Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy potrzebna bardzo mała moc minimalna kotła do starej instalacji


pawlop

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dopytać znawców tematu kotłów, czy przy starej instalacji CO z grubymi rurami i żeberkami żeliwnymi jest niezbędna bardzo mała moc minimalna czy też niekoniecznie. Obecne zapotrzebowanie według Ciepłowłaściwe jest na poziomie około 15KW. Po wymianie kotła na kondensacyjny planuję docieplić piwnicę i poddasze i w zależności od grubości i ceny docieplenia zapotrzebowanie będzie na poziomie 11-12KW. Czy przy takim zapotrzebowaniu i takiej instalacji muszę myśleć o kotle z bardzo małą mocą minimalną czy niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz same grzejniki w instalacji warto pomyśleć nad Termetem Gold. Dobra mocna pompa, i niska moc. Taki 20kw ma od 2.8 do 19kw.

W okresach przejsciowych warto miec niska moc minimalna by kocioł pracowa możliwie jak najdłużej bez wylaczania z najniższą temp.wody wyjsciowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pawlop napisał:

Chciałbym się dopytać znawców tematu kotłów, czy przy starej instalacji CO z grubymi rurami i żeberkami żeliwnymi jest niezbędna bardzo mała moc minimalna czy też niekoniecznie. Obecne zapotrzebowanie według Ciepłowłaściwe jest na poziomie około 15KW. Po wymianie kotła na kondensacyjny planuję docieplić piwnicę i poddasze i w zależności od grubości i ceny docieplenia zapotrzebowanie będzie na poziomie 11-12KW. Czy przy takim zapotrzebowaniu i takiej instalacji muszę myśleć o kotle z bardzo małą mocą minimalną czy niekoniecznie.

Nie musisz w tym przypadku patrzeć na niską moc, za dużo wody w układzie aby była jakaś znaczna różnica w zużyciu gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie już dwie różne opinie. Ja zdaję sobie sprawę że najlepiej jak kocioł ma modulację od niskich wartości np. 3KW w przypadku Termeta ale akurat mam mieszane uczucia do ich serwisantów, bo już na trzech się zawiodłem rozmawiając na temat montażu kotła więc nie będzie to mój pierwszy wybór. Moje pytanie ma na celu ustalenie czy do takiej instalacji (biorąc oczywiście późniejsze zmniejszenie zapotrzebowania budynku) niezbędna będzie moc na poziomie np. Termeta czy wystarczy np. Valliant 206/5-5 czyli bodajże 4KW czy w zupełności może być kocioł z mocą np. jak ACV trochę ponad 5KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to wymyslili niskie modulacje palnika zeby kociol pracowal ekonomiczniej. Jak dom bedzie potrzebowal 2kW w okresach przejsciowych to tyle potrzebuje kociol zeby zszedl. Ilosc wody wplywa na bezwladnosc ukladu, moze bedzie rzadziej taktowal bo zlad wody duzy i bedzie ja wolniej przegrzewal ale w koncu palnik wylaczy.Bedzie dluzej stał zanim się ponownie włączy ale i tak bedzie taktowal powodujac straty postojowe. Mowimy o sterowaniu pogodowym, bo pokojowe przy duzym zladzie wody zawyza zużycie i jest niekomfortowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będzie różnica, u pawlop jaka jest instalacja chyba czytałeś, wody będzie tam z 200-250 litrów. Jakoś nie postawił bym jej w jednym szeregu z instalacją miedzianą z grzejnikami konwektora o pojemności ok 30 litrów, tzn o temperatury powrotu tych instalacji mi głównie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna niska moc jest ważna, owszem, ale nie w każdej instalacji. Za chwilę będzie tu na forum panować teza, że kondensat z mocą dolną powyżej 5kW jest gorszy od atmosferyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.