Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia piec Stalmark Ecosilver 14, faza podtrzymania


Anka123

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, dopiero uruchomiliśmy piec Stalmark Ecosilver 14 na grzanie domu- dom 130m2 ale srednio ocieplony (wcześniej był wł. tryb letni). Proszę o pomoc i wyjaśnienie w kilku kwestiach. Może ktoś wie ile w tych piecach trwa stan podtrzymania? To jakaś stała ilość cykli? I czy wpływa na ilość rozpalen na dobę? Zastanawia mnie ustawiona przez Hydraulika przerwa w podawaniu. Czy nie powinna być dłuższa? W chwili obecnej kocioł odpala mi się co 1,5-2h na dobe i przeraża mnie ilość spalonego pelletu (a mamy dopiero wrzesień) i w domu jak się nagrzał jest za ciepło.

Ustawione mamy teraz tak (pompy równolegle): Tzk 58stopni, hist.6, praca (4s/18s/46bieg), a podtrzymanie (4s/25s/40bieg went). Regulator pokojowy jest radiowy Euroster2006TxRx ust. na 20st w dzień i 18st w nocy a na termometrach w domu 22-19)...ale jak pogrzebałam w ust.pieca to wydaje mi sie, że hydraulik mi go nie załączył (bo ikonka regulatora pok.bez Rs NIE jest podświetlona). Dodam, że palimy dobrym pelletem sosnowym lub lisciasto-iglasym), a popiół jest średnio brązowy ze śladowa dosłownie ilością spiekow. Co zrobić by było nieco lepiej. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takie temperatury jakie teraz mamy, kocioł powinien odpalać się na sygnał z termostatu pokojowego, albo powinno się ustawić niską temperaturę na mieszaczu (lub ustawić czujnik pogodowy). U mnie mieszacz w tym tygodniu podaje na grzejniki 28-30 stopni, grzejniki przewymiarowane. 

Temperatura zadana na kotle 58 stopni jest za niska, do pracy z histerezą powinno być zadane 70 na kotle i histereza 15, przy założeniu, że temperatura powrotu na kotle jest powyżej 50 stopni, co nie zawsze jest oczywiste, zależy to od tego, jaka jest instalacja w kotłowni i jak jest ta ochrona powrotu zrealizowana. Niska temperatura na kotle i powrocie to kiepskie warunki to prawidłowego spalania pelletu

Kolega @eliks grzebał ostatnio przy Stalmarku i doprowadził go do stanu używalności, więc myślę, że coś więcej podpowie odnośnie ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , z chęcią przyłączam się do pytania o ustawienia pieca eco silver, mam 19kw dom 170m2 . W zeszlym sezonie spalone zostało ponad 4 palety dobrego pelletu. Przy czym próbowałem różne ustawienia itp. Na koniec sezonu temp kotła 70c plus Histereza 10c. Popiół też brązowy z szarym nalotem.. nie mam kodów serwisowych do zmiany zaawansowanych... Może ktoś poda dobre parametry ? I kody serwisowe ?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję się z innego tematu:

 

"

Masz coś takiego w sterowniku jak "algorytm pracy". Jest Standard i Modulacja. W Standardzie masz normalnie Praca i Podtrzymanie. W Modulacji masz tak jak by 3 biegi, 100, 60 i 30% gdzie na ostatnim biegu kocioł ma ci podtrzymać temperaturę kotła. Jeśli będzie większy odbiór ciepła, to sobie zwiększy moc kotła do np. 60%

 

Przy pracy Standard i wejściu w Podtrzymaniu i działając tak przez dłuższy czas przy małym odbiorze ciepła, kocioł nisko schodzi z mocą a ten palnik tego nie lubi, zaczyna dymić i tworzyć sadzę."

