

cab4e7fe45ed26b102f04597124d6f69.jpg&key=67fb3f4151c9f06aed0aa0d6e90410205dace8447c6a01e378387abb990ac124

 

Ponowię pytanie. Co się stanie jak ustawie na grzejniki 45. Pokojówkę dam na wyłączoną i 80% grzejników będzie skręcone na termostatach na 2-3. Czy wtedy często się odpala i tracę niepotrzebnie paliwo? Czy lepiej inaczej poustawiać? Help. Nie wystarcza mi 3 liczby i jazda. Tu jest pierdyliard możliwych konfiguracji pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura ok. Ale czarne nadal. Masz doprowadzone świeże powietrze do kotłowni? Kolego, ochrona powrotu też ma dużo wspólnego z poprawnym spalaniem. Jaki kupiłeś czujnik pokojowy? Jeśli zwykły dwustanowy to masz źle wpięty i zaznaczony w Menu. Powinien być jako "Regulator Standard 1" i tak powinien być wpięty w kostkę. Poza tym ma być "Sterowanie bez pokojówki". Tak jak mówiłem, masz ustawić te 55* na kaloryfery, kocioł zagrzeje, wyłączy się. Będzie trzeba to się włączy. Regulator w najchłodniejszym pomieszczeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty masz tego gada. Włącz sterowanie bez pokojówki żeby Ci nie merdal przy zaworze. I wyłącz "Pokojówka pompa CO" żeby Ci nie dołączało pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. ja jutro odpalam na samej podłogówce, postaram się podzielić spostrzezeniam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 6 instrukcji:

Sterowanie bez pokojówki
Opcję tą należy zaznaczyć, gdy nie chcemy aby regulator pokojowy miał wpływ na pracę zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze to nic nie daje. I tak jak odgrzeje do nastawionej temp w pokoju to się piec wyłącza

 

Znalazłem dużo opisów w necie ze na innych sterownikach jest to samo a rada to ustawienie temp niemożliwej do osiągnięcia np. 30 stopni ale nie wiem czy to nie zmienia innych parametrów. Zamiast przejść na czuwanie to piec stara się dogrzać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak ma być, dogrzać i wyłączyć. Jeśli masz za zimno tzn. że masz czujnik w złym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, eliks napisał:

Punkt 6 instrukcji:

Sterowanie bez pokojówki
Opcję tą należy zaznaczyć, gdy nie chcemy aby regulator pokojowy miał wpływ na pracę zaworu.

Ok, rozumiem że to ma wpływ tylko na zawór a nie na sam piec. Skoro to nie reguluje pieca (włącz wyłącz) to może jednak powinny być inne ustawienia, żeby zaworem też mieszał, czy lepiej właśnie zostawić sterownik bez pokojówki?

30 minut temu, eliks napisał:

No i tak ma być, dogrzać i wyłączyć. Jeśli masz za zimno tzn. że masz czujnik w złym miejscu. 

Ok, a jak to się ma do tego, że piec ma zadane 65, w domu dogrzane: w pokoju wg czujnika, na bojlerze. Ale piec zszedł na 46 i się nie włącza? Ma histerezę 10 ustawioną. Bez czujnika by się przy 55 włączył i sobie dogrzał bez obiegów na bojler i dom - tak ma być??? Jak będzie ciepło to nawet i do 35 stopni zejdzie a potem od nowa będzie sobie podnosił temperaturę? Na pewno to jest bardziej ekonomiczne niż utrzymanie na nim przedziału 55-75 i zaworami dopuszczanie do grzejników/bojlera jak spada temp?

no i wracając do punktu 6 instrukcji - a jest opcja, żeby nie miał wpływu też na pracę pieca? Chcę mieć po prostu wszystkie ustawienia ręczne, tak jakbym był w kotłowni, ale dostępne z domu.

Przepraszam, ale to wszystko jest bardzo chaotyczne. Wiem że nie ma jednej słusznej drogi, ale znając już mój sprzęt czy ktoś mi powie jak na początek poustawiać i tydzień potestować?

Dodam jeszcze dawki:

Praca : podawanie 4s, przerwa 12s, wentylator 46

Podtrzymanie: 4s, przerwa 46s, wentylator 13

Jak zmienię na modulację to takie nastawy są na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję 3 ustawienia wybrać:

Z menu instalatora -> sterownik pokojowy mam do wyboru:

a) Sterownik bez pokojówki b) Regulator RS obniżenie, c) Regulator RS proporcjonalny, d) regulator standard

Co wybrać.

I dalej Funkcja pokojówki - a) Obniżenie pokojówki czy b) zamykanie zaworu

i dalej już nie w zaworze, tylko Menu instalatora - regulator pokojowy:

a) Regulator TECH RS, b) Regulator Standard 1 c) Pokojówka pompa CO

Dodam że tutaj każde mogę włączyć jednocześnie.

