Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze palnika do kotła Defro KDR2 15 kw


adamo159

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam do ogrzania dom jednorodzinny 140m2 , ocieplony, okna i drzwi nowe.

Instalacja oparta na piecu Defro KDR2 15 kw. Dwa obiegi wody cwu i co , oba z pompami, zawór 4d. 

Chcę wstawić w piec palnik pelletowy i mieć wreszcie trochę spokoju w zimę :)

I teraz proszę o pomoc w wyborze palnika. Osobiście skłaniałem się w stronę Kostrzewy Platinum bio vg , ale jak naczytałem się o problemach ze zmianami w ustawieniach w sterowniku (menu serwisowe zablokowane kodami) i z tym , że do wszystkiego prawie trzebać wzywać ich serwis - to trochę mnie to ostudziło. 

Myślę też o palniku Skiepko VIP - z tego co wyczytałem bardzo przyjazny w czyszczeniu i czynnościach serwisowych np. z wymianą grzałki czy rozebraniem rusztu :)

A trzeci w moich rozważaniach to palnik kipi rotary, choć z tego co wyczytałem ma on problemy ze spiekami przy ciut gorszych pelletach.

Dlatego proszę o pomoc - ale taką z podaniem uzasadnienia :) A może podacie jakieś inne palniki godne rozważenia? Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kipi nie ma problemów ze spiekami bo je wypluje do popielnika , wymiana czegokolwiek w tym palniku  również jest prosta ,kostrzewę omijaj z daleka ,masz jeszcze palnik revo pelesa , ciekawy palnik testuje kolega @Klaudiusz3,palnik Viper .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Viper ze sterowaniem SKZP-04. Polecam. Jak chcesz pisz na priv, dam Ci kontakt bezpośrednio do producenta.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy polecają swoje typy tak i ja polecę :) palnik biopell3 defro który sam użytkuję bezproblemowo i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kolego @gilal jak wszyscy polecają swoje to i ty poleć skoro jesteś zadowolony , ja jednak z taką pewną nieśmiałością pozwolę się zapytać czy twój palnik spala tak zwane { gorsze pellety } i jak się oczyszcza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi - bardzo ciekawy wydał mi się palnik Viper. Pozwolę sobie wstawić bardzo dobry filmik z jego pracy - autorstwa Kamila Miernika.

Polecam jego kanał. Ciekawe jak się sprawdza w "praniu" - jakie ma plusy , a jakie minusy :)

Z przyjemnością poznam również wszelkie inne propozycje palników - zwłaszcza poparte rzetelnym opisem ich zalet i wad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej przyjazne użytkownikowi jest sterowanie przy palniku Revo firmy Pellasx. Częściowo zautomatyzowane wyręcza użytkownika z wielu czynności, polecam poczytać na stronie firmowej. U mnie zacznie 4 sezon, pracuje cały rok, w lecie grzejąc CWU, do tej pory śmiga bezawaryjnie, zapalarka oryginalna, dochodzi do 8000 rozpaleń i jeszcze żyje :-). Zawsze pali "od strzała" i za pierwszym razem

Palnik może trochę droższy od konkurencji, ale wart swojej ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał:

Masz rację kolego @gilal jak wszyscy polecają swoje to i ty poleć skoro jesteś zadowolony , ja jednak z taką pewną nieśmiałością pozwolę się zapytać czy twój palnik spala tak zwane { gorsze pellety } i jak się oczyszcza ?

"gorsze pellety" nie spalałem na tym palniku, ale myślę, że też nie miał by z tym problemu. W trakcie palenia co jakiś czas (czas można przestawić jak gorszy pellet i się spieka) trochę przesuwa się ruszt i rusza resztkami pelletu. Jak się oczyszcza to ruszt pracuje w całym zakresie oraz nadmuch o określonej mocy i zrzuca resztki pelletu/pyłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w moim kotle nie będę mógł założyć palnika Viper. Prześwit w drzwiczkach ma wysokość 16,5 cm więc w drzwiczkach się nie uda go zamontować. Również w ściankach bocznych nie ma możliwości bo jest otoczone palenisko płaszczem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można zapytać ile węgla spalałeś na sezon? czy ten twój kocioł posiada ruszt wodny ,w którym miejscu planujesz montaż palnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sezon zwykle mi idzie ~10m drewna i ~3tony węgla.  A kocioł wygląda w przekroju ta jak na załączonym rysunku - posiada płaszcz dookoła i ruszt wodny. Więc montaż palnika raczej możliwy tylko w drzwiczkach dolnych - nad rusztem wodnym.

 

 

KDR2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tuż nad rusztem , jaki byś palnik nie założył to będziesz musiał uważać na kiepskie pelety które robią spieki bo one mogą nie przelecieć przez ruszt do popielnika , spieki nie powstają z winy palnika tylko z jakości pelletu , ale są koledzy którzy mają tak założone palniki i dają rade .Wymiennik trochu ubogi pod pellet sporo ciepła może uciekać w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam zostało mi chyba tylko wybór miedzy Kipi  Rotary 5-16Kw a palnikiem Eco palnik Skiepko Vip 15Kw.

Palnik Kostrzewy Platinum Bio VG - mimo świetnej budowy , przez fatalny serwis i problemy z możliwością zmian ustawień w sterowniku - raczej odpadła. 

Również palnik Pellasx PALNIK REVO - wyglądający na bardzo fajny palnik, z niezłym sterowaniem - też odpada ze względy na zbyt dużą moc . Najmniejszy z lini Revo ma moc 5-26Kw - zdecydowanie za dużo jak na mój piec i na moje potrzeby, a kisić palnik na niskich mocach , albo ciągle odpalać i gasić - to nie interes.

A może macie inne propozycje palników samoczyszczących ?