 

Generalnie lepiej kocioł chodzi w modulacji, włączany przez sterownik pokojowy, wtedy można w nim ogarnąć że będzie w miarę ładnie i czysto. Jeśli pelet spala i nie szlakuje to nie tykajcie ustawień podawania bo można wszystko schrzanic. Tutaj lepiej pobawić się powietrzem, którego musi być sporo, ale kilka procent z każdego pułapu można uczknąc, i to tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne rady. Spróbuję narazie w Standardzie ustawic T.kotla pow.60s i sprawdzać histeraze (w granicach 6-10), zobaczę jak będzie i jakie będzie spalanie i czy nie będę miała gorszego popoiolu. Odbiór ciepła jest. Przy starszym budownictwie średnio ocieplonym - mury szybko się wychładzają. Po ost zimnym tyg- dość długo dom sie nagrzewal. Oczywiście jak nie pomoze -sprobuje tej Modulacji, którą wszyscy wychwalacie...choć jej nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom to w standardowych ustawieniach modulacji. Grzebanie na pałę to najgorsze co możesz zrobić. Przestawia się dopiero jeśli coś będzie nie tak, czyli sadza, niedopalanie pelletu czy szlaka. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka temperatura i duża histereza. Ustaw 70* z histerezą 15 i koniecznie zaopatrz się w czujnik pokojowy. Taki bezprzewodowy Auraton kosztuje koło 150zl, wystarczy.

W jaki sposób rozwiązana masz ochronę powrotu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ogolnie mam zawór 4D ale manualny bez siłownika... muszę wlasnie zakupic automatyczny...   4 tony pelletu w zeszlym rok spalilem ,dom ocieplony 170m2 dopiero 1 sezon na nowej elewacji plus nowy piec pellet Eco silver. tylko piec chyba nie ma wifi? a kabli nie mam do regulatora pokojowego wyciagnietego.. Ogólnie w popiole nie mialem spieków , kolor brązowy, lekki, na drzwiczkach i płytach szamotowych szary nalot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie musi mieć wifi. Jeśli kupujesz sterownik pokojowy bezprzewodowy, to masz w komplecie nadajnik i odbiornik. W kotle wspinasz w to samo miejsce co sterownik na przewodzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam zakresu mocy nie ustawiasz. Masz modulację, 3 tryby mocy 30, 60 i 100% i tyle. Tam w ustawieniach nic nie grzeb bez potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Tam zakresu mocy nie ustawiasz. Masz modulację, 3 tryby mocy 30, 60 i 100% i tyle. Tam w ustawieniach nic nie grzeb bez potrzeby.

Witam,

Pozwolę sobie podpiąć się do tematu, licząc po cichu na wsparcie eliksa :)

Stary nieocieplony dom 2-piętrowy, ok 135m2. Do tej pory paliliśmy śmieciuchem bez mieszadeł, ustawiony na 55st, on się smołował a w domu gorąco - okna ciągle pootwierane.

 

Od 20 września mamy piec ekosilver 14kw

Instalatorzy ustawili nam tryb pracy standard,

na kotle 65st, histeraza 10, 2 pompy: 1 na bojler, 2 na grzejniki - cały dom tylko w grzejnikach aluminiowych, na wszystkich poza łazienką termostaty.

Na bojler ustawione 55, zawór z siłownikiem sterowanym z kotła na grzejniki ustawione było 42

W zimniejsze dni ok, w cieplejsze włączaliśmy tryb letni (tylko bojler)

Teraz ustawienia palnika: podawanie 4, przerwa 12, siła nadmuchu 46, praca podtrzymania 4s przerwa podtrzymania 46s, wentylator w podtrzymaniu 13

Nie znam się na zabezpieczeniu powrotu, nie wiem dokładnie co to jest i jak powinno działać, w każdym razie w ustawieniach kotła jest wyłączone.

Paliłem pelletem z obi, potem liściasto-iglastym, teraz czysta sosna z tartaku. Kupiłem też liściastego feniksa na próbę, ale dopiero go zasypię.

Co bym nie sypał to cegły szamotowe i drzwiczki górne czarne. W popiele spieków nie widać, ale też jest mocno ciemny.

