Skocz do zawartości
IGNOROWANY

instalacja poprawiona - do oceny


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panowie nie wiem dlaczego nie mogę dodać kolejnego postu w temacie który już kiedyś poruszałem na temat mojej instalacji dlatego zakładam nowy ze schematem jak ma po przeróbce wyglądać instalacja. Hydraulik po rozmowie z serwisantem Defro naszkicował takie poprawki. Pompa która była wcześniej za zaworem 4d na zasilaniu przed grupami pompowymi zostanie przeniesiona na powrót do kotła. Ma ona bez problemu zasilić grzejniki i chronić temperaturę powrotu. Wpięcie zbiornika wyrównawczego zostanie przeniesione na zasilanie z kotła. Jeszcze zasugerował mi że warto by było zamontować za zaworem 4d a przed grupami pompowymi separator powietrza. Nie wiem czy jest on niezbędny?

Czy taka instalacja jak teraz jest ok czy coś jeszcze zmienić?

 

instalacja poprawiona.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WGL ta pompa na powrocie także jest nie potrzebna ale zapewne wynika z średnic rur?

pompa powrotna do kotła, kto strzela taką gafę by podawała w odwrotną stronę (schemat sambora ok)

 

Pompa do CWU i zbiornik wyrównawczy ok

Grzejniki ok

grupy pompowe ok

przynajmniej tak jak wynika z schematu

teraz jeszcze siłownik 4d i sterownik z defro w piecu powinien być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiali przy mnie i serwisant wyraźnie powiedział by tą CO przerzucić na powrót bo to wystarczy. Z tego co mówił będzie to działać w taki sposób że pompa na powrocie będzie wymuszała obieg w grzejnikach przez zasysanie wody z powrotu grzejników jak i podłogówki. No ale powiem im by zrobili inaczej jeśli mówisz że grzejniki nie ruszą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności możesz im to pokazać: zaznaczone pompy i ZZ. Te na obiegach grzejników, CWU mogą być za pompami. 

instalka.png.06b907f7f645ef715d7f79a037f5e274.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak by przełożyć tą pompę tak jak chcą to zrobić czyli na powrót do kotła i wyrzucić zawór 4d? Czy wtedy grzejniki będą działać i powrót będzie ciepły? Bo w takiej opcji z zaworem 4d to tylko grzejniki będą ciepłe przy max otwartym zaworze 4d? Bo to że zawór 4d mysi być otwarty na max mi nie przeszkadza bo i tak na podłogi nie pójdzie więcej niż tyke co ustawię na zaworach 3d. 

Myślałem właśnie by zaworem 4d regulować sobie temp na grzejnikach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wywalisz 4-D to nie będzie ochrony powrotu, grzejniki będą działać, ale może będzie potrzeba podniesienia naczynia przelewowego wyżej niż masz teraz.

Ten 4-d może spełniać obie funkcje tj ochron powrotu i reg grzejników ale w ograniczonym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli bym zrobił tak jak oni proponują to wtedy ochrona powrotu jest realizowana przez zawór 4d i pompę na powrocie a grzejniki nie będą grzały wogóle czy zaworem 4d będę w stanie zapewnić ochronę powrotu oraz jakąś temp na grzejnikach? Grzejniki to dwie dodatkowe drabinki w łazience i grzejnik w garażu także nie potrzebuję na nich wysokich temperatur. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rób jak ci proponują "fachowcy" , ochrona powrotu będzie ale grzejniki będą grzać tylko przy pełnym otwarciu 4-D, ale wtedy nie ma ochrony powrotu.

Na dodatek przy otwartym maksymalnie  4-D  pompy podłogówki nadal będą w szereg z pompą kotłową 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. Czyli pompa na grzejnik zostaje a dodatkowo trzeba dać pompę na powrocie. A czy wtedy pompa kotłowa nie będzie w szeregu z tymi od grzejników i grupami? Czy będzie tylko wtedy gdy otworzę zawór 4d na max? Jak będzie otwarty na połowę czy na 6 z 10 to już szeregu wtedy nie ma? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. Jak już wszystko poprawią to jak ustawić pompy w sterowniku by wszystko grało. Teraz mam tylko wpiętą pompę CO - to jest ta co pcha na grzejniki i grupy oraz pompę CWU. Grupy jak narazie działają cały czas i nie są sterowane. 

Sterownik k1pv4. Sterownik ma możliwość sterowania 4 pompami, co, cwu, pompa dodatkowa 1 i 2.  Pompa dodatkowa 1 może być jako pompa podłogowa lub bufora. Pompa dodatkowa 2 może być jako cyrkulacyjna, dodatkowa co, dodatkowa cwu. 

Jak zmienią instalację tzn dołożą pompę kotłową i przepną grupy przed pompę CO jak to podłączyć pod sterownik? Pompa cwu oczywiście zostaje. Pompa kotłowa będzie pracować cały czas?  Która pompa będzie robić za pompę CO? Czy np jedna z grup może być jako pompa CO czy zostawić tą od grzejników? Nie wiem czy będę korzystał cały czas z grzejników dlatego nie wiem czy jest sens dawać ją jako CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.01.2019 o 13:24, sambor napisał:

To wszystko jedno gdzie wepniesz grupy pompowe, byle były wpięte między zaw 4-D a pompą od grzejników.

Musisz pamiętać tylko o zaworach zwrotnych.

Witam. Jutro jestem umówiony na poprawki. Facet nie jest zbyt pozytywnie nastawiony do tej koncepcji jaką mu przedstawiłem. Powiedział że grupy pompowe nie poradzą sobie bez tej pompy przed nimi ale to moja instalacja i jego to g.... obchodzi. Mam nadzieję że jego przypuszczenia się nie sprawdzą. 

Powiedzcie mi tylko gdzie mają być zawory zwrotne. Za pompą cwo i co jest. A gdzie dać zawór zwrotny jeśli grupy przepnę przed pompę CO? Czy dać przed grupami?  Xa pompą obiegową kotłową także musi być tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.