Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt niska kotłownia gazowa


piter339

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym na tym forum, dlatego na wstępie chciałem wszystkich przywitać. 

Do tej pory jestem użytkownikiem pieca węglowego zasypowego, w którym co prawda palę od góry, jednak mam już dość codziennych wizyt w kotłowni, tego brudu, pyłu i całkowitego podporządkowania życia pod ogrzewanie. Dlatego też postanowiłem zmienić sposób ogrzewania i pierwotnie nastawiony byłem na pellet, jednak od jakiegoś czasu zastanawiam się nad gazem ziemnym, którego co prawda nie mam w budynku jednak uruchomiłem już wszelkie procedury w gazowni związanie z określeniem warunków przyłączenia. 

Problem jednak jaki mam, to fakt, że mieszkam w starym budownictwie i piwnica ma wysokość ok. 1,7 m do 1,75 m. Wyczytałem, że jednym z warunków stawianych kotłowniom gazowym jest ich wysokość, gdzie w przypadku domów starszych wynosi ona nie mniej niż 1,9 m. Pozostałe warunki związane z wentylacją, minimalną kubaturą, itd... mam spełnione.

I tutaj pytanie do szanownych forumowiczów, czy istnieje jakaś możliwość "obejścia" powyższego wymagania dotyczącego min. wysokości kotłowni? Czytałem gdzieś o pomysłach wykonania pogłębienia pod samym kotłem (zakładam, że będzie wiszący), jednak czy to jest legalne i konieczne? 

Czy gazownia dokonuje jakichś odbiorów w mojej kotłowni, czy tylko