 

Wczoraj przywieźli sterownik pokojowy bezprzewodowy i ustawili go w trybie na piecu że nie steruje piecem - znaczy ustawiam to co w kotłowni ale bez automatyki. Bawiłem się w nocy nastawami, ale nie rozumiem różnic. Ustawiłem standard i zmniejszenie zaworu o 6 stopni, gdzieś w ustawieniach było do wyboru czy przymyka zawór czy zamyka, ustawiłem zadaną w domu 24, piec się wyłączył napisało dom dogrzany, bojler dogrzany. Przewietrzyłem do 22,5 ale piec już się nie załączył a niby ustawiłem histerazę na 0,3 stopnia. 

czujnik pogodowy nie zamontowany, bo "tego nie trzeba, bardziej szkodzi"

Wiem że sterowanie pokojowe i termostaty trochę się gryzą, ale jest jak jest i muszę coś ustawić

 

Proszę o wsparcie jak to ogarnąć.

1) Co z zabezpieczeniem powrotu - zakładam że go nie mam (nie znam się) - czy muszę go zrobić (czyli co) czy da się ustawić piec tak żeby zminimalizować negatywne skutki jego braku

2) Co z ustawieniem na grzejniki - czy może iść mało np. 30st, czy to coś złego dla kotła.

3) Jak zmienić spalanie na siwo-brązowe

4) jak optymalnie wykorzystać sterownik pokojowy, jest opcja obniżenie pokojówki, standard, proporcjonalny, samych ustawień sterownika jest kilka w różnych miejscach, instrukcja ssie.

5) czy w trybie manualnym jak ustawię 41 stopni na grzejniki a potem w całym domu je zakręcę na termostatach i zostaną 2 łazienkowe to nic się nie stanie? czy piec będzie się wygaszał czy chodził bez sensu cały czas?

Dodam że mieszkamy w 2 rodziny (dół + góra) - wiadomo że idealnych warunków jednakowych nie osiągniemy, ale musimy znaleźć kompromis.

Moje marzenie, to: w dzień mam 22-23 stopnie w pokoju wzorcowym. W sypialniach sobie mogę dodatkowo przyciąć na termostatach.

W nocy schodzi sobie na 21-22. Jest to sterowane temperaturą w domu, jednocześnie w miarę możliwości ekonomicznie.

Głównie chodzi mi teraz o takie dni jak są - 10 stopni, coś trzeba dogrzać, ale w dzień nie trzeba aż tyle bo słońce świeci. Po co ma być na grzejniki puszczone te 42 stopnie. 

 

Jestem skłonny nawet komuś zapłacić niech przyjedzie i ogarnie albo na jakiejś wideokonferencji z pokierowaniem co ustawić.

Jestem z Piotrkowa.

ufff.... liczę że powalczymy i coś poradzicie - tylko proszę, nie każcie mi kuć połowy domu, zmieniać coś tam, mówić że coś źle mamy i trzeba od zera. Jest jak jest - była stara instalacja, żeberka w całym domu po 21szt. Są nowe grzejniki, ale trochę starych rur grubych w piwnicy i po całym domu jest. Na dzisiaj nic nie poradzę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuje ten piec 2 sezon. Eliks pisze że trzeba piec ustawić w trybie modulacji. To mi nic nie daje. 70c plus 10c Histereza pellet lava. = drzwiczki i płyty czarne. Zwykły tryb standard temp kotła 70 Histereza czy 10 czy 15c to samo. Spiekow nie ma drzwiczki czarne popiół ciemno brązowy. Jedyną poprawa 70c hist 10 w trybie standart z nadmuchem 74% ciągłym. To pojawi się trochę siwego na drzwiach i płytach. Jaki z tego morał? Elkis masz foto komory spalania tego modelu ? Bo jeszcze nie widziałem żeby ten piec spałam tak pięknie pellet na szary popiół. Albo podaj zaawansowane ustawienia. Siłę nadmuchu czasy itp w trybie modulacji tak jak piszesz że powinno być.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wskoczę dziś do kolegi i zobaczę jak teraz ten jego kocioł wygląda.

@dpasta zacznijmy od tego żebyś wrzucił tu kilka fotek instalacji, zwłaszcza powrotu.

