Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Planowany zakup Vitodensa 100-W+ zasobnik CWU do ogrzania dwóch budynków.


tasheena

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z likwidacją kotła węglowego będę instalował nowy kocioł gazowy ( obecnie też był  ale stary Vaillant VUW PL 240/2-5, podłączony przez wymienniki).

Do ogrzanie dwa budynki mieszkalne :

Budynek „A”- budynek starszy ale ocieplony, pow. 130 m2, obliczenia wg „cieplowlasciwie” max=12 kW, średnie 6 kW, instalacja co w miedzi-tylko grzejniki (13 szt.) , tutaj kotłownia i CWU

Budynek „B”-nowy budynek, pow. 100 m2, obliczenia wg „cieplowlasciwie” max=6  kW, średnie 2,7 kW, instalacja w pex-tylko grzejniki (10 szt.) – bez CWU.

Budynki połączone oryginalną rurą preizolowaną M_Pexem – odległość ok. 12 m. ( straty ok. 6 st.) .

Budynek-„A” –prywatny natomiast budynek „B” to pokoje gościnne ( 4 pokoje), dlatego też ograniczony dostęp do pomieszczeń w czasie pobytu gości w celu np. regulacji temperatury pomieszczeń.

Pytania: jaka moc kotła i jak takim układem sterować, zwłaszcza w bud.”B”  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-37348-0-99230300-1512305512_thumb.jpg

 

Mam jeszcze pytanie, czy do sterowania takim układem wystarczy pogodówka, czy trzeba dodatkowo zamontować regulator temp. pomieszczenia ? Chciałbym (podobnie jak to mam w węglowym) żeby utrzymywana była stała temp. na c.o., natomiast temp.pomieszczenia byłaby już regulowana termostatem na grzejniku. Chyba, że praca kotła gazowego wygląda trochę inaczej .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to był 1 budynek lub oba twoje to nie ma sprawy - wystarczy tylko czujnik temp zewnętrznej i termostaty dodatkowo do regulacji indywidualnej pomieszczeń.

W przypadku gdy budynek B jest na wynajem musisz zapewnić gościom dodatkowe możliwości regulacji - aby nie pozamarzali lub nie przegrzali swoich osób.

Jeżeli ma być kocioł kondensacyjny to strata na przesyle rzędu 5-6C jest trudna do przełknięcia, nie wiem do jakich temp są obecnie dobrane grzejniki, ale kondensat ma sens gdy grzeje wodę w CO do temp 55C lub mniej.

Ważne jest jak są zasilane oba budynki - ja proponowałbym sprzęgło i za sprzęgłem 2 pompy - jedna na bud A i druga z płynną reg przepływu  na bud B.

regulacja przepływu pompą pozwoli dodatkowo ograniczyć temp grzania budynku B.

Zamiast samej pompy można dać zaw 3-D i zwykłą pompę i temp wody regulować ręcznie na zaw 3-D wg potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałem o tych 6  st, ponieważ nie były to straty na odcinku bud.A-bud.B , tylko różnica między zasilaniem a powrotem z budynku B mierzona w kotłowni (w bud.A)-ale to jak budynek był wygrzany. Ta różnica nie przekraczała 10 st. Do tej pory na budynek B szła temperatura w CO  ok. 40 do 45  st. i było ok. Podobnie na bud. A na grzejniki nieszło więcej niż 40-45 st. Tu dodam, że nowy kocioł chciałbym dać do piwnicy gdzie stał węglowy. W tej chwili też mam zawory 3D i ręcznie reguluję temp. na A i B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytuję się o te dodatki bo sugerowano mi zakupienie dodatkowego sterownika na dwie pompy za 2 tyś. z regulatorami pokojowymi. Wcześniej była propozycja Vitodensa 200W, ale jest to u mnie chyba niepotrzebne.

Podsumowując, kupuję kocioł  1-funkc.Vitodens 100W (czy 19 kW wystarczy ?), zasobnik, sprzęgło i regulator/czujnik pogodowy. Pompy na obiegi A i B pracują niezależnie od kotła. Czy sprzęgło dedykowane dla Viessmana i na co zwrócić uwagę ? Widzę też ,że montuje się separator cząstek stałych-czy warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak - kocioł z czujnikiem pogodowym , moc kotła 19kW to min, daj nawet więcej , zasobnik CW, za kotłem ocieplone sprzęgło pionowe 40kW np SHE.

