JulekS Opublikowano 10 Grudnia 2018 #1 Opublikowano 10 Grudnia 2018 Proszę podpowiedzcie jak ustawić zawór 3D Afrizo z siłownikiem. Ustawiłem 50 stopni tem. CO, ale ciężko z ochroną powrotu, temperatura oscyluje w granicach 30-40 stopni. Nie wiem czy to normalne, ale po całym tyg grzania zwróciłem uwagę na skoki temp. kotła , otóż kocioł ustawiony na 60 stopni, oscyluje w granicach 48- 68 stopni. Dodam że podłogówka ustawiona max 29 stopni. na mieszaczu podłogówki ustawione 30 stopni. Powiedźcie jakich danych jeszcze potrzebujecie do wstępnej diagnozy Piec Defro eko duo 15kw ,69m2 podłogówki + 3 grzejniki + drabinka. P.S przepraszam ze tak ubogi i laicki opis, ale nie wiem co jeszcze może być potrzebne, dodam że nigdy nie używałem takiego rodzaju kotła i to mój pierwszy sezon grzewczy
lechumb Opublikowano 10 Grudnia 2018 #2 Opublikowano 10 Grudnia 2018 Jeśli nie masz zrobionego krótkiego obiegu kotłowego razem z pompą to nie będziesz miał ochrony powrotu. Taka pierwsza sugestia po opisie. Najlepiej to rozrysuj swoją instalacje uwzględniając wszystko co jest na rurach. Wtedy będzie latwiejWysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
gmaj22 Opublikowano 10 Grudnia 2018 #4 Opublikowano 10 Grudnia 2018 Przede wszystkim, zanim ktokolwiek rozsądny cokolwiek doradzi, chciałby wiedzieć, dlaczego brak poprawnego zabezpieczenia kotła. Zbiornik membranowy to nie wszystko. Gdzie zawór schładzający lub wężownica schładzająca? Nie widać ich ani na schemacie, ani na zdjęciach instalacji. Do tego zbiornik membranowy widziałbym na powrocie zamiast na zasilaniu.
lechumb Opublikowano 10 Grudnia 2018 #5 Opublikowano 10 Grudnia 2018 Doraźnie możesz włączyć na stałe pompę od cwu która będzie robić jako krótki obieg. ( Ustaw temp cwu wyższa niż kocioł lub wyciągnij czujnik z bojlera). Minus woda w cwu=woda z kotlaWysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
JulekS Opublikowano 11 Grudnia 2018 Autor #7 Opublikowano 11 Grudnia 2018 Kolego "odpowietrznik" pompy w szeregu czemu mają służyć i kolega "odpowietrznik" zabezpieczenie kotła które przetoczyłeś , wytłumaczcie mi proszę żebym mógł wytoczyć w miarę dobre argumenty po tym jak się w końcu zjawi u mnie wykonawca tej instalacji. P.S dodam jeszcze że mam regulator pokojowy założony w salonie bez czujnika temp podłogi który wyłączyłem z menu sterownika kotła ponieważ sterował pompą co i przy osiągnięciu temp 24 stopnie wyłączał ją , w sypialni miałem zimno ponieważ znajduje sie tam grzejnik. Dzwoniłem do faceta i ma mi dostarczyć czujnik, ale panele muszę ściągać sam i zamontować to ustrojstwo :/.
gmaj22 Opublikowano 11 Grudnia 2018 #8 Opublikowano 11 Grudnia 2018 Co do zabezpieczenia kotła, wystarczy, że każesz mu zapoznać się z normą:PN-B- 02414 "Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego". Regulator pokojowy, w którym jest ogrzewanie podłogowe, powinien sterować pompą podogową, a nie pompą c.o. W sterowniku K1PV4 akurat nie pamiętam, czy jest opcja, obniżenia temperatury za zaworem po dogrzaniu pomieszczenia. Jesli tak, to najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 3D z siłownikiem na obieg podłogowy. Obieg grzejnikowy bez obniżenia, na grzejnikach zaś zamontować zawory i głowice termostatyczne.
