Skocz do zawartości
IGNOROWANY

prablem z zaworem mieszającym 3-drogowym


PaaWell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z zaworem 3-drogowym, zawór Afriso 1" Kvs-10, sterowany siłownikiem też afriso, zawór służy do obniżenia temp. w ogrzewaniu podłogowym którego jest 8 obw ok. 80 m2, źródłem ciepła jest kocioł Bio duo 17 kW firmy Heinzechnik. Problem polega na tym że siłownik nie jest w stanie precyzyjnie ustawić temp. na zaworze. Zawór stopniowo się otwierając zaczyna mieszać tempmeraturę wody dopiero bardzo blisko całkowitego otwarcia zaworu (ok. 7 według skali na zaworze) i wówczas bardzo szybko następuje gwałtowne podwyższenie temperatury co skutkuje zamknięciem siłownika przez sterownik kotła (ochrona przed przegrzaniem).

Dodam że siłownik i pozycja zaworu jest na pewno dobrze ustawiona.

Czy problemem może być zbyt duży przepływ przez zawór mieszający i przez to siłownik nie może precyzyjnie ustawić temperatury?

Bardzo proszę o pomoc

Załączam zdjęcie instalacji i schemat

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym pewien, czy zawór jest dobrze ustawiony.

Powinieneś mieć "10" na skali po prawej stronie, a o ile mnie wzrok oraz powiększone zdjęcie nie mylą - masz ją po lewej. 

Jesteś na 100 % pewien, że od strony pompy mieszacz jest zawsze otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zawor jest dobrze ustawiony to taki objaw swiadczy o zbyt duzej srednicy dobranego zaworu 3d. Ale jesli ma on 1" to jest okej. Moze ten czujnik jest slabo przymocowany no i przede wszystkim to obwin go otuliną do rur żeby był "odizolowany" od otoczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, aby autor najpierw pokusił się o odpowiedż na zadane wcześniej pytania. 

Dodatkowo: kierunek otwarcia mieszacza musi być przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Czy tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od ustawienia pompy współpracującej z tym zaw 3-D - może trzeba zmniejszyć jej wydajność - wtedy jest wolniejsze mieszanie.

Ponadto jaki jest czas otwierania zaw 3-D, powinien być duży - nawet 400s - jak w starszych mieszaczach wolfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ustawienia zaworu to jestem pewny że jest w porządku, sprawdzałem to kilka razy. Izolacja czujnika i jego mocowanie też było testowane, co skali na siłowniku to też tylko kwestia obrócenia tarczy. Czas otwarcia zaworu ustawiony na 120 s tak jak w parametrach siłownika. Zastanawiam się czy jakby zastosować zawór np. dn20 kvs 4m3/h to nie rozwiązało by sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PaaWell napisał:

Zawór stopniowo się otwierając zaczyna mieszać tempmeraturę wody dopiero bardzo blisko całkowitego otwarcia zaworu (ok. 7 według skali na zaworze)

Powyższy wpis oraz pozycja "10" na mieszaczu (po lewej) świadczą o tym, że mieszacz otwiera w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek).

To pierwszy błąd, zaś zaobserwowane przez Ciebie reakcje temperatury świadczą o kolejnym: przegroda w środku pracuje w zakresie pompa-króciec podmieszania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PaaWell napisał:

co skali na siłowniku to też tylko kwestia obrócenia tarczy

Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, powyższy szkic odzwierciedla dokładnie jak powinien wyglądaćTwojej instalacji. Dziesiątka po prawej, otwieranie w lewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PaaWell napisał:

zawór całkowicie zamknięty zamyka przegrodę od źródła ciepła

Prawidłowo. Dlatego w postach #2 i #4 pytałem o skalę oraz kierunek otwarcia mieszacza :).

Wyjaśniam, dlaczego: zła skala ( z "10" ) po lewej i kierunek otwarcia w prawo oraz praca przegrody pomiędzy króćcami pompy oraz podmieszania dawałaby właśnie takie objawy, o jakich pisałeś. Do mniej więcej połowy zakresu skali praktycznie żadnej reakcji, dopiero po przekroczeniu "6"-"7" - szybki wzrost temperatury na wyjściu.

Czy na rozdzielaczach podłogówki masz jeszcze dodatkowe zawory ograniczające przepływ przez pętle, np. elektrozawory sterowane pokojówką?

Skoro czas pełnego otwarcia jest 120 sek, to może czas pojedynczego skoku zaworu jest zbyt duży? Jest jeszcze parametr: "czas reakcji" zaworu na zmianę temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rozdzielaczu są na zasileniu przepływomierze a na belce powrotnej zawory termostatyczne z siłownikami.

to znaczy że w moim przypadku zawór otwiera się poprawnie czy powinien być w odwrotnym kierunku?:)

co do tego parametru czasu reakcji.. w parametrach sterownika kotła tego nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej: prawidłowo ma otwierać w lewo i "10" na skali ma być po prawej stronie. (patrząc na skalę na wprost - nie do góry nogami czy z boku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zawór zwrotny na powrocie. Czy chodzi „płynnie” i nie przycina się. Ewentualnie podmien na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej stawiałbym na „szarpana”/nierowna prace. Jak woda płynie normalnie z dołu do góry to możesz wyjąc sprężynkę. Sprawdź również prace tego siłownika i parametry o czym pisali koledzy wcześniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzypadkowo pytałem o pokojówkę i elektrozawory na powrotach. Ich załączanie/wyłączanie również wpływa na niestabilną pracę mieszacza. Pokojówka lepiej sprawdzi się z mieszaczem termostatycznym. 

Przy 120 sek siłowniku, dałbym nawet 1/20 jednostkowego czasu otwarcia ( 6 sek ) i co najmniej 3 minutowy czas reakcji mieszacza na zmianę temperatury za zaworem.

W niektórych sterownikach jednostkowy czas otwarcia podaje się się procentowo, np. 5 % pełnego otwarcia, czyli 20 cykli składa się na pełne otwarcie.

Na jakich obiegach są dwie pozostałe Wilo? I w jaki sposób pracują? Ciągle, cyklicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna z pomp to ładowanie zbiornika cwu a druga obieg grzejnikowy. Czerwona  to pompa ochrony powrotu. Problem w tym że w tym sterowniku w kotle (HT-tronic 700) nie ma takich opcji żeby ustawiać czas reakcji. Jedyna opcja jaką można zmienić to czas otwarcia zaworu, ale jak go zwiększam to nie widzę różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałeś w menu serwisowym lub innym "ukrytym"? Czas otwarcia zaworu wpisuje się taki, jaki podany jest na obudowie napędu - w Twoim przypadku jest to 120 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.