Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek z płaszczem wodnym + wymiennik płytowy


6182

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim paniom i panom :)

Posiadam instalację jak na rysunku. Miała początkowo ogrzewać tylko piętro i poddasze. Obecnie zaszła potrzeba ogrzania również parteru. Funkcjonuje tam z powodzeniem osobna instalacja z piecem gazowym, ale gaz to nietanie medium, a kominek rezerwę mocy ma i szkoda jej nie użyć. Nie chcę łączyć instalacji, ani rezygnować z gazu gdyż tam akurat bezwzględnie potrzebna jest możliwość "bezobsługowego" grzania. Kominek mógłby wspomagać tę instalację, założenie jest takie, że piec gazowy załączałby się rzadziej lub wcale, mając wodę w obiegu dogrzewaną wymiennikiem.

Problem w tym, że wymiennik nie wymienia ciepła. Przy kominku, na powrocie wisi sobie pompa Grundfos i po mozolnym odpowietrzeniu wszystkich odgałęzień nie ma problemu z nagrzaniem żadnego fragmentu, poza tym zaznaczonym na czerwono. Jedna z rur biegnących do wymiennika istotnie nagrzewa się od kominka (temperatura na niej jest wyższa o 20°C niż na rurach instalacji zasilanej gazem), ale druga ma temperaturę zbliżoną do tej jaką nadaje piec gazowy swoim rurom.

Pomiar temperatur na rurach instalacji zasilanej gazem przed i za wymiennikiem wykazuje że nic a nic się ona nie nagrzewa.

Wychodzi na to, że woda w tych (czerwonych) rurach stoi a nie płynie, odbywa się jedynie jakiś znikomy transfer ciepła przez sąsiedztwo cząsteczek.

Podejrzewam że po prostu ciężko jest wepchać ciepłą wodę w dół, sprzeciwić się grawitacji. Moja pompa nie daje rady, musiałbym wstawić większą, albo drugą, na przykład przy samym wymienniku, ku czemu bardziej bym się skłaniał. Ale zanim taki eksperyment poprowadzę, wolę się upewnić czy dobrze myślę :D Z góry dziękuję za pomoc.

E__DANE_Dokumenty_Instalacja CO w domu Model (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw skoryguj szkic i przebieg rur z rzeczywistością, dorysuj kocioł gazowy oraz drugą parę rur do/od wymiennika. Umieść na szkicu pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

Te rury narysowałem dobrze, układ wydaje się dziwny, ale tak właśnie jest.

To jeszcze raz: fioletowe = działająca instalacja "kominkowa" , żółte = niedziałający fragment instalacji "kominkowej" (wraz z proponowaną pompą) , zielone = instalacja "gazowa" do dogrzania.

E__DANE_Dokumenty_Instalacja CO w domu Model (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość podłączenia zasilania wymiennika płytowego bezpośrednio z kominka? Jakie są średnice tych "żółtych" rur? Pompa zasilająca wymiennik płytowy powinna być na górnej żółtej rurze, a nie na dolnej. To wymiennik przeciwprądowy. Podłogówka to jedna krótka pętla z RTLem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano jest....dlatego pytałem, czy jest możliwość umieszczenia wymiennika płytowego przy kominku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, gmaj22 napisał:

Ano jest....dlatego pytałem, czy jest możliwość umieszczenia wymiennika płytowego przy kominku? 

Tak. Taką opcję też rozważałem, w zabudowie czopucha kominka byłby podpięty do niego bezpośrednio, natomiast "odbiór" do instalacji zielonej odbywałby się przez obecnie zaślepiony pion (kiedyś instalacja zielona obejmowała cały dom). Tylko trzeba rozwalić kawałek pokoju, więc to robota na czas po sezonie grzewczym :( 

 

43 minuty temu, gmaj22 napisał:

 Jakie są średnice tych "żółtych" rur? Pompa zasilająca wymiennik płytowy powinna być na górnej żółtej rurze, a nie na dolnej. To wymiennik przeciwprądowy. Podłogówka to jedna krótka pętla z RTLem? 

Miedź DN18.

Podłogówka to jedna pętla miedzi ale bez specjalnych urządzeń.

Gdybym dołożył tę pompę ekstra tylko na tę zimę, byłaby szansa żeby jakkolwiek to ruszyło? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.