Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy ktoś ma zbiornik kombinowany (bufor i CWU w jednym)?


Gerwazy72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś ma lub instalował coś takiego:

https://galmet.com.pl/pl/produkt/kumulo-z-dwiema-wezownicami-spiralnymi

Jak to się spisuje?

Jak szybko zbiornik na CWU ma szansę się zagrzać? Czy trzeba stosować jakąś pompę do mieszania wody  części buforowej w takim zbiorniku?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos podobnego mam. Jest tu kilka osob co chyba tez maja takie lub podobne.

Godzinę temu, Gerwazy72 napisał:

Jak szybko zbiornik na CWU ma szansę się zagrzać

Nie rozumiem. W zaleznosci od jakiej temperatury do jakiej i ile tego ciepla [kwh] masz do wykorzystania.

Godzinę temu, Gerwazy72 napisał:

Czy trzeba stosować jakąś pompę do mieszania wody  części buforowej w takim zbiorniku

Tak/Nie. Ale chyba masz na mysli pompy obiegowe instalacji CO. W zaleznosci od tego ile jest zrodel ciepla, jakie i jaki jest odbior na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PioBin napisał:

Cos podobnego mam. Jest tu kilka osob co chyba tez maja takie lub podobne.

Nie rozumiem. W zaleznosci od jakiej temperatury do jakiej i ile tego ciepla [kwh] masz do wykorzystania.

Tak/Nie. Ale chyba masz na mysli pompy obiegowe instalacji CO. W zaleznosci od tego ile jest zrodel ciepla, jakie i jaki jest odbior na CO.

Chodzi mi o to czy zbiornik CWU (80 litrów) jak się wykorzysta w niego wodę np: podczas prysznica, czyli powiedzmy spadnie temperatura CWU do ok 25 stopni to ile czasu potrzeba aby z powrotem się zagrzała do takiej samej temperatury jak ma bufor?

Kocioł mam 14KW.

Mam na myśli pompę lub inne urządzenie do mieszania wody w samym zbiorniku aby się równomiernie/szybciej nagrzewała.

Jak masz taki zbiornik to podziel sie informacjami jak Ci się to sprawdza, czy ma sens.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gerwazy72 napisał:

Mam na myśli pompę lub inne urządzenie do mieszania wody w samym zbiorniku aby się równomiernie/szybciej nagrzewała

Nie ma sensu. Chyba ze... masz grzałkę elektryczna w srodku tego bufora a chcialbys zagrzac caly bufor wtedy pompa tak. Wykorzystac to mozna do II taryfy i grzania CO. W lecie pompy nie zalaczasz i grzejesz tylko gorna czesc CWU. W innym przypadku pompy nie trzeba.

1 godzinę temu, Gerwazy72 napisał:

Chodzi mi o to czy zbiornik CWU (80 litrów) jak się wykorzysta w niego wodę np: podczas prysznica, czyli powiedzmy spadnie temperatura CWU do ok 25 stopni to ile czasu potrzeba aby z powrotem się zagrzała do takiej samej temperatury jak ma bufor

Nie wykorzystasz tak CWU to po pierwsze. Po drugie to CWU jest "ciagle" podgrzewane przez plaszcz CO. Wiec temperatura bedzie spadala w calym zbiorniku a nie tylko w CWU. Szybkosc przekazania ciepla z CO do CWU mozna określić tylko przy okreslonych warunkach. Producent moglby to wyliczyć w konkretnym przypadku zbiornika i podac. Jest bardzo dobrze tym sie charakteryzuja zbiorniki dwuplaszczowe. Ten wewnetrzny czesto jest karbowany zeby zwiększyć powierzchnię wymiany, usztywnić płaszcz (możliwość zgniecenia przez cisnienie CO) i mozna stosowac ciensza blache co rowniez podnosi wydajnosc cieplna.

Ja nie widze wad takich zbiornikow. Ps. Cena czesto jest wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz zbiornik Cordivari 300l z dwoma wężownicami na CWU zasilany z dwóch źródeł ciepła: górna wężownica z kotła na pellet, a dolna z płaszcza wodnego z kominka. O ile kocioł jest w stanie zagrzać wodę, to z płaszcza wodnego jest lekko ciepła. Opprzednio gdy był zbiornik 120l ogrzewany tylko z płaszcza wodnego to woda w nim była gorąca, a teraz to jest lekko letnia w rurach.... ogrzewanie wody z płaszcza nic nie daje w tym zbiorniku.

Zastanawiam sie nad zamianą tego zbiornika na właśnie taki kombinowany, miałbym bufor dla kotła i CWU. Wężownica CWU zasilana w płaszcza wodnego z kominka a bufor z kotła na pellet.

Dziękuje za informacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2020 o 14:40, PioBin napisał:

Ten wewnetrzny czesto jest karbowany zeby zwiększyć powierzchnię wymiany, usztywnić płaszcz (możliwość zgniecenia przez cisnienie CO)

Ciśnienie CO jest przeważnie niższe niż ciśnienie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gersik przeważnie to nie zawsze. Przewidziales np. brak wody w sieci i otwarty kran. Jakie jest cisnienie po stronie CWU wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.