Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węglowy+gazowy+wymiennik Buforowy ?


pluton

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem ekspertem ale sam rozważałem zastosowanie dwóch kotłów (pomysł upadł gazociąg minął mnie o 50 m).

Bufor w tym przypadku nie jest najlepiej wykorzystany aby ciepło szło na grzejniki musisz nagrzać cały bufor co w okresach przejsciowych jest bez sensu. Grzejąc gazem ciepło przekazywane jest przez dwie wężownice co chyba też nie wpływa na ekonomie. Bufor powinien być ładowany po ogrzaniu instalacji według mnie tu bedzie odwrotnie. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest równoległe połączenie dwóch kotłów w jednej instalacji otwartej (wtedy kocioł gazowy musi być przystosowany do tego typu instalacji) lub zamknietej (przepisy pozwalają już stosować taka do kotła na paliwa stałe po odpowiednim zabezpieczeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulusy nie mogą pracować w systemie otwartym

za mała pojemność wodna instalacji co (30l) w stosunku do kotała na paliwo stałe

 

bufory równolegle to dodatkowa pompa + specjalnie sterowane zawory - potencjalnie duża awaryjność tego typu rozwiązańw codziennej eksploatacji

- wymiana przez dwie wężownice to straty conajwyżej 5% , pod warunkiem odpowiednio dobranych wężownic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kocioł na paliwo stałe z buforem to dobre rozwiązanie ,z tym że moc kotła i wężownicy powinna odpowiadać mocy grzejników, a kocioł gazowy wpięty równolegle do wężownicy ,pracujący z układzie zamkniętym .te dwie wężownice to niezbyt fortunny pomysł,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o uwagi co do sposobu wpięcia kotła gazowego i pieca węglowego do jednej instalacji co

Powód

- zbyt wysokie koszty gazu

- mała pojemność wodna instalacji - odpada wymiennik płytowy

 

Wystarczy jedna wężownica i kocioł gazowy dać w szereg z buforem. Zakładam, że ten jest w obrębie budynku czyli nie wnosi żadnych strat. Pytanie tylko czy wężownica o potrzebnej mocy nie będzie koszmarnie droga. Te w zasobnikach cwu są liczone dla dużej różnicy temperatur i przy ogrzewaniu kotłem węglowym kaloryferów ich moc będzie mniejsza niż ta z katalogu zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o uwagi co do sposobu wpięcia kotła gazowego i pieca węglowego do jednej instalacji co

Powód

- zbyt wysokie koszty gazu

- mała pojemność wodna instalacji - odpada wymiennik płytowy

 

no cały układ jest przynajmniej bez sensu ,i dokładka to te regulusy ,zeby to uratowac to pomin te wezownice i układ grzejników zasilaj bezposrednio z bufora a gazowy moze pracowac na wezownicy bo regulusy i bezposrednio wpiety piec to by była kompletna kojena porazka bo 30litrowa instalacja jest niesterowalna i jeszcze na konwektorach,

reasumując mam nadzieje ze zbiornik przelewowy masz na tyle wysoko ze otwierając cały układ grzejniki na wszytkich kondygnacjach beda miały wode i beda grzac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest równoległe połączenie dwóch kotłów w jednej instalacji otwartej (wtedy kocioł gazowy musi być przystosowany do tego typu instalacji) lub zamknietej (przepisy pozwalają już stosować taka do kotła na paliwa stałe po odpowiednim zabezpieczeniu)

Znam podobna instalacje (mała ilość zładu, takie same grzejniki) która pracuje od 7lat w systemie zamkniętym oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu, a zrobiona tak jak opisał ta black8.

Bufor to zbędny wydatek i straty przesyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cały układ jest przynajmniej bez sensu ,i dokładka to te regulusy ,zeby to uratowac to pomin te wezownice i układ grzejników zasilaj bezposrednio z bufora a gazowy moze pracowac na wezownicy bo regulusy i bezposrednio wpiety piec to by była kompletna kojena porazka bo 30litrowa instalacja jest niesterowalna i jeszcze na konwektorach,

reasumując mam nadzieje ze zbiornik przelewowy masz na tyle wysoko ze otwierając cały układ grzejniki na wszytkich kondygnacjach beda miały wode i beda grzac

 

Panowie , dziękuję za cenne uwagi :) , ten wymiennik bufforowy to nie jest mój wymysł . lecz zalecenie producenta grzejników Connvector - patrz link

 

http://www.convector.pl/uklad_ps.htm

 

idea jest taka aby układ był możliwie jak najprostszy i niezawody , i jednocześnie miedziana instalacja co była odizolowana od "instalacji wykonanej ze stali " ( warunek 25 letniej gwarancji na grzejniki )

 

