Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze palnika do kotła Defro KDR2 15 kw


adamo159

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam Skiepko Vip 15KW zamontowany w dolniaku KWKD, palnik zamontowany pod koniec kwietnia, "pogrzał z miesiąc na początek i teraz grzeje tylko wodę.

Palnik posty jak budowa cepa, czyszczenie i rozbieranie trwa 30 sek, Palnik zjada naprawdę wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad nim zastanawiam - za nim przemawia prosta ale pomysłowa budowa i bardzo łatwy serwis . Prawie wszystko można przy nim zrobić samemu :)

A z jakim sterownikiem kupowałeś i gdzie ? I kto robił Ci pierwsze uruchomienie ? I czy masz pełen dostęp do ustawień, czy też Skiepko zabezpiecza się kodami ? I jak się sprawuje z czyszczeniem ? Trzeba mu pomagać, czy czyści się do zera ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno przemawia za tym palnikem, mianowicie infolinia serwisowa gdzie większość doby jest pomoc od człowieka który wie o czym mówi i tylko już za to należy się mega pozytyw dla tej firmy.

Wejdź na stronę Skiepko i tam znajdź gdzie najbliżej ciebie znajduje się przedstawiciel. Ja tak zrobiłem, przyjechał człowiek na rekonesans, zobaczył co i jak, ustaliliśmy jaki palnik, sterownik, pojemnik, jakie zawirowywacze itp, i za kilka dni przyjechał monter z tej firmy, zamontował i  odpalił, następnie później tego samego dnia podjechał szef firmy z analiztorem spalin i ustawiał palnik, przy okazji podrzucił pellet.

Co do sterownika to po głębokim namyśle wybrałem Sterownik KEY ( tez maja super infolinie serwisową), myślałem też o PLUMIE ale poza kolorowym wyświetlaczem i fajnym "dizajnem" nie miał nic co by mnie urzekło. Palnik Skiepko naprawdę dobrze współpracuje ze sterownikiem KEY.

Skiepko nic nie zabezpiecza jeżeli chodzi o sterowniki, współpraca z nimi jest super, palnik czyści się do zera.

Trzeba pamietać że w zależności od jakości pelletu trzeba pewne opcje w sterowniku również poprzestwiać, ale sterownik pamięta 4 rodzaje opału i można ustawić sobie 4 różne pellety.

Przyznam że na początku napaliłem się na kippi, ale po zgłębieniu tematu mój entuzjazm co do tego palnika zniknął, podobał mi się tez viper, tyle że nie pasował do mojego kotła.

Tak że myśl , kombinuj ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taka odpowiedź mi się podoba :)

Mogę Cię jeszcze prosić o podanie typu regulatora ? Wziąłeś ich podstawowy : RK-2006SPGM +MZK ? A masz może regulator pokojowy ? Bo jeśli bym sam brał to tylko z np:  RT-208GT. 

A można Cię jeszcze o jedno prosić - ile Cię wyniosło całość razem z montażem i pierwszym uruchomieniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prostą instalację na 1 pompie, i sterownik mam ten podstawowy Sterowanie RK-2006LPG2 jeżeli chcesz jakieś mieszacze zawory 3-4 drogowe to weź RK-2006SPGM +MZK .

Do instalacji dołożyłem jedynie termostaty Danfossa. Mam regulator pokojowy RT-208GT ( łączy się ze sterownikiem kotła i mam menu tak jak bym stał przy kotle). Regulator połączyłem skrętką komputerową.

 

Regulator zamontowany w  pomieszczeniu w którym ma być najcieplej, termostat jest tam ustawiony na full, w innych pomieszczeniach termostaty są na temp inną ( co kto lubi). Do regulatora pokojowego mam podłączony czujnik temp zew.. Regulator pokazuje temp zadaną w pomieszczeniu ( można ją tez kalibrować), temp. rzeczywistą, temp zew, temp na kotle.

Regulator ma czytelny harmonogram.

