Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Multicombi NG – moje uwagi, problemy, doświadczenia oraz błędy.


smola23

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam.

Chciałbym opisać państwu moje doświadczenia z kotłem żeliwnym firmy Klimosz. Może komuś coś podpowiem, sam się czegoś nauczę, pomogę uniknąć błędów, których ja nie uniknąłem.

 

 

Kocioł Klimosz posiadam od 3 lat, od 2 użytkuję.

Dom nowy, ocieplony oprócz jednej ściany, podpiwniczony z garażem. Powierzchnia do ogrzewania to ok 200m2 oraz bojler 250l.

3 lata temu postanowiłem zakupić kocioł żeliwny firmy Klimosz. Kocioł solidny, ładnie wykonany, drogi, ogólnie ok. Tutaj popełniłem pierwszy bardzo poważny błąd. Za namową starszych członków rodziny, serwisu Klimosz odział Bielsko-Biała, zakupiłem model Multicombi NG 32 KW. Tak teraz wiem, kocioł ogromy jak na moje potrzeby. Ale cóż…

Po 2 latach modę przedstawić problemy związane z zakupem za dużego kotła.

1.   1. Spala za dużo węgla,

2.   2. Niska temp. W kominie, max 100 stopni,

3.   3. Kocioł mocno się brudzi, co 3-4 dni czyszczę ruszta, raz na tydzień cały piec.

4.   4.  Za dużo energii pochłania grzanie kotła a nie instalacji.

 

Na razie tyle, chyba że coś mi się przypomni.

 

Obecnie piec ustawiony jest  na 65 stopni, czas podawania 17 s. przerwa 5 s. wentylator 60%.

Przy takich ustawieniach spala w zależności od temperatury zewnętrznej od 20 – 30 kg/24h/. w domu ciepło – 21 st.

Dużo… wiem, ale kombinuje jak trochę z tego zejść.

Piec załącza się średnio co 24 minuty i działa ok. 12. histereza 5 st.

 

Moje pytanie jest takie…

Temp. Załączania pomp CO wynosi 40 st, więc idą cały czas.

Czy coś zyskam zwiększając tą temperaturę, tak by pompki na kilka minut się wyłączały? Piec może dłużej trzymać temperaturę, czy woda w rurach może się tak wychłodzić że nic mi to nie da?

Proszę o pomoc bo dalej walczę z moim smokiem, choć wiem że dużo nie ugram.

Fachowcy proszę o poradę

Dzięki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimosz 49kw ogrzewam 500m2 spałam od 30 do 60 kg dziennie. Masz w tym piecu ruszt awaryjny? Jaki masz sterownik?

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Pokaż jak wygląda palnik jaki masz popiół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola23 napisał:

Obecnie piec ustawiony jest  na 65 stopni, czas podawania 17 s. przerwa 5 s. wentylator 60%.

kolego podaj prawidłowe nastawy....

Godzinę temu, smola23 napisał:

Piec załącza się średnio co 24 minuty i działa ok. 12. histereza 5 st.

Tutaj to dopiero sadzę produkujesz ..... piec rozpędzony dmuchawą 60% i nagle stop....... na 24minuty....efekt kupa sadzu i dymu......

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, YaroXylen napisał:

kolego podaj prawidłowe nastawy....

Tutaj to dopiero sadzę produkujesz ..... piec rozpędzony dmuchawą 60% i nagle stop....... na 24minuty....efekt kupa sadzu i dymu......

Yaro

 

Yaro masz rację tak się dzieje, poradź co zrobić? zmniejszyć histerezę  pieca, obecnie 5 minut, zmniejszyć moc dmuchawy? proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sajmon55556 napisał:

Spróbuj wsadzić na ruszt szamoty w kształcie litery v a na górze pod wymienmikiem wstawić blachę c472820c0b8c8443da51dba5ac462c27.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

nie myślałem o tym, o ile podniesie się temp. w piecu po zamontowaniu tych cegieł? chodzi o to że teraz mam 65 st. jak włożę cegły nie będzie 80 st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam 35kw,pale w pid jest troche lepiej mniej sadzy plus deflektor ceramiczny niestety nizej niz 21 kg na dobe nie udalo mi sie zejsc i chyba sie nie da wiecej uzyskac przynajmnej umnie oczywiscie jak ponizej zera to i spalanie mam wyzsze do 30 kg.Powiem tak myslalem zeby zmniejszycz moj kociol (zdjac dwa lub 3 czlony zeliwne ) po rozmowie z serwisantem koszt ok polowy kotla i nie warto poniewaz te kotly nie nadaja sie do palenia eko maja slaby odbior spalin do tego ruszt wodny pod paleniskiem ktory produkuje sadze ! Jedyna zaleta tych kotlow jest zywotnosc dobrze dzialaja jako kotly zasypowe ale nie do eko.Ja obecnie mysle zmienic kociol pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro MSZ ustawione 65 to tyle będzie trzymać. Oszczędzasz na tym że spaliny nie uciekają prosto w komin a nagrzewaja szamot. Temp spalin jest dużo niższa. Wpisz w Google sanki do pieca, też fajny pomysł jak ktoś ma umiejętności lub znajomości.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie spodziewam się że zejdę niżej, te 21 to nawet ok, także myślałem o wyciągnięciu 1 członu, bo kolega ma 25 kw i działa o wiele lepiej. tylko fakt trzeba to zrobić samemu.