odpowietrznik Opublikowano 11 Grudnia 2018 #9 Opublikowano 11 Grudnia 2018 Właśnie nie powinny pracować w szeregu jak to ma miejsce na twoim schemacie. Dlatego na "moim" schemacie zasilanie od obiegu podłogowego wpiąłem przed zaworem 3D na grzejniki i tym sposobem już każda pompa sobie rzepkę skrobie na własny użytek)
JulekS Opublikowano 12 Grudnia 2018 Autor #10 Opublikowano 12 Grudnia 2018 Dobra super, a powiedz mi dla czego pompy powinny pracować oddzielne ? szczerze powiem że było to dla mnie podejrzane i trochę nie logiczne że pompa CO zasila grzejniki oraz pompę podłogową , ale może ty lepiej mi to zobrazujesz. Powiedzmy ze przebuduje instalacje jak mam ustawić ten siłownik Afrizo i czy będzie to w miarę funkcjonowało w regulatorem pokojowym( w menu sterownika kotła niestety nie ma obsługi popy podłogówki przez regulator podłogowy )
lechumb Opublikowano 12 Grudnia 2018 #11 Opublikowano 12 Grudnia 2018 Kolego JulekS w techu jest opcja aby ster sterował według pokojówki razem z pogodą. Pompy cały czas wl. Czujnik mieszacza dajesz na rurę za pompą od podłogi i wybierasz w regulatorze sterowanie mieszaczem a nie kotłem i pompa.aktywujesz funkcję regulator pokojowy w menu zaworu wbudowanego i dalej w tym samym menu ustawisz krzywa grzewcza jeśli masz czujnik pogodowy. Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
gmaj22 Opublikowano 12 Grudnia 2018 #12 Opublikowano 12 Grudnia 2018 2 godziny temu, JulekS napisał: Dobra super, a powiedz mi dla czego pompy powinny pracować oddzielne ? szczerze powiem że było to dla mnie podejrzane i trochę nie logiczne że pompa CO zasila grzejniki oraz pompę podłogową , ale może ty lepiej mi to zobrazujesz. To podobnie gdyby jedno sprawne auto holowało drugie sprawne. :) Poważnie: pompy łaczymy równolegle, aby zwiększyć przepływ w instalacji (wydajność zespołu pomp). Szeregowo (kaskadowo) łaczy sie czasami, żeby zwiekszyć ich wysokość podnoszenia. Jest to obarczone pewnymi warunkami, po za tym w budownictwie jednorodzinnym nie stosuje sie z reguły takich rozwiązań. Są wyjątki, np przy pewnych typach rozdzielaczy, ale Ty takiego nie masz.
JulekS Opublikowano 14 Grudnia 2018 Autor #13 Opublikowano 14 Grudnia 2018 W dniu 12.12.2018 o 19:20, lechumb napisał: Kolego JulekS w techu jest opcja aby ster sterował według pokojówki razem z pogodą. Pompy cały czas wl. Czujnik mieszacza dajesz na rurę za pompą od podłogi i wybierasz w regulatorze sterowanie mieszaczem a nie kotłem i pompa.aktywujesz funkcję regulator pokojowy w menu zaworu wbudowanego i dalej w tym samym menu ustawisz krzywa grzewcza jeśli masz czujnik pogodowy. Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
JulekS Opublikowano 14 Grudnia 2018 Autor #14 Opublikowano 14 Grudnia 2018 Kurde wsztko w miarę jasne tylko nie mogę znaleść tej funkcji która mi podałeś (sterowanie mieszaczem) mam tylko sterowanie kotłem lub CO i to w menu sterownika pieca, ale nic takiego w regulatorze. Regulator jest bardzo prosty ( Regulator ST-292 )ale jeszcze nie wszedłem w menu serwisowe muszę to sprawdzić. P.S siłownik afrizo wraz z zaworem powinien być na zasilanu podłogówki ? Ja to się ma do tego schematu który narysował mi kolega Odpowietrznik ?
odpowietrznik Opublikowano 14 Grudnia 2018 #15 Opublikowano 14 Grudnia 2018 Ale jakie chcesz przyjąć rozwiązanie tzn jakiego typu zawór ma sterować podłogówką,czy ma pozostać ten który jest w tej chwili z ręczną nastawą temp.czy zamierzasz wymienić go na z siłownikiem? a co ma sterować obiegiem grzejników(sama pompa +zawory termostatyczne na grzejnikach?)tu nie opłaca się dla tak małej instalacji grzejnikowej pakować automatyki wystarczy to co w nawiasie) Do ochrony powrotu sugeruje dodatkową pompę.
