Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o.


CEZAR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, a koncu zrobilem jako taki schemat instalacji w moim domu. Mam 140m2 powiezchni (parter + poddasze uzytkowe) piec raczej Kostrzewy Warmet 200 Ceramic.

Na parterze bedzie 6 - 7 obwodow podlogowki, drabinka w lazience i 1 grzejnik w pokoju.

Na poddaszu jakies 5 grzejnikow.

Mam pytanie dotyczace odpowietrznikow, a mianowicie gdzie wszedzie musze je podlaczyc??

Kolejne pytanie czy od pieca do rozdzielacza moge wszystko polaczyc miedzia??

Nasepna sprawa, czy bojler moze byc oddalony od pieca jakies 6 metrow w innym pomieszczeniu i jezeli tak to pompa zasilajaca CWU powinna byc blizej pieca czy blizej bojlera.

I jeszcze, jaka srednice rur najlepiej zastosowac na odcinku piec, rozdrzielacze.

Czy pompa rzeczywiscie musi pracowac w poziomie?? na niektorych zdjeciach widzialem ze jast w pionie.

Jak mozecie poradzcie mi jakich firm pompy sa najlepsze, na co zwrocic uwage przy zakupie pomp.

Dzieki, Pozdr

 

PS. Schemat wrzuce jak wroce z pracy. w miare mozliwosci prosze o odp na powyzsze pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Odpowiadam: Odpowietrzniki automatyczne Afriso zamontuj przede wszystkim na rozdzielaczach na zasilaniu i powrocie, na zasilaniu zasobnika c.w.u. oraz wszędzie tam, gdzie układ instalacji i sposób jej prowadzenia powoduje możliwość gromadzenia się powietrza ( najwyższe punkty ). Warto, żeby odpowietrzniki automatyczne grzejnikowe miały także grzejniki na najwyższej kondygnacji i w łazience. W pozostałych zwykle wystarczają ręczne ( z pokrętłem, nie na śrubokręt - są wygodniejsze ).

Od kotła do rozdzielacza połącz to właśnie metalem - miedź jak najbardziej się też nadaje. Nie montuj na tym odcinku plastiku.

Bojler może być spokojnie oddalony od kotła na 6 i więcej metrów. Jednak jeśli jest dalej zamontuj rurę 22 mm nie "18". Pamiętaj o automatycznych odpowietrznikach.

Na odcinku kocioł - pierwszy rozdzielacz zastosuj rurę 28 mm, do kolejnych może być rura 22 mm.

Sprawa pompy: pompa w poziomie to znaczy że oś pompy ma być w poziomie lub jak wolisz oś wirnika pompy. Stosuj dobrą klasykę pomp - Grundfos. Do zasobnika i grzejników spokojnie wystarczy 25/40. Pomyśl o rozdzieleniu obwodu grzejnikowego od podłogówki. W pokazanym układzie nie będzie to dobrze funkcjonować i możesz miec problemy z przegrzewaniem podłogówki i niedogrzewaniem grzejników.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

I jeszcze jedno: zbiornik przelewowy zamontuj w układzie trzyrurowym.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o rozdzieleniu obwodu grzejnikowego od podłogówki. W pokazanym układzie nie będzie to dobrze funkcjonować i możesz miec problemy z przegrzewaniem podłogówki i niedogrzewaniem grzejników.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Ten osobny obwod do podlogowki odzielic przed zaworem 4d??

 

O zbirniku przelewowym w systemie trzyrurowym musze poczytac gdzies.

 

Dzieki pozdr Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wykonaj niezależny od grzejników obieg instalacji samej podłogówki. Jest to dużo lepsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu bo będziesz sobie mógł puścić samą podłogówkę w okresach przejściowych bez konieczności grzania grzejników. Zabezpiecz go najpierw TZM 35 - 60 a następnie za pompą BRC IMIT 55 st C.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam tylko jedno pytanie. Po co na instalacji c.o. w tym wypadku zawór różnicowy ?????

 

Niech sobie ten zawór będzie. Minimalna grawitacja, ale zawsze jakaś tam grawitacja na otwartym w pełni zaworze mieszającym. Ja u siebie mam zainstalowany zawór różnicowy ale na obejściu zaworu czterodrożnego. To zdaje lepiej egzamin.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Witam,

Gdzie dokladnie ten zawor bezpieczenstwa?? Gdzies wyczytalem ze na zasilaniu zimna woda.... dobrze mowie?? jak dobrac przepustowasc takiego zaworu?

POzdr

 

Zawór bezpieczeństwa zainstaluj na powrocie kotła o wartości 1,5 bar jako dodatkowe zabezpieczenie. A zawór bezpieczeństwa do zasobnika c.w.u. zainstaluj jako ZB4 ( 1/2" ) lub ZB8 ( 3/4" ). Jest to zawór bezpieczeństwa zintegrowany z zaworem zwrotnym - tak maksymalnie do 140 l pojemności zasobnika c.w.u. Przy zastosowaniu większych zasobników niezbędne staje się zastosowanie grupy bezpieczeństwa c.w.u.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa zainstaluj na powrocie kotła o wartości 1,5 bar jako dodatkowe zabezpieczenie. A zawór bezpieczeństwa do zasobnika c.w.u. zainstaluj jako ZB4 ( 1/2" ) lub ZB8 ( 3/4" ). Jest to zawór bezpieczeństwa zintegrowany z zaworem zwrotnym - tak maksymalnie do 140 l pojemności zasobnika c.w.u. Przy zastosowaniu większych zasobników niezbędne staje się zastosowanie grupy bezpieczeństwa c.w.u.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

No panowie grawitacja na takich srednicach ???? I w układzie rozdzielaczowym to nie ma prawa działać i nigdy nie zadziała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie grawitacja na takich srednicach ???? I w układzie rozdzielaczowym to nie ma prawa działać i nigdy nie zadziała

 

Masz rację - przeoczyłem tak istotną sprawę. Oczywiście, że o grawitacji na tych średnicach i rozdzielaczach można zapomnieć więc i bez sensu jest stosowanie zaworu różnicowego.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - przeoczyłem tak istotną sprawę. Oczywiście, że o grawitacji na tych średnicach i rozdzielaczach można zapomnieć więc i bez sensu jest stosowanie zaworu różnicowego.

 

Pozdrawiam

Piotr

A coraz wiecej widze takich schematów z takimi cudami.

 

A tak prawde powiedziawszy może lepiej do wykonania instalacji zatrudnic dobrego instalatora ???? Bo poprawki sa naprawde trudnie do wykonania i dość kosztowne. ;)

Dobrze chociaż że możecie na forum skonsultować swoje rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.