Idea jest taka ,aby piec węglowy ładował buffor (podczas wysokoefektywnego spalania z mocą nominalną ) do poziomu 90 C , ężownica górna pobierałaby tyle ciepła ile potrzeba w danej chwili i doprowadzała do grzejników ( w zależności od efektywnego zapotrzebowania na ciepło - buffor 500 starczłby na 3- 10 godz. a w przypadku braku domowników , temp w bufforze utrzymywałby piec gazowy ) ,

 

Jak powiedziałem wymiennik płytowy to skomplikowane rozwiązanie ( odpowiedni dobór ) + dodatkowa pompa na obwodzie piec węglowy - wymiennik co przedraża koszty i podwyższa koszty eksploatacji no i w przypadku instalacji o niskiej pojemności wodnej się nie sprawdza.

 

Co do cen

wymiennik buforowy 500l z miedzianą wężownicą o odpowiedniej mocy nie jest znowy tak drastycznie drogi - ok 6 tys zł(

( wymiennik płytowy+pompa+sterowanie to wydatek również ok 2-2,5 tys zł )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja decydowanie odradzam tego typu rozwiazanie bo i tak wezownica wydzieli moc w prostproporcjonalnie do przepływu i temp zasobnika wiec regulacja tez jest ograniczona ,ta gwarancja 25lat no chciałbym zobaczyc cały dokument tej gwarancji ..... a po drugie to podejzewam ze bedziesz miał dosc tych grzejników po pięciu latach jak nie wczesniej ,a naprawde proponowałbym przemyslec zrezygnowanie z górnej węzownicy i podłoczyc to wszystko na układzie kotłowym ale stosujac przed pompa zawór 3d to reguacji czynnika grzewczego ,pozatym układ moze naprawde sprawnie pracowac przez wieleeeeee lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś uściślić swoją negatywną wypowiedź na temat grzejników connvector ( regulus ) ?

 

Ten drugi producent ( regulus) również poleca wpiąć kociął stałopalny przez wymiennik buforowy ( wężownica) ale między wężownicą wychodzącą z bufora a siecią co dać zawór trójdrożny i przyłączyć do niego również kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę oczywiscie po pierwsze nie poleca sie grzejników ze znikoma iloscia wody do kotła gazowego wiszacego ,poniewaz zład wody moze wynies kilka litrów co powoduje ze w okresach przejsciowych jesien zima czy tez zima wiosna moc jak bedzie potrzebna bedzie onizej mocy modulowanej na kotle wiszacym i wtedy taki kociołek zamiast pracowac kilka min i sie wyłaczyc to bedzie kilka razy na minute zsie właczał i zywotnosc jego bedzie znikoma ,druga sprawa takie połączenie kotła gazowego i tych spowoduje zwiekszone koszty na zuzyty gaz z powodu przerywanej i niestabilnej pracy co prawda jesli bedzie zawór 3d to komfort w domu bedzie odczuwalny ale niestey za gaz bedzie trzeba dopłacic ,jesli chodzi o bufor i ekonomie to bufor z kotła na paliwo stałe ładowany na ostro ,kocioł gazowy pracujacy na węzownicy a grzejniki poprzez układ mieszajacy równiez na ostro i uszyskasz naprade pełen komfort i ekonomie na takim poziomie ze opalajac gazem roznaca miedzy dwoma węzownicami a jedna pozwoli na wymiane za darmo grzejników po 5-10latach ,mam taki obiekt do obługi (blok)gdzie jest kotłownia olejowa i kazde mieszkanie ma swój mieszacz i układ pomiarowy i wałsnie u jednego klienta sa grzejniki konwektorowe i po pierwsze jest to koszmar pod wzgledem wysterowania po drugie kocioł cały czas sie załacza ,i zuzycie oleju jesli chodzi tylko to mieszkanie zawsze jest wieksze czego na liczniku nie widac ale po pracy kotła i zuzyciu oleju w okresach przejsciowych gdy tylko ta rodzina sie dogrzewa

inny przypadek to tez dom podzielony na dwie kondygnacje dwie rodziny na jednym kotle i tez kolejny koszmar i juz nie pisząc o ciagłych problemach z uklaładami gazowymi w tym kotle po 5latach eksploatacji ,

tak wiec mała ilosc wody nie znacyz ze układ jest dobry wszytko musi miec rece i nogi ,a inną sprawą jest jeszcze produkcja kurzu przy wyzszychtemp ale to juz pzostawiam uzytkownikom ,przemysl sobie to przy dobrej konfiguracji automatyki i zaworze3d ten twój układ moze byc naprawde ekonomiczny i komfortowy a nad ta górną wezownica naprawde bym sie zastanowił ,ale pod zadnym pozorem nie wpinaj kotła gazowego bezposrednio do tych grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.