SporyJaro Opublikowano 22 Września 2019 #26 Opublikowano 22 Września 2019 Po jakimś czasie, jeszcze w kwestii czyszczenia wymiennika ciepła w kotle kondensacyjnym, biorąc pod uwagę jego budowę Na tym filmiku widać, jak może się zatkać wymiennik, wykonany z wąskich rurek "sprasowanych" w jeden blok (obecnie chyba większość kotłów wiszących). Wynika to chyba z "brudnego powietrza" a nie jakości gazu? Trzeba nieźle się na szarpać aby to oczyścić. Natomiast na poniższym rysunku widać jakie skutki mają takie zabrudzenia w sprawności tego wymiennika. Jest to zestawione z schematem innego wymiennika podobnego do tego stosowanego w VKK EcoVIT lub KKS Niedźwiedź Condens. Od razu zaznaczę, że rysunek pochodzi ze strony innego producenta kotłów i może jest tylko propagandą, ale w zestawieniu z filmem mogę dać temu wiarę. Nie wiem czy wartości strat podanych na rysunku są realne? Łatwość w "zatkaniu" się tych wymienników jest kolosalna. Ze strony firmy Frisquet
sambor Opublikowano 22 Września 2019 #27 Opublikowano 22 Września 2019 A co sam będziesz czyścił kocioł gazowy? To nie te czasy gdzie wystarczyło to zrobić samemu, od tego jest serwis. Ponadto do takich porównań specjalnie dobiera się odpowiednie filmiki - to tak jak z tymi uchodźcami i pasożytami, które ponoć roznosili. Jak się chce zrobić propagandę to zawsze się znajdzie argument, a to że palnik w kotle Frisqeta jest pod wymiennikiem to dobrze - przecież tak się robiło stare kotły atmosferyczne lub nawet piecyki łazienkowe ze sprawnościami poniżej 80%.! Wymienniki takie jak na filmie odchodzą do przeszłości - teraz wchodzą albo odlewy albo wytłoczki z blach. Na tym filmie palnik miał pewnie za mało powietrza i powstawała sadza.
SporyJaro Opublikowano 22 Września 2019 #28 Opublikowano 22 Września 2019 No co ty Sambor, ja roboty nikomu nie chcę odebrać :-) Filmiku na siłę nie szukałem trafił się pierwszy lepszy z podpowiedzi YT. Innych też jest sporo i to właśnie zastanawia bo o tych Vkk i Kks prawie nic nie ma oprócz materiałów reklamowych. Kotły z tego typu wymiennikiem są na rynku od około 2010r. więc miały szanse na to żeby coś o nich nagrać??? W modelu Vkk evovit 2 generacji był problem z jakimś czujnikiem (?), ale na elektrodzie.pl jest post jak temu zaradzić. I dalej nic! Jeśli takie wymienniki (zwijane ciasno sprasowane rurki) odchodzą do lamusa, to podaj przykład kotłów z wymiennikiem odlewanym albo z blaszaną wytłoczką? I twoje ostatnie zdanie trochę mnie martwi, a jak taka usterka będzie się powtarzać często i przez klienta będzie niezauważona (nie wiem czy kocioł takie błędy sygnalizuje) to taki wymiennik poleci raz dwa. A to są bardzo duże koszty.
KubaSko Opublikowano 23 Września 2019 #29 Opublikowano 23 Września 2019 Po co sie męczyć, to działa cuda https://systemgaz.com.pl/plyn_czyszczacy_300_sotin_alkaliczny,1813,4283.html Dawniej wymienniki kąpało sie sodzie oczyszczonej lub kwasku cytrynowym i świeciły się jak psu jajca po takich zabiegach :)
SporyJaro Opublikowano 9 Grudnia 2019 #30 Opublikowano 9 Grudnia 2019 W dniu 22.09.2019 o 23:14, sambor napisał: Wymienniki takie jak na filmie odchodzą do przeszłości - teraz wchodzą albo odlewy albo wytłoczki z blach. Sambor napisałeś że pojawiają się nowe rodzaje budowy wymienników, możesz naprowadzić na konkretne modele kotłów z wymiennikami z blach tłoczonych? Szukam i znalazłem faktycznie kotły z wymiennikami odlewanymi, ale z blach tłoczonych to nic.
SporyJaro Opublikowano 23 Lutego 2020 #31 Opublikowano 23 Lutego 2020 Sambor czy wymienniki wykonane z wytłoczek blach to coś takiego jak na tym filmie?
sambor Opublikowano 23 Lutego 2020 #32 Opublikowano 23 Lutego 2020 Np właśnie taki, ale są inne konstrukcje, jest ich mniej niż marek, gdyż niektóre rozwiązania są stosowane w kilku markach . Należy pamiętać że film danego producenta jest robiony na zasadzie - każda liszka swój ogonek chwali.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.