Powiedz mi jakie masz ustawienia kotła? jaką masz temp. włączania pomp? jaką masz histerezę pieca?

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panowie większy piec od was pale w pid i mam siwo w kotle wszystko kwestia ustawień. Smola za bardzo dmuchasz jak dla mnie to ma być spokojny ogień a nie jak z silnika rakietowego. Kiedy uszeczelniales retorte?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie nie wiem jaką moc wentylatora ustawić, i czy przełączyć na pid, jak tak to z jaką mocą??

mam rynne jak na załączonym obrazku, właśnie o te ustawienia chodzi co zmienić żeby palio mniej i tak nie wymiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola23 napisał:

Yaro masz rację tak się dzieje, poradź co zrobić? zmniejszyć histerezę  pieca, obecnie 5 minut, zmniejszyć moc dmuchawy? proszę o poradę

Witam.

Kolego Proszę podaj nastawy: w pracy....czas podawania , czas przerwy, dmuchawa, oraz nastawy w podtrzymaniu...

Co zrobić? obniżyć moc aby długo dochodził do temperatury zadanej czyli praktycznie rzadko wchodził w podtrzymanie.  Jak?  zależy od obecnych nastawów jakie masz.....no właśnie...jakie? (tylko podaj prawidłowo)  Podaj jaki sterownik masz bo nie wyłapałem. Odnośnie histerezy  ustawiłbym 1-2 stopnie nie więcej.

Yaro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne

Sterownik Klimosz Komfort RT-16

Nastawy:

temp pieca - 65 st, czas podawania 17 s, czas przerwy 5 s, dmuchawa 60 % palenie bez PID,

temp załączania pomoc CO - 40 st, histereza pieca 5 st, temp. spalin max 90 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana mam 58 stopni na wyzszej troche mniej sadzy ale wiecej sporo spala ogolnie z sadza nie mam strasznego problemu ja pale w pid wiec kociol sam moduluje moca sterownik mam Skzp2  timel    Kolega Sajmon55556 ma w miare dobrze dobrany kociol na swoj dom wiec pracuje na optymalnej mocy a nie kisi opalu tak jak my ja mam o 20 kw za duzy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A w podtrzymaniu???

9 minut temu, smola23 napisał:

czas podawania 17 s, czas przerwy 5 s,

A co to za parametr? 5 sekund przerwy między podaniem? w 5 sekund ma się spalić to co podajesz przez 17sekund???

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana mam 58 stopni na wyzszej troche mniej sadzy ale wiecej sporo spala ogolnie z sadza nie mam strasznego problemu ja pale w pid wiec kociol sam moduluje moca sterownik mam Skzp2  timel    Kolega Sajmon55556 ma w miare dobrze dobrany kociol na swoj dom wiec pracuje na optymalnej mocy a nie kisi opalu tak jak my ja mam o 20 kw za duzy 
Ustawione mam na 32kw i moduluje w granicy 60 procent. Coś za niskie te spaliny gdzie masz czujnik? Z ryyna nie pomogę bo jej nie znam

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sajmon55556 napisał:

Ustawione mam na 32kw i moduluje w granicy 60 procent. Coś za niskie te spaliny gdzie masz czujnik? Z ryyna nie pomogę bo jej nie znam

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

czujnik mam przy wyjściu z pieca na górnej części rury, może źle zamontowany, muszę go przenieść w inne miejsce.

jakie masz ustawienia czas podawania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 32kw wiatr 20 min 70max potencjał 18.5kg wartość opalowa 28kj resztę steruje sterownik na. Piecu mam 55 na bojlerze 60 pompa cwu robi za kotlowa czujnik powinien być w czopuchu w środku

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dam rady dać czujnika do czopucha, nie ma tam miejsca, na razie to tak szczerze nie wiem co zmienić w ustawieniach?

na moich ustawieniach załącza się co 20 parę minut i spala dużo, co zmienić żeby spalał mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny palnik wiec nie moge pomoc oraz inny sterownik napisze co u mnie pomoglo wlaczylem pompy na stale co i podlogowke dzieki temu mam staly odbior ciepla ale stabilny bez skokow naglego wychlodzenia kotla wiatr mam min 20 max 35 (zalezy od dmuchawy ) sprobuj ustawic tak zeby na minimalnej mocy nie dymilo a na maksymalnej nie spiekalo  niestety nikt na odleglosc nie pomoze do tego musisz sam dojsc kazdy ma inna instalacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie tak jak pisalem planuje zmienic kociol bo na moj metraz powinienem spalac miedzy 14 -20 kg tak jak wielu tutaj forumowiczow.Jesli zdecydujesz sie  zmniejszyc powieszchnie kotla  o jeden czlon to prosze podziel sie tym czy dalo to jakies efekty jestem bardzo ciekaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.