 

I ostatnie Menu Instalatora - Zawór - pompa zaworu mam : "zawsze włączona" - na filmikach na youtube widzę że ludzie mają ustawione "Załączona powyżej progu".

Tylko że gdzie indziej są ustawienia pompy że ta za zaworem się włącza >40 stopni - czy to ta sama pompa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,nie wszystkie rzeczy na raz. Ogarnięcie tego to proces wieloetapowy. Na dzień dzisiejszy próbujemy walczyć z tym czarnym czymś, co nie powinno mieć miejsca, dlatego miałeś potestować pracę kotła w trybie włącz/wyłącz czy będzie lepiej czy nie, bo jeśli wciąż będzie kopcić, trzeba będzie szukać innych przyczyn. Ty za wszelką cenę próbujesz zmusić kocioł do pracy kiedy nie potrzeba i na niskiej mocy, tym bardziej bez czegoś co reguluje powrót, w takim układzie tego problemu się nie pozbędziemy. 

Jeśli się okaże, że w systemie dogrzej i wyłącz kocioł w miarę ładnie w środku wygląda, to wtedy weźmiemy się za inne opcje. 

Pamiętaj co Ci pisałem o powietrzu w ml kotłowni i zobacz jak wygląda kita ognia. Na pełnej mocy powinna ogarniać wszystkie szamoty i stykać się aż z tą ścianą kotła po lewej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eliks napisał:

Kolego,nie wszystkie rzeczy na raz. Ogarnięcie tego to proces wieloetapowy. Na dzień dzisiejszy próbujemy walczyć z tym czarnym czymś, co nie powinno mieć miejsca, dlatego miałeś potestować pracę kotła w trybie włącz/wyłącz czy będzie lepiej czy nie, bo jeśli wciąż będzie kopcić, trzeba będzie szukać innych przyczyn. Ty za wszelką cenę próbujesz zmusić kocioł do pracy kiedy nie potrzeba i na niskiej mocy, tym bardziej bez czegoś co reguluje powrót, w takim układzie tego problemu się nie pozbędziemy. 

Jeśli się okaże, że w systemie dogrzej i wyłącz kocioł w miarę ładnie w środku wygląda, to wtedy weźmiemy się za inne opcje. 

Pamiętaj co Ci pisałem o powietrzu w ml kotłowni i zobacz jak wygląda kita ognia. Na pełnej mocy powinna ogarniać wszystkie szamoty i stykać się aż z tą ścianą kotła po lewej stronie.

Ok, to proszę ostatni raz od czego mam zacząć - Jak ustawić sterownik pokojowy, czy go na razie wywalić i ogarnąć palenie bez niego?.

wstawiam wczorajsze zdjęcie ognia po może 2-3 min od zakończenia rozpalenia na trybie "praca" Może trzeba dłużej poczekać.

IMG_2349.thumb.jpg.8768a61c93fe6b8140ec1182cadd94b5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś ustawić kocioł w trybie modulacji tak, żeby pokojówka nie sterowała żadnymi zaworami, tylko wyłączala kocioł po dogrzaniu domu. Jeśli chodzi o kite ognia to bardzo duże znaczenie ma tu jakość pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co z tych 3 w menu instalatora -> pokojówka? 

a) Regulator TECH RS, b) Regulator Standard 1 c) Pokojówka pompa CO

Każde jest na zasadzie włącz wyłącz.

 

i w Menu Instalatora - > zawór - > pokojówka daję:  a) Sterownik bez pokojówki czy d) regulator standard

 

Powietrze jest doprowadzone

 

Edytowane przez dpasta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator Tech RS bo taki masz. Opcja pokojówka pompa CO ma być wyłączona żeby Ci pompy nie wyłączało.

Poza tym dajesz sterowanie bez pokojówki żeby Ci nie ruszało zawory, który ma mieć zadaną np. 55* przy zadanej kotła 65*. Pompa od 50*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, eliks napisał:

Regulator Tech RS bo taki masz. Opcja pokojówka pompa CO ma być wyłączona żeby Ci pompy nie wyłączało.

Poza tym dajesz sterowanie bez pokojówki żeby Ci nie ruszało zawory, który ma mieć zadaną np. 55* przy zadanej kotła 65*. Pompa od 50*

Ok, bardzo dziękuję - ustawię tak po pracy. Czujnik ustawię w najzimniejszym, najszybciej wychładzającym się pokoju. Jak rozumiem w nim musi być termostat na full. A jaką histerezę? 1 stopień, czy lepiej jakieś 0,2-05 ustawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dpasta napisał:

 Czujnik ustawię w najzimniejszym, najszybciej wychładzającym się pokoju.A jaką histerezę? 1 stopień, czy lepiej jakieś 0,2-05 ustawić?

Zacznij od 1 stopnia, a jak poczujesz, że w chacie robi się za chłodno, to wtedy sprawdź o ile spadła temp w chacie i taką histereze sobie ustaw. W najchlodniejszym pokoju, to 0.2 - 0.5 moze powodować, że kocioł będzie się odpalał dość często. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.