Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapalarka w kotle zasypowym Defro


granata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem pokazać jak wykonałem zapalarkę do kotła zasypowego Defro Optima Komfort. Zapytacie pewnie: a po co komu zapalarka skoro i tak piec za każdym razem trzeba ręcznie zasypać węglem. Już tłumaczę. Ma to sens kiedy np. używamy bufora, tak jak ja. Przykładowo w zimie, kiedy bufor wychładza się szybciej niż oczekujemy. Rozpalam w piecu raz powiedzmy w południe. Po 4 godzinach kiedy bufor jest pełny i cały zasyp wypalony, ładuję do pieca nowy zasyp. Ustawiam na sterowniku o której godzinie ma się zacząć palić i mam spokój przez dłuższy czas. Nie trzeba się zrywać rano, żeby napalić w piecu.

Zastosowana została grzałka do biomasy o mocy 400W. Grzałkę umieściłem na wlocie powietrza wtórnego i tymże wlotem wyprowadziłem kable przyłączeniowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewody doprowadzające prąd nie są narażone na wysoką temperaturę, bo chłodzi je strumień powietrza. Poza tym, to rozwiązanie gwarantuje minimalną ingerencję w konstrukcję kotła, polegającą jedynie na wywierceniu jednej 3mm dziurki do montażu grzałki. Po przygotowaniu zasypu sterownik załącza grzałkę na 2 minuty, która podpala przylegającą do niej gazetę. Dalej proces spalania przebiega już tak jak zawsze.

Sterownik zrobiłem sam. Koszt całego przedsięwzięcia to koło 150zł.

W razie pytań zapraszam do dyskusji/

Pozdrawiam, Kuba.

DSC04050.JPG

DSC04059.JPG

DSC04061.JPG

DSC04063.JPG

DSC04064.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PE jest na kotle, tylko idzie innym kablem, nie tym od grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.