JulekS Opublikowano 14 Grudnia 2018 Autor #16 Opublikowano 14 Grudnia 2018 Wiec umówmy się ze pompa CO pracuje non stop, na grzejnikach mam zawory termostatyczne i teraz pozostaje kwestia sterowaniem ogrzewania podłogowego ponieważ niemal ze cały parter domu to podłogówka. Mam już w instalacji zawór 3D wraz z siłownikiem Afrizo wiec jak mogę to wykorzystać? Jak zmodyfikować instalacje żeby to miało ręce i nogi? Czy doradziłbyś mi ja to ma wsztko wyglądać? Ogólnie od poniedziałku do piątku przez conajmiej 10 h nie ma mnie w domu, fajnie by było jak by regulator pokojowy jakoś tym sterował i obniżał tem przez jakieś 8h
lechumb Opublikowano 14 Grudnia 2018 #17 Opublikowano 14 Grudnia 2018 Kurde wsztko w miarę jasne tylko nie mogę znaleść tej funkcji która mi podałeś (sterowanie mieszaczem) mam tylko sterowanie kotłem lub CO i to w menu sterownika pieca, ale nic takiego w regulatorze. Regulator jest bardzo prosty ( Regulator ST-292 )ale jeszcze nie wszedłem w menu serwisowe muszę to sprawdzić. P.S siłownik afrizo wraz z zaworem powinien być na zasilanu podłogówki ? Ja to się ma do tego schematu który narysował mi kolega Odpowietrznik ?W menu zawór wbudowany włączasz pogodowke jeśli masz zainstalowana. Następnie ustawiasz krzywa grzewcza. Potem wybierasz w tym samym menu reg pokojowy i zaznaczasz tego tech i ustawiasz obniżenie pokojowki( ja przy podłodze miałem obniżone o 3st.) Następnie wychodzisz z zawór wbudowany i wchodzisz w menu reg pokojowy i. Wybierasz reg standard lub tech( nie pamiętam dokładnie) i sterowanie kotłem bez obniżania jego temp. Wszystko jest w instrukcji. Też miałem taki zestaw sterownik tech i pokojówka 292 v2 Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
JulekS Opublikowano 15 Grudnia 2018 Autor #18 Opublikowano 15 Grudnia 2018 Super dziękuje bardzo, wszystko pięknie rozpisałeś ,sprawdziłem wszyto jest. Mam rozumieć ze w pierw stej kolejności muszę przebudować instalacje żeby pompa CO cały czas pracowała osobno i pompowała na grzejniki a zawór wbudowany ma obsługiwać podłogówkę?
gmaj22 Opublikowano 15 Grudnia 2018 #19 Opublikowano 15 Grudnia 2018 Trzeba zaznaczyć , że wspomniany sterownik pokojowy to nie może być zwykły Auraton czy inny dwuprzewodowy wyłaczający pompę, tylko dedykowany Techa, czteroprzewodowy.
JulekS Opublikowano 16 Grudnia 2018 Autor #20 Opublikowano 16 Grudnia 2018 Mam sterownik Techa taki sam o którym zozmawiałem z lachumb-em.Zrobiłem wsztko co mi napisał i zawór w zależności od tem wody ładnie się zamyka i otwiera tylko teraz muszę przeorganizować instalacje ponieważ zamykający się zawór odcina także dopływ cieplej wody do grzejników, spaprana instalacja „ pompy w szeregu „ jak to napisał Odpowietrznik , a powinny być rownolegle Czy ten ster (Tech 292v2)nie zada egzaminu ?
gmaj22 Opublikowano 16 Grudnia 2018 #21 Opublikowano 16 Grudnia 2018 Ten ster zda egzamin, tylko zastosuj proponowane zmiany. Głównie zasilanie obieg c.o. na osobnej pompie oraz przeniesienie mieszacza 3D z siłownikiem na ogrzewanie podłogowe.
JulekS Opublikowano 16 Grudnia 2018 Autor #22 Opublikowano 16 Grudnia 2018 Ekstra panowie na razie dziękuje dziękuje bardzo. Wpraowadze zmiany i się odezwę co i jak.
odpowietrznik Opublikowano 16 Grudnia 2018 #23 Opublikowano 16 Grudnia 2018 1 godzinę temu, gmaj22 napisał: Ten ster zda egzamin, tylko zastosuj proponowane zmiany. Głównie zasilanie obieg c.o. na osobnej pompie oraz przeniesienie mieszacza 3D z siłownikiem na ogrzewanie podłogowe. Tylko jak znam życie to ten zaw. 3D dla 69m2 podłogi będzie za duży)Pewnie "przywalony" zaw. o Kvs=10(lub nawet 12) Podaczas gdy powinien być 2,5 Powinno pisać na zaworze
gmaj22 Opublikowano 16 Grudnia 2018 #24 Opublikowano 16 Grudnia 2018 Tu ratunkiem może być jedynie długi czas otwarcia zaworu, krótkie czasy pojedynczego skoku zaworu oraz odpowiednio długi czas reakcji siłownika na zmiany temperatury za zaworem. To pierwsze mamy pewnie 120 sekund (Afriso) - pozostałe możemy już sami ustawić.
lechumb Opublikowano 18 Grudnia 2018 #25 Opublikowano 18 Grudnia 2018 Mam sterownik Techa taki sam o którym zozmawiałem z lachumb-em.Zrobiłem wsztko co mi napisał i zawór w zależności od tem wody ładnie się zamyka i otwiera tylko teraz muszę przeorganizować instalacje ponieważ zamykający się zawór odcina także dopływ cieplej wody do grzejników, spaprana instalacja „ pompy w szeregu „ jak to napisał Odpowietrznik , a powinny być rownolegle Czy ten ster (Tech 292v2)nie zada egzaminu ? Cieszę się że mogłem pomóc. Jeszcze troche się pamięta z techa.Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.