Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Różnice przy zmianie kotła z eko na pellet i z eko lub pellet na gaz


adrian993

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie.

Poszukuje opinii osób które mogą wypowiedzieć się z własnego doświadczenia. A mianowicie przejście z :

1.Kotła na ekogroszek na Kocioł na Pellet i odwrotnie

2.Kotla na ekogroszek lub Pellet na kocioł na gaz i odwrotnie

Wasze spostrzeżenia co do obsugi, czystości i finansów.

Z góry dziękuję

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ani o tym ani innym ale przypomniało mi sie jak najmłodszy mi opowiadał , mieszkał w Katowicach w apartamentowcu ok 90m2 z hakiem , nowe świerze budownictwo w nowej technologi i rachunki miesięczne za ogrzewanie wynosiły go od 700-1400 na miesiąc , ogrzewane gazem oczywiście .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam dwa domy podobnej powierzchni ok 160 m2 ocieplone podobnie. Jeden ekogroszkiem drugi kotłem kondensacyjnym gazowym. W obu domach zainstalowany sterownik pokojowy temperatura 23 w dzień 21 w nocy. W tym gdzie mam kocioł na ekogroszek trochę więcej ludzi do cwu. Koszt grudnia w przypadku gazu wyniósł 273 m3 579 zł z wszystkimi opłatami. Natomiast ekogroszku spaliłem 750 kg (30 worków po 25 kg) Węgiel Skarbek kupiony po 1100 zł z dostawą. Więc wychodzi koszt palenia ekogroszkiem 825 zł. A gdzie moja praca oraz większy koszt prądu (liczyłem że w zimie kocioł pobiera prądu za 40 zł miesiąc: Dwie pompy, dmuchawa oraz podajnik). Wg mnie jak masz przyłącze gazu to się nie zastanawiaj tylko wybieraj gaz. Nie licząc kosztów inwestycyjnych w przypadku kotła kondensacyjnego za 6 tys kupisz kocioł dobrej klasy. W przypadku prostej instalacji nie potrzebujesz żadnych przeróbek. Natomiast kotły 5 klasy kosztują ok 10 tyś i do nich musisz doliczyć zawory schładzające, zawory mieszające, dogrzewanie powrotu itp. W oby przypadkach musisz zrobić wkład do komina bo w dzisiejszych kotłach na pellet masz niską temperature spalin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ogrzewam dwa domy podobnej powierzchni ok 160 m2 ocieplone podobnie. Jeden ekogroszkiem drugi kotłem kondensacyjnym gazowym. W obu domach zainstalowany sterownik pokojowy temperatura 23 w dzień 21 w nocy. W tym gdzie mam kocioł na ekogroszek trochę więcej ludzi do cwu. Koszt grudnia w przypadku gazu wyniósł 273 m3 579 zł z wszystkimi opłatami. Natomiast ekogroszku spaliłem 750 kg (30 worków po 25 kg) Węgiel Skarbek kupiony po 1100 zł z dostawą. Więc wychodzi koszt palenia ekogroszkiem 825 zł. A gdzie moja praca oraz większy koszt prądu (liczyłem że w zimie kocioł pobiera prądu za 40 zł miesiąc: 


Witam

U mnie poszlo 30 kg dziennie czyli 900 kg na miesiac po 680 za tone 612 zeta, temperatura powyzej 23 non stop salon 25, prad do kotla 35

Troszke drozej niz gaz

Aczkolwiek jestem prawie blisko

Pozdraeian

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to Panowie liczą ale ja mam odmienne odczucie.
Posiadam dom 200m2 nieocieplonego oraz 2 źródła zasilania. Ekogroszek oraz gaz- Vaillant 2 funkcyjny - grzeje nim głównie latem cwu. Ekogroszku schodzi mi obecnie ok 35kg dziennie(greenpal za 600zl) co daje ok 21zl za dzień.
Testowałem gazowe i piec przy temperaturze na zewnątrz ok 0stopnia pożeral 1m3/h gazu co daje ok 24m3/ na dobę czyli ok 50 zł / dzień.

Także w moim przypadku koszt gazu to ponad 2 razy tyle co węgiel.



Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wina braku ocieplenia. Znajomy mi mówił ze przed ociepleniem płacił za gaz ok 1000 zł miesiąc a po ociepleniu ok 600 zł.  U mnie najwyższe spalanie to 10 m3/24h przy mrozach -10 w nocy. Ja na ścianach mam 15 cm styropianu i 10 cm styropianu grafitu na stropie. W drugim domu 25 cm wełny między krokwiami. Za 24 dni stycznia poszło 198 m3. Temperatura ok 23 stopni w domu

.

IMG_3532.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 160 m kocioł na ekogroch trochę dużo ci spala ,ja palę tyle na 300m (ogrzewanej powierzchni)eko. Pieklorz  880 zł. luz.