Masz mały odbiór, palnik schodzi nisko, pisalem już że ten kocioł nie lubi niskich mocy. Pamiętajcie o temperaturze przynajmniej 65*, na powrocie przynajmniej 50*, może to szczegóły ale kocioł spala wtedy dużo czyściej. Jest problem na standardzie jeśli chodzi o nastawy, zdaje sobie z tego sprawę, ale też pamiętajcie że każdy dom jest inny. Przełączanie kotła w tryb letni w okresy przejściowe nie ma sensu. @dpasta u Ciebie jak masz regulator pokojowy, ustaw kocioł w trybie modulacji, na minimum 65* puść na zaworze z 55* a sam regulator przenieś w najchłodniejsze miejsce w domu, na reszcie niech działają termostaty. Metodą prób i błędów zobaczysz jak Ci to działa, gdzie trzeba kaloryfery podkręcić a gdzie jest za gorąco. Kocioł niech Ci się włącza od sygnału z regulatora i również na jego sygnał niech się wygasza. Powinno Ci to dać to, że kocioł będzie bujał się dość wysoko i grzał dom kiedy tego potrzebuje. Parę dni protestuj ten system i zobacz jak to się będzie sprawdzało, czy wszystkim będzie w miarę ciepło i komfortowo. Nie masz nic do stracenia.

 

@Żywiec widzisz u Ciebie taki nadmuch u większości sprawiał by spieki wielkości dłoni. 

Panowie jeszcze raz powtarzam, dbajcie o temperaturę wody kotła, również na powrocie, to bardzo ważne jeśli chcecie spalać czysto. To również jest ma wpływ na to czy będziecie mieli jasno czy ciemno w środku.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale w jaki sposób wymusić na powrocie 50 stopni. Bojler ma 55 i prawie cały czas tyle trzyma.

Na grzejniki puszczam 42, na kotle jest w przedziale 75-55 - czy jak kocioł pokazuje swoją temp. 55 to znaczy że jest ok? poniżej się załącza i dogrzewa do 65-70, czasem 75

Fotki dam po pracy.

Pytanie jak ustawić ten pokojowy (w jaki tryb) żeby wyłączał ale potem załączał piec - tryb proporcjonalny?

instrukcja.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający masz trzy czy czterodrozny?

Zobacz jak zamontowali kolejnego Ekosilvera niedaleko mnie. Pompa na CWU, pompa za 3d a na powrocie stalowy trójnik. Koleś kupuje zawór VTC 55* + pompa i robi krótki obieg żeby to poprawić.

PART_1570610627905.thumb.jpeg.b1fd6f4a5abf08b907734836986db64b.jpegPART_1570610652697.thumb.jpeg.c8ccb805ecf0301a5325ceb36e11a4d5.jpeg

 

Włączanie regulatora pokojowego (standard) i modulacji masz w Menu Instalatora. Dokładnie gdzie to masz w instrukcji sterownika, ja tak z głowy nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na bojler jest tylko pompa, która załącza się wyłącznie jak na bojlerze spadnie poniżej 53 stopni - dogrzewa do 55 i się wyłącza. Nie ma żadnego mieszacza.

Natomiast na grzejniki jest mieszadło i pompa. Nie pamiętam jaka teraz kolejność, chyba z pieca od razu mieszacz a potem pompa? albo na odwrót. Generalnie mieszacz puszcza na grzejniki np. 30% reszta wraca powrotem do pieca

 

Mam jakieś stare zdjęcia (proszę nie oceniać czystości :) ) 40 lat węgiel tam śmigał.

IMG_2005.thumb.jpg.9ce8b403438f856829b4bd5104953262.jpgIMG_2004.thumb.jpg.1e065b7300e52dac54ccec346d28b39e.jpgIMG_1994.thumb.jpg.a59d5c5f554aebf835aab909a6727528.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ok, masz zawór 3d na chatkę a nie masz kontroli nad wracającą wodą do kotła. Najprościej zawór VTC na krótkim obiegu z pompą. Tylko VTC a nie VTA bo ostatnio coraz więcej "majstrów" zakłada zawory 3d do CWU myląc je ze stałotemperaturowymi do ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poprosiłem kolegę o zdjęcie to wysłał mi takie coś :-p

 

45574.jpeg.43b0eaab042e69ac33fd465e24c6799f.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.