Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co + Cwu


shatex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam prośbe odnośnie sprawdzenie mojej instalacji czy nie ma poważniejszych błędów bo jakieś pewno są B)

Instalacje robił fachowiec ale wiadomo że dzisiaj o dobrego fachowca trudno.

 

Mój kocioł to Warmet 200 Ceramik 25 kW - chyba troche za duża moc - budynek 10x11 m 2 poziomy ogrzewane, dom ocieplony + zasobnik 140 l

 

Zasobnik to dwupłaszczowy Galmet z podłączoną cyrkulacją - nie wiem jaka pompka tam jest

 

Dwie pompy firmy SALMSON - jedna C.O NXL53-25P a druga C.W.U. SB04-15B

 

W instalacji jest zawór 4-d z siłownikiem Honeywell żeliwny

 

Naczynie wzbiorcze 25 l, naczynie do CWU AIRFIX 12 l - czy ten zbiornik jest bezobsługowy ?

 

Zawory bezpieczeństwa Prescor 6 i 1,5 bar - 6 barowy zdaje sie ze jest przy zasobniku

 

 

Całym układem sterują : Sterownik UNICONTROL MIX 07 (pompa CWU, pompa CO - na tym sterowniku ustawiony jest priorytet CWU, ochrona powrotu ), sterownik kotła - steruje pracą wentylatora, regulator pokojowy Auraton 2005 Economic - sterownik podpięty do UNICONTROL MIX 07

Miejsca umocowania czujników pokazane na zdjeciach (czujnik CWU zamocowany na zasobniku)

 

Schemat instalacji:

 

post-4974-1244964969_thumb.jpg

 

 

Reszta na zdjeciach

 

post-4974-1244969678_thumb.jpg

Te rurki powinny być chyba z metalu i większej srednicy :huh:

 

post-4974-1244969691_thumb.jpg

 

post-4974-1244969706_thumb.jpg

czy rura z powrotem nie jest za blisko wylotu dymu z kotła ? Na wysokosci czopucha na rurze powrotu jest czujnik - nie wiem czy nie będzie zafałszowań. Może trzeba by ten czujnik dać przy samym wlocie wody do kotła za miejscem wymieszania się powrotu z CO i zasobnika ?

post-4974-1244969721_thumb.jpg

 

post-4974-1244969736_thumb.jpg

 

post-4974-1244969749_thumb.jpg

 

post-4974-1244969762_thumb.jpg

 

post-4974-1244969776_thumb.jpg

 

post-4974-1244969791_thumb.jpg

 

post-4974-1244969800_thumb.jpg

 

post-4974-1244969813_thumb.jpg

 

post-4974-1244969826_thumb.jpg

czy te zawory z filtrami nie sa czasami go góry nogami? Spełniaja dalej swoje zadanie?

post-4974-1244969840_thumb.jpg

 

post-4974-1244969854_thumb.jpg

 

post-4974-1244969864_thumb.jpg

 

post-4974-1244969873_thumb.jpg

 

post-4974-1244969882_thumb.jpg

 

Ostatnia sprawa - czy w mojej instalacji dało by sie zainstalować zawór różnicowy i zrobić bajpass celem zabezpieczenia instalacji na wypadak braku zasilania? Czy takie rozwiązanie ma u mnie uzasadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na dzień dobry. Widzę niezłe "sprzątanie magazynu" estetyka pod psem, nie obrażając psa.

Naczynie podłączone zle małe srednice kształtki pex maja przewężenia, i co do zastosowania pexu do naczynia to mam watpliwości, u mnie by to nie przeszło.

Zawór 4D zle podłączony filtrów to już nawet nie skomentuje. Czujnik powrotu napewno lepiej spełni swoją funkcję jesli bedzie zamontowany za podłączeniem powrotu z zasobnika. Na rurze powrotnej widać stopiona izolacje wiec mogła być troche dalej od czopucha.

Ogolnie wykonanie złe, brzydkie, niestaranne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, rozumien ze sam zawór może być tak podłaczony jak jest. Trzeba tylko zmienić ustawienie siłownika ? Pytanie czy to wiąże się też ze zmianą położenia grzyba zaworu.

