Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rekuperacja domku jednorodzinnego


arturh

Rekomendowane odpowiedzi

witam, jestem na etapie budowy domku jednorodzonego, powierzchnia użytkowa 120m2. Rozpatruję instalację rekuperacji z nadzieją na oszczędności na ogrzewaniu i poprawie komfortu w pomieszczeniach. Z tego co czytam to komfort na pewno poprawi, natomiast z tą oszczędnością to bywa różnie i tutaj moje pytanie, czy nawet przy dobrze izolowanym budynku, nie ma pewności czy rekuperacja będzie przynosić oszczędności? wiadomo rekuperator musi chodzić 24h..

Osobna kwestia to czy rekuperację robić samemu czy lepiej zlecić to firmie wentylacyjnej, np. *** ma na swojej stronie promocję na rekuperację dla domków jednorodzinnych (od 12 tys). Czy polecacie jakąś inną firmę z Dolnego Śląska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej hipotetyczne oszczędności, to się nigdy nie zwraca, postaw na komfort. Wstajesz rano idziesz do kibla i po powrocie nie czujesz swoich pierdów w sypialni .-)

 

Tak na poważnie. Wydałem na materiały 5000zł, majstrom dołożyłem 1000 za przeciąganie rur, podłączyłem sam. Działa i jest super, a to tylko zwykłe reku z wymiennikiem krzyżowym.

Naprawdę polecam. Różnica między grawitacją kolosalna. Nie spinaj się na super mega panele regulacyjne, wystarczy zwykłe pokrętło.

Będziesz nim machał tylko kilka razy w roku .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat - jak sądzicie jakiej długości powinien być wymiennik glikolowy przy centrali ok 400m3\h

Interesuje mnie średnica i  długość rury.

Jeśli interesuje cię centrala to warto wybrać przeciwprądowy wymiennik i tak jak pisze poprzednik nie patrzeć na piękne panele dotykowe do sterowania bo to do niczego nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze standardowego węża fi 25mm, z ziemi uzyskasz ok. 20W/m, więc do domu potrzebowałbyś 200m żeby odczuć klimę (wyjdzie 4kW). Bo musisz pamiętać o dwukrotnym przewymiarowaniu wymiennika ziemnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.