Jak coś to w dalszym ciągu będę wdzięczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał:

Wymiennik trochu ubogi pod pellet sporo ciepła może uciekać w komin.

A jak się sprawdzają zawirowacze spalin ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, adamo159 napisał:

 

Również palnik Pellasx PALNIK REVO - wyglądający na bardzo fajny palnik, z niezłym sterowaniem - też odpada ze względy na zbyt dużą moc . Najmniejszy z lini Revo ma moc 5-26Kw - zdecydowanie za dużo jak na mój piec i na moje potrzeby, a kisić palnik na niskich mocach , albo ciągle odpalać i gasić - to nie interes.

 

To tak nie działa. Jaki problem ustawić palnik, żeby pracował w widełkach 5-15 kw? Żaden. Ustawiasz sobie moce palnika jakie Ci się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyć moc to pewnie nie problem. Tylko zmniejszając moc do max 15kw sprawiam, że palnik pracuje maksymalnie z 57% swojej mocy. Jakoś nie wierzę, że nie ma to wpływu na ekonomikę pracy urządzenia. Swoją drogą ciekawy problem. Może ma ktoś podobne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bardziej by pasowało stwierdzenie , że palnik pracuje na 57% swoich możliwości... Moc palnika dobierasz do mocy kotła

Te palniki pracują w kotłach o mocach nawet 10 kw.

Ja mam kocioł 20 kw, ale moc maksymalną palnika ograniczyłem do 16 kw i nie mam z tym żadnego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Benton661 napisał:

Ja mam kocioł 20 kw, ale moc maksymalną palnika ograniczyłem do 16 kw i nie mam z tym żadnego problemu

A tak z innej beczki - masz palnik zainstalowany w drzwiczkach? Bo zastanawia mnie jak wyciąć w drzwiczkach taki okrągły otwór (a to dwie warstwy żeliwa). Można prosić o informację jak sobie z tym , szanowni forumowicze, poradziliście .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro @Benton661 tak pisze to znaczy że tak jest ma to wypróbowane , jeśli już tak naprawdę chcesz sobie ulżyć i wstawić do tego kociołka palnik to kipi albo revo bym wybrał oba mają świetne sterowanie pluma , do tego dokupić ecostera i econeta , daje to wiele możliwości w sposobie prowadzenia kotła , nie bierz tylko najtańszego sterownika bo jest mocno okrojony z funkcji , obowiązkowo czujnik temperatury spalin , bo będziesz musiał pokombinować z zawirowaczami  albo jakąś półkę dorobić . Co do okrągłej dziury to w domu mam orginalny kocioł , ale w drugim kotle wycinałem sam małym fleksem , czasem żałuje że nie mam jednego palnika revo tylko oba kipi , miał bym porównanie który z nich jest lepszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adamo159 napisał:

A tak z innej beczki - masz palnik zainstalowany w drzwiczkach? Bo zastanawia mnie jak wyciąć w drzwiczkach taki okrągły otwór (a to dwie warstwy żeliwa). Można prosić o informację jak sobie z tym , szanowni forumowicze, poradziliście .

Mam palnik zainstalowany w drzwiczkach. Otwór wycięty fabrycznie pod ten konkretny palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał:

Skoro @Benton661 tak pisze to znaczy że tak jest ma to wypróbowane

To oczywiście nie jest reguła, ja po prostu w sezonie tak prowadzę kocioł, że nie dopuszczam do jego stygnięcia, ani instalacji (stała praca pompy CO). Dogrzewanie cykliczne, przy moim dużym zładzie wody jest dla mnie po prostu nieopłacalne. Gdybym to robił i musiał co chwilę od nowa wszystko "rozgrzewać" , wykorzystałbym pełną moc kotła i palnika. 

A te 16 kW mocy maksymalnej mam ustawione bo dogrzewam CWU bez priorytetu, a wychłodzony bojler 200 L potrzebuje swoje wziąć... Bez niego ustawiłbym mniejszą moc maksymalną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki sterownik polecacie do Kipi : ecoMAX 850 czy ecoMAX 920 ? I czy jest sens brać je w wersji TOUCH? Bo chyba różnicy w pracy sterownika nie ma ?

Bo jakbym brał to od razu cały zestaw : sterownik + dodatkowo czujnik spalin, czujnik temp. powrotu (bo mam zawór 4d z siłownikiem) , oraz termostat pokojowy - chyba dla wygody ecoSTER TOUCH. Zastanawiam się nad modułem internetowym ecoNET 300 - jest sens go brać jeśli by brać ecoSTER TOUCH? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie 850 wystarczy chyba że planujesz bufor , a nawet jeśli to zawsze można dokupić dodatkowy moduł , eco NET przydatny ,ale też nie musi być od razu , sam dopiero po roku sobie kupiłem po prostu nie będziesz miał wykresów z pracy kotła słupków zużycia paliwa itp . A palnik w które drzwiczki planujesz wsadzic w dolne czy te środkowe? musisz pamiętać że ma być on w poziomie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik właściwie tylko w dolne mogę - nad rusztem wodnym. Prześwit w drzwiczkach nad rusztem wynosi 165 mm a głębokość to 100 mm płaskiego kołnierza i potem 400 mm komora spalania oraz 20 mm drzwiczki na zewnątrz (drzwiczki mają 50 mm, ale 30 mm wchodzi do środka) miejsca akurat na Kipi : fi 108 mm a długość 183. Palnik jak wyliczyłem będzie się kończył na głębokości 50 mm w palenisku . Do ścianki tylnej zostanie 350 mm. Ścianka jest z płaszczem wodnym. Dawać na nią szamot ? Bo podobno poprawia spalanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daj szamotu bo ograniczysz powierzchnię wymiany ciepła , poza tym szamot w końcu pęknie od gorąca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.