Teraz tylko jak przekonać czy udowodnić wykonawcy co mi to robił że zawór jest źle podpiety. Na pewno będzie mnie przekonywał że wszystko jest ok. :huh: Bo skoro wzioł kase to niech to poprawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót do kotła powinien być wpięty od dołu a zasilenie z boku. A u ciebie jest odwrotnie. I ta konfiguracja jest nieprawidłowa

 

 

Pozwole sobie zamieścić cytat z innego forum:

"Zawór wydaje się że jest w porządku (jeżeli zasilanie z kotła to umowne 1 , to zasilanie instalacji 2 , powrót z instalacji 3 i powrót do kotła 4 - licząc zgodnie ze wskazówkami zegara)."

 

Ja z kolei czytałem:

 

"..zawór będzie pracował poprawnie bez wzgledu na to, czy dolot z kota będzie z góry czy z dou, z lewej czy z prawej strony zaworu a o poprawnej pracy zaworu decyduje wyłącznie połorzenie "grzyba" obrotowego.''

 

Problem w tym czy u mnie ten grzyb -czy jak to sie tam nazywa- u mnie jest odpowiednio ustawiony tzn czy czerwone ścięcie na wale grzyba jest w kierunku zasilania z kotła. Nie bardzo chece ściagać siłownik i rozbierać ten zawór. Można to jakoś poznać po sposobie założenia siłownika a konkretnie po kierunku w którym jest skala siłownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy zasilanie z dołu , z góry, z boku to nieważne. Trzeba tylko zachować kolejność podłączanych obiegów. A to wyraźnie pokazuje instrukcja. Większość zaworów posiada przekładaną tabliczkę z oznaczeniami położenia zaworu. Jednak kolejność wpięcia obwodów to ważna sprawa.

Tu ustawienia i podłączenia zaworu danfoss w zależności od ustawienia zaworupost-4692-1245139136_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich,

 

Podobnych tematów jest duzo, a jako ze ten w miare aktualny, pozwole sie podpiac. Prosze o krytyke mojej instalacji - aktualnie w budowie. Robie ja sam, doswiadczenie marne.

Nurtuje mnie przede wszystkim odejscie od pieca-zasilanie, ze wzgledu na specyficzna kotlownie wyglada to tak, ze rura zasilania wychodzi z pieca wlewo jakies 70cm pod minimalnym katem w gore nsatepnie kolano 90 st do gory (na tym odcinku odejscie w prawo na pompe obiegowa) i znowu pod sufitem w prawo i do gory do naczynia wzbiorczego.

Uklad nie bedzie pracowal grawitacyjnie wiec teoretycznie nie powinno byc problemow jednak fakt ze rura do naczynia wzbiorczego ma na początku troche zakretów nieco mnie martwi.

Dodam ze rura zasilania to 5/4 cal do sufitu potem do naczynia bedzie fi 28, reszta to fi 28.

Kociol 18 kw PROTECH Karo

 

Zalaczam pierwsze fotki - juz nieaktualne (sa postepy) jednak obrazuja to o czym pisze.

 

Pozdrawiam i prosze o uwagi - na tym etapie jeszcze duzo mozna zmienic.

ahoj

post-6357-1252052769_thumb.jpg

post-6357-1252052799_thumb.jpg

post-6357-1252052827_thumb.jpg

post-6357-1252052863_thumb.jpg

post-6357-1252052900_thumb.jpg

post-6357-1252052925_thumb.jpg

post-6357-1252052969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz jakiś schemat swojej instalacji.Jeśli tak to wrzuć.

Brak filtra pompy.

Jeśli ma być zasilane C.O i C.W.O zawory zwrotne za pompami.

Wpięcie C.W.O przed zaworem 4d.

Zawór różnicowy lepiej pracuje omijając pompę wpięty przed zaworem 4 d.

Poszukaj dobrego schematu lub daj twój to się poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze to zdjecie bedzie odpowiednie, zwracam uwage na wyjscie z pieca tak jak opisalem wczesniej, i jeszcze jedno, czy przy takim ukladzie zastosowanie zaworu roznicowego na obejsciu pompy ma sens, chyba wsadzilem go niepotrzebnie..?

 

ahoj

 

 

Sam właśnie próbuje sklecić jakiś schemat na instalację podobną do twojej. Czytam obserwuję uczę się. Nie jestem ekspertem ale ,że jak piszę sam muszę wykonać podobną instalację wypowiem się.