Może przyczyna leży w jakości opału?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak mieszkam w zabudowie bliźniaczej ja mam ekogroszek do ogrzania 136m2 do temp. 22st spalam na cały rok razem z cwu 3 tony groszku po 750zł tona. Sąsiad ma identyczny metraż ocieplenie i okna i taki sam system podłogówka dół góra grzejniki ogrzewa gazem z butli do 23st. kotłem kondensacyjny 4000tyś rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2019 o 09:54, szelest napisał:

Na 160 m kocioł na ekogroch trochę dużo ci spala ,ja palę tyle na 300m (ogrzewanej powierzchni)eko. Pieklorz  880 zł. luz.

Może przyczyna leży w jakości opału?

Mój skarbek jest z sierpnia więc z jeszcze tych lepszych partii choć widać że to nie jest to co kilka lat temu. Teraz planuje spróbować Kolumbusa ale to w Marcu bo mam jeszcze blisko tonę skarbka. Kocioł już ma 10 lat wiec jego sterownik to najprostszy tech st- 80. Więc myślę że tu może być problem że dużo idzie w komin niż w instalacje. Hydraulik mi polecał zmianę sterownika na coś nowoczesnego plus sterowanie pogodowe i siłownik zaworu.  Tylko nie wiem czy jest sens inwestować w kotle 10 letnim który może w każdej chwili zakończyć swój żywot. Szybciej bym się skłaniał na wymianę na kocioł kondensacyjny niż dokładanie do starego. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia kotła:

A2 2-5 Histereza temperatury kotła 2

A3 1 - 10 10 Bieg wentylatora 3

A4 sek 10 - 99 20 Czas pracy podajnika 14

A5 sek 10 - 99 40 Czas przerwy pracy podajnika 60

A6 °C 30 - 70 35 Temperatura załączenia pompy 35

A7 min 1 - 99 5 Czas przerwy podtrzymania 6 

 

Temperatura zadana 68 

Temperatura powrotu ok 60

Zawór na 4 temperatura na grzejniki 45-55 zależnie ile termostatów się zamknie 

Przesłona wentylatora ok 1 cm

Sterownik pokojowy steruje włączaniem pompy co

 

15 grzejników w tym 8 bez termostatów. Termostaty tylko w pokojach. Jeden grzejnik zakręcony prawie zawsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audilhr napisał:

Powiem tak mieszkam w zabudowie bliźniaczej ja mam ekogroszek do ogrzania 136m2 do temp. 22st spalam na cały rok razem z cwu 3 tony groszku po 750zł tona. Sąsiad ma identyczny metraż ocieplenie i okna i taki sam system podłogówka dół góra grzejniki ogrzewa gazem z butli do 23st. kotłem kondensacyjny 4000tyś rok.

1 stopień różnicy w temperaturze w skali roku miedzy wami to dość duża oszczędność na ekogroszku z tego co wiem, mogę się mylić, ale jeszcze kilka stówek do swojego zużycia na rok musisz dorzucić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audilhr napisał:

Powiem tak mieszkam w zabudowie bliźniaczej ja mam ekogroszek do ogrzania 136m2 do temp. 22st spalam na cały rok razem z cwu 3 tony groszku po 750zł tona. Sąsiad ma identyczny metraż ocieplenie i okna i taki sam system podłogówka dół góra grzejniki ogrzewa gazem z butli do 23st. kotłem kondensacyjny 4000tyś rok.

U mnie przy identycznym metrażu, temp. między 23-24 przez całą dobę, za poprzedni rok z cwu latem 3,3t ekogrochu. Za ostatni tydzień przy średniej temp. zew. -5°C 110kg skarbka z piekar.

Znajomy, który ma 110m2 też nowy dobrze ocieplony w zależności od zimy płaci od 4200-4800 rocznie za gaz. U niego średnio 24°C. (Oczywiście kondensat)

 

Reasumując jakieś 50% drożej za czystość i bezobsługowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zaworów termostatycznych na grzejnikach .Temperaturą na grzejniki steruje pogodówka przez zawór 3D z siłownikiem.Jeżeli sterownik pokojowy po nagrzaniu pomieszczeń rozłącza pompy woda w układzie się wychładza i kocioł musi to nadgonić . To zwiększa zużycie opału.Lepiej grzać stale z mniejszą temperaturą,niż wychładzać czynnik grzewczy ,a potem nadganiać  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem grzać 24h zawór na 1-2 ale temperatura w domu była ponad 25 stopni. Myślę że rozwiązaniem byłby siłownik zaworu z sterownikiem. Tam gdzie termostaty to dobijało do zadanej a w reszcie się podnosiła temperatura wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Skzp 02 i sprawuje się dobrze.Na stronie producenta też można kupić .Dzwoniąc do właściciela lub wysyłając e maila można za niedużą opłatą  określić długość przewodów(jeśli potrzeba dłuższe) do czujników i o takiej długości zostaną dołączone do sterownika.  http://costerowniki.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.