Ze sprzęgła są zasilane 2 pompy na A i B, separator zanieczyszczeń jest w sprzęgle https://fantastyczne-zakupy.pl/p/3898/591835/elterm-sprzeglo-hydrauliczne-she40-oc-25-65-gw-1-do-40-kw-0402040--sprzegla-hydrauliczne-technika-grzewcza-i-instalacje-sanitarne.html?gclid=EAIaIQobChMIqN6LnZHs4QIVDuR3Ch1g5w4DEAYYBSABEgLTJfD_BwE.

Pompy z A i B podłączone do gniazdka el lub do sterowników pokojowych, ale głowice  na grzejnikach powinny wystarczyć,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Sambor". Czy mogę Cię prosić jeszcze o dwa zdania, jak wtedy pracuje ten kocioł tylko z pogodówką, tzn. po osiągnięciu temp. w CO przed sprzęgłem pompa kotła wyłącza się a pompy A i B za sprzęgłem pracują dalej ? Dopytuję, bo instalator twierdzi, że jak pompa kotła (czy cały kocioł) się wyłączy to powinny się odpowiednio wyłączyć pompy na A i B ? Czy kocioł bierze też temp. ze sprzęgła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł bierze temp z powrotu na kotle, temp na sprzęgle brałby jakby był dodatkowy sterownik i wyższy model samego kotła.

Czujnik temp zewnętrznej ustala max temp na kotle wg ustawionej krzywej grzewczej

Jeżeli temp powrotu jest o 2-3C niższa niż temp zasilania to kocioł się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, podpowiedz mi jeszcze model kotła, ponieważ instalator na początku sugerował model 200W, jednak po przeglądnięciu filmików i instrukcji stwierdziłem, że chyba nie wykorzystam jego możliwości. Chociaż podoba mi się możliwość regulacji krzywych grzewczych, gdzie w modelu 100W chyba tego nie ma.

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiałem nad Termetem (tym bardziej że firma jest ok. 90 km ode mnie). 

I jeszcze pytanko: czy mój obecny dwupłaszczowy podgrzewacz wody użytkowej m-ki Elektromet WGJ-g , poj. 140 l, w izolacji polistyren będzie się nadawał do kotła gazowego kondensacyjnego ?

 

bojler.JPG.4565d09122d6f49f86e86847eb10155d.JPG

bojler-etyk.JPG.378209284cbf0fc3d8c7045f10e4e292.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinien być bojler  z wężownicą, ale ale dwupłaszcze też chodzą z kondensatem, twój ma  jak widzę 8 lat i nie wiadomo jak długo pociągnie, zostaw , najwyżej za rok wymienisz. 

Dużo też zależy od tego jakie masz zapotrzebowanie na CW, gdyż jak kocioł grzeje CW to nie grzeje domu, w twoim przypadku dwóch domów i może będzie trzeba przetestować ten obecny a docelowo kupić inny np większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Może w cenie jednego kotła kupić dwa kotły Termet'a ? Zaoszczędzisz troszkę na przesyle, ale co najważniejsze każdy domek będzie miał oddzielne sterowanie, zupełnie inna temp. Pozbędziesz się kłopotów z przesyłem, z większym zbiornikiem na CWU. Nie będzie to lepszym rozwiązaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tasheena napisał:

w bud.B nie mam gazu

Tu chyba może być tylko problem, bo kocioł możesz zamontować w łazience i będzie to kocioł 2F bez zbiornika CWU. Myślę, że warto to przemyśleć, a byś miał dwa niezależne źródła ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/termet-regulator-temperatury-open-therm-cr-11011-kod-t9656000000.html

Czyli reasumując: Termet Gold 25kW,  sprzęgło ( o mocy jakie polecałeś), czujniki CWU i temp.zewnętrznej.

Oczywiście wcześniejsze płukanie instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.