1. nie widzę zasilania cwu

2. Powrot z grzejników jest podłączony jako pierwszy przed mieszaczem 3d ( nie wiem czy temperatura powrotu z grzejników nie bedzie za wysoka do mieszania na podłogówke najpierw powinien być powrót z podłogówki według mnie)

 

Podpinam się do prośby o ocenę schematu i moich uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz jakiś schemat swojej instalacji.Jeśli tak to wrzuć.

Brak filtra pompy.

Jeśli ma być zasilane C.O i C.W.O zawory zwrotne za pompami.

Wpięcie C.W.O przed zaworem 4d.

Zawór różnicowy lepiej pracuje omijając pompę wpięty przed zaworem 4 d.

Poszukaj dobrego schematu lub daj twój to się poprawi.

 

racja, filter musi byc i bedzie, najlatwiej byloby wpiąć go przed zaworem 4D -zaznaczylem w kolku jako 1.

Czy powinny byc oddzielne filtry dla kazdej pompy???

Co do zaworów zwrotnych - czy nie wystarczy tylko zawor za pompa CWU?

Różnicowego juz nie bede przekladal zostaje jak jest - praktycznie we wszystkich opracowaniach producentow widnieje zawor roznicowy rownolegle do pompy za 4D.

Schemat mogę zeskanować i zrobie to jednak praktyczne wszystko widac na ostatnim foto. Co do cwu nie zaznaczalem bo bedzie podpiete bezposrednio do zasilania i powrotu z pominieciem mieszacza.

Zasobnik juz pracuje ale teraz grzeje prądem.

post-6357-1252064686_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam właśnie próbuje sklecić jakiś schemat na instalację podobną do twojej. Czytam obserwuję uczę się. Nie jestem ekspertem ale ,że jak piszę sam muszę wykonać podobną instalację wypowiem się.

1. nie widzę zasilania cwu

2. Powrot z grzejników jest podłączony jako pierwszy przed mieszaczem 3d ( nie wiem czy temperatura powrotu z grzejników nie bedzie za wysoka do mieszania na podłogówke najpierw powinien być powrót z podłogówki według mnie)

 

Podpinam się do prośby o ocenę schematu i moich uwag.

 

Tu akurat nie ma problemu bo jako pierwszy od mieszacza moge podpiac powrot z podlogowki, ale czy to cos zmieni, mieszacz ma tez termostat.

dnosnie cwu wyjasnienie wyzej.

ahoj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w skrajnym przypadku temperatura powrotu z grzejników może być wyższa bądź równa od temperatury zasilania podłogówki w takim przypadku zawór z termostatem nie będzie miał czego mieszać bo oba czynniki będą miały temperaturę wyższą od zadanej. Oczywiście to tylko moje zdanie proszę o sprostowanie jeżeli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponownie,

 

choc temat umiera, zamieszcze kilka fotek mojej instalacji, ja szukalem takich we wszystkich zakamarkach forum, moze dla kogos okaza sie interesujace.

Aktualnie wyglada to tak: piec jest podlaczony i pracuje - ogrzewa parter (podlogowka + normalne grzejniki) - powierzchnia grzania ca 60m2 ( poddasze odciete).

Cwu jeszcze nie podlaczone choc odejscia z instalacji gotowe.

Naczynie wzbiorcze - nie widac na zdjeciach 20l podlaczone rura fi 28 na poddaszu.

Piec (Protech Karo 18kW) zagadał od razu bez problemu - na standartowych ustawieniach pali juz 3 doby( spalił niecałe 50 kg groszku)

Temperature na piecu utrzymuje 60 st.

Groszek kupilem przywieziony z Czech 500zl tona - workowany, ze spalonych niecałych dwu woreczków mam jedna czwarta szuflady popiołu bez spiekow niedopalkow itp.

 

Dym z komina widze bo wiem ze sie pali - sasiada musialem przekonywac ze juz pale - zadnej sadzy itp

Na razie jestem zadowolony.

post-6357-1252867422_thumb.jpg

post-6357-1252867449_thumb.jpg

post-6357-1252867508_thumb.jpg

post-6357-1252867549_thumb.jpg

post-6357-1252867585_thumb.jpg

post-6357-1252867610_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.