Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszacz temp. od podłogówki wpływa na temp. wody w kaloryferach


zakt82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Piec gazowy Buderus. Ogrzewanie podłogowe + grzejniki w pokojach. Problem polega na tym, że gdy mieszacz trójdrogowy, chcąc schłodzić wodę dla podłogówki, przestawia się by wpuścić wodę chłodną z powrotnego obiegu wówczas spada również temperatura wody która jest kierowana  do zwykłych grzejników. Tak jak by pompa  pchająca ciepłą wodę do zwykłych grzejników zasysała zimną wodę z mieszacza. Czy to normalne? Proszę o pomoc. Poniżej prosty schemat mojego c.o.

Pozdrawiam i dziękuję.

1843357037_schematco.jpg.576fd83afb3a4b25886e0e8f1eb7b950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga do szkicu: potrzebna dodatkowa pompa obiegu kocioł- sprzęgło. Po stronie wtórnej lepiej wyprowadzić zasilania i powroty niezależnie od siebie bezpośrednio ze sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

Mała uwaga do szkicu: potrzebna dodatkowa pompa obiegu kocioł- sprzęgło. Po stronie wtórnej lepiej wyprowadzić zasilania i powroty niezależnie od siebie bezpośrednio ze sprzęgła.

Niezależnie od siebie czyli wtedy musi być sprzęgło-rozdzielacz)Z tego co kojarzę z któregoś tematu to kol.Sambor nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania)ale dlaczego to nie wiem a tak ładnie to wygląda)

Afriso sprz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ładnie to wygląda i na pewno drogo :) Niemniej jest to jedynie propozycja rozwiązania i nie musi być zastosowana kropka w kropkę. 

Też nie doczytałem, dlaczego kol @sambor nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Nie chodzi tu z pewnością o względy ekonomiczne a raczej użytkowe. Mogę sie jedynie domyślać, że  o zaburzone wymieszanie wody powrotnej z obiegów wtórnych. I lepiej żeby nastapiło ono przed sprzęgłem niż w samym sprzęgle. To usprawni z pewnością utrzymanie temperary powrotu na w miare stabilnym poziomie, pamiętając, że po stronie pierwotnej/kotłowej musi być zachowany wiekszy przepływ.

PS: Uwaga do wpisu o "zalecanym" poziomym montażu.  Można i tak , ale nie tego typu. W tym przypadku to faktycznie nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do szkicu: czy nie lepiej jesli w obiegu wtórnym zasilanie i powrót grzejników bedą jako pierwsze od sprzęgła? Mam tu na uwadze, że wymieszanie powrotów obiegów wtórnych nastąpi przed sprzegłem oraz "zasadę", że dogrzewamy chłodniejszy powrót, a nie schładzamy cieplejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Dla kotłów gazowych kondensacyjnych mądrzy ludzie zalecają dla sprzęgła przepływ kotłowy większy o 10% od sumy przepływów na odbiorach.

Logiczne i intuicyjne.

Dopytam czy przy zmiennym przeplywie w instalacji (moze byc podlogowki i/lub grzejnikow) potrzebne lub zalecane sa zmiany rowniez w obiegu kotlowym? Czy wystarczy wyliczyc max. i do tego ustawic.

 

Wycofuje sie z powyzszego :) ale pytanie zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

ale pytanie zostaje.

Tez nie aktualne. Zamieszalem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.