Jedyna różnica pomiędzy sterownikiem Key a Plume która mi przeszkadza to ta że jak palnik jest sterowany w Keyu termostatem pokojowwym to przy zdalnym dostępie np z kompa czy fona na "widze" termostatu, a jak go nie widzę to nie mogę zmienić np ustawień harmonogramu czy zmienić temp na termostacie pokojowym. Wiem że w Plumie "widzę " zdalnie termostat, ( TYLLKO PLUMOWSKI ) tyle że nie wiem czy ta opcja jest dostępna w konkretnych sterownikach Pluma przystosowanych do planików Skiepko bo tam jest soft dedykowany do palnika Skiepko. Rozmawiałem z producentem Keya i tez ma być ta funkcja dostepna, może jeszcze przed zimą, to wtedy dokupię zdalny moduł.

Rozumiem że masz 2 pompy, 1 do Co a 2 do CWU + zawór 4 drogowy, Sterownik Key czy Plum ogarnia to spoko. Ja mam wszystko na 1 pompie, grzejniki przewymiarowane w kotle 57 l wody w obiegu 36 i działa to super. Kilka odpaleń na dobę. CWU grzeję latem za pomoca harmonogramu, palnik odpala się co 2-3 dni na godzinką i starcza, zimą CWU grzeje sie siłą rzeczy bo działa CO. Kocioł suchutki nic się nie rosi nie skrapla nie wyłazi rdza w kotle.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jameess  - możesz jeszcze sprawdzić czy twój regulator ma wejście na czujnik temperatury powrotu :) Bo w swojej instalacji mam zawór 4D a bez temperatury powrotu sterowanie zaworem będzie dziwne. A z instrukcji RK-2006SPGM +MZK wynika , że nie ma takiego wyjścia - mimo że wyświetlacz pokazuje temperaturę powrotu ? Trochę to dziwne ? 

Dopiero RK–2006SPGM2 z modułem zasilacza MZS ma wejście na czujnik temp. powrotu.

W sterowniku PLUM jest to jednak lepiej rozwiązane - choć ciekawe, czy jego oprogramowanie steruje pracą palnika lepiej / gorzej / tak samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój raczej nie ma bo mam ten prostszy sterownik, po za tym u mnie powrót jest podgrzewany przez "krótki" obieg CWU. Natomiast w keyach jest tak za sam możesz zdecydowac gdzie jaki czujnik będzie i co ma pokazywać, zadzow na infolinie skiepko najlepiej.

Co do firm współpracujacych ze Skiepko większość stosuje Keya bo to działa i nie nie ma z tym problemu, tak słyszałem od ludzi którzy to stosują, natomiast swego czasu kotły Malina miały spięty Palnik VIP z Timelem i też użytkowanicy nie narzekali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten moduł Key RK-2006SPGM +MZK razem z regulatorem RT208GT nawet mi się podoba. Tylko zastanawia mnie jak on steruje siłownikiem zaworu 4d jak nie ma czujnika temperatury powrotu. Ma go może ktoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma czujnik powrotu do sterowania zaworem 4d? On służy przede wszystkim do ustalenia temperatury w obiegu grzewczym, a jak temperatura powrotu jest za niska, to montuje się pompę kotłową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamo159 widać nie rozumiesz jak sterowany jest zawór 4 drogowy. Ten zawór ma za zadanie regulować odpowiednią tem. wyjścia na CO i on nie będzie pilnował  jednocześnie temp na CO i powrotu.

Do sterowania zaworu 4 drogowego stosujesz przecież czujnik temp który montuje się na wyjściu zaworu na CO, czyli za zaworem.

I wtedy jeżeli ustawisz w sterowniku temp np 40 st. na CO, to siłownik zaworu  tak się ustawi że na wyjściu na CO będzie 40 stopni.

Jak chcesz odpowiednią temp powrotu to jak napisał @Benton661 musisz zamontować dodatkową pompę w obiegu kotłowym którą steruje czujnik temp zamontowany na powrocie.

 

W instrukcji sterowników Key pisze :

1.9 Temperatura zmierzona wody powrotnej.
Jeśli obieg grzewczy wyposażony jest w pompę mieszającą i czujnik temperatury powrotu, opcja ta umożliwia podgląd zmierzonej temperatury wody powrotnej. W innym przypadku opcja ta jest niedostępna.

Ta opcja jest dostępna w każdym "pelletowym sterowniku. A jest realizowana za pomocą czujnika tem. CWU, mianowicie ten czujnik może mierzyć albo temp CWU albo temp powrotu. Przestawia się tę opcje w sterowniku. Jeżeli czujnik został ustawiony na powrót to wtedy uaktywnia się opcja związana ze sterowaniem powrotu, a jak został ustawiony na CWU to pojawia się opcja sterowania CWU

 Czyli albo powrót albo CWU. Razem to niestety nie działa, ale z tego co wiem do każdego nawet najprostszego sterownika Key można zawsze dokupić dodatkowe moduły sterujące.

Najlepiej zadzwonić do KEYA na infolinie informacyjną.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jameess dziękuję za wytłumaczenie. Teraz wreszcie łapię co z czym. 

Dziękuję też innym forumowiczom za pomoc. Teraz wiem już na co się zdecydować.

Panowie dobrze , że można na Was liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałeś,jaką masz instalacje CO. Czy rury miedziane, grzejniki panelowe, czy też podłogówka, ile wody w piecu i w CO, no i po kiego montowałeś zawór 4 drogowy, i jak był u ciebie sterowany.

Czy ręcznie kręciłeś "wajchą", czy miałeś siłownik? I najważniejsze  jaką średnicę ma zawór 4 drogowy? Podpowiem że rozsądne minimum to 5/4 cala i rury w obiegu kotłowym tez takiej średnicy, wtedy pewnie się obejdzie bez pompy kotłowej, rozumiem ze pompę CO masz zamontowaną za zaworem 4 drogowym?

Jak masz podłączone CWU, w obiegu kotłowym czy za zaworem 4D? masz zawór zwrotny?

Co do montażu palnika to gość z firmy montującej mówił że często montują palnik pod ruszta wodne, demontują wtedy ruchome ruszta, a w sytuacji gdy palnik nie "wchodzi w drzwiczki to robią "dostawkę pod piec" wykładają boki szamotem i tam montują.

W twoim kotle na pewno trzeba wydłużyć obieg spalin przed wymiennikiem i domontować tam ze 2 półki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak :

pojemność pieca 92 litry, 

zawór 4d , oraz rury główne 1 1/2 cala - stalowe

zawór na razie bez siłownika, sam ręcznie ustawiałem w celu dogrzania powrotu kotła

grzejniki panelowe,

CWU podłączone przed zaworem 4d,

na obu obiegach zawory zwrotne,

pompa CO za zaworem 4d

Na zdjęciu : czerwony - CO, fioletowy - CWU, niebieski - powrót

 

IMG_20190910_173531.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, półtora cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tez rury w obiegu kotłowym mają 1,5 cala to super, obejdzie się bez pompy kotłowej. Tak jak do tej pory miałeś czyli kręcenie "wajchą " przy zaworze 4D to wyglądało to słabo. Jak zamotujesz palnik, siłownik zaworu 4D i sterownik który będzie nim sterował w trybie dynamicznym wtedy będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem. Cały główny pion i powrót jest w półtora calowych rurach. Dopiero od pionu odchodzą mniejsze średnice. Nawet bez prądu cała instalacja tylko grawitacyjnie ładnie biega. 

Jednak właśnie przy montażu palnika i nowego sterowania zamontuję siłownik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam. Po dłuższej przerwie wreszcie załatwiłem sobie modernizację kotła. Wybór padł na palnik Skiepko VIP 16 kW. Dodatkowo w zestawie podajnik 2m długości, sterowanie palnikiem firmy PLUM ecoMAX850P2-O , zasobnik 200 kg, czujnik pogodowy,  regulator ecoSTER TOUCH, moduł ecoNET do podłączenia z internetem, czujnik temp. spalin oraz montaż. A i dorobiłem się siłownika do zaworu 4d we własnym zakresie. Za dwa tygodnie montaż - po zamontowaniu dam znać ja się to wszystko sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, opłacało Ci się to? Prędzej niż później będziesz musiał tego składaka wymienić a pewnie 6000zł sie rozeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.