Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy kocioł-instalacja do przeróbki.


marecki11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.Noszę się z zamiarem modernizacji kotłowni i stąd mój post na forum iż potrzebuję pomocy w kilku zagadnieniach technicznych związanych z wymianą kotła i dopasowaniem instalacji.Sytuacja w tej chwili wygląda następująco:

- kocił ogniwo 17 kw(śmieciuch z 2008 roku) palone węglem od góry.Instalacja otwarta,naczynie zbiorcze, pompa c.o. na bajpasie i zawór różnicowy(standardowo).Ogrzewany parter i piętro

- c.w.u. wygląda tak iż posiadam solary,zestaw 300L  i spięte to z kotłem na pompie podłączonej bezpośrednio do sieci 230V. Sterowanie manualne za pomocą wyłącznika od lampki :)

W poczekalni już kociołek 12kw defro eko lux na groszek.Zawór 4D obowiązkowo.Zawory termostatyczne na grzejnikach.Montuje z kolegą,trochę wiedzy mamy.O ile demontaż starego, montaż nowego nie przysporzy problemów to zaczynają się schody i nasuwają pytania:

Pierwsza opcja była tak iż zostaje grawitacja,naczynie na strychu.... itd.Ale naczynie jest połączone z ostatniego grzejnika na piętrze.Teraz jest ok bo po drodze nic nie "blokuje"Ale w nowej instalacji pojawi się 4D, a wiadomo że nie powinnno być nic po drodze do naczynia.Podłączenie dodatkowej rury od kotła na strych jest praktycznie niemożliwe.

"Krótka"instalacja otwarta w kotłowni + wymiennik odpada.

Jak już zmieniam chciałem układ zamknięty.Na powrocie podłącze naczynie przeponowe.czy 18L będzie odpowiednie?Nie mam podłogówki,5 grzejników alu 

10 żebrowych na piętrze i tyle samo na parterze.Instalacja stara,od pieca 5/4'' po kilku metrach trójnik i na dwa piony calowe,odejścia 1/2 do grzejników.Dwa piony na strychu wychodzą,jeden z naczyniem  a drugi tylko rura ,otwarta.Dom 9x10.

Mają być 3 pompy.Jedna za zaworem 4D,druga do c.w.u. a trzecia (nie wiem czy potrzebna) ochrona kotła(ktoś doradzi jaka?)

Naczynie wpięte w powrót i wyciągnięte około 1 metra nad kocioł bo nie ma miejsca na posadce( czy można)

Dodatkowo na powrocie zawór bezpieczeństwa 1,5 bar

Grupa bezpieczeństwa przy wyjściu z kotła na zasilaniu też 1,5 bar

Ciśnienie na zimnym układzie chcę ustawić max 1.0 bar.

Myślę nad zaworem schładzającym DBV2 lub wężownicą bo cenię sobie bezpieczeństwo mojej rodziny ponad wszystko .

Bardzo będę wdzięczny za  pomoc w ogarnięciu tematu.Za uwagi i spostrzeżenia,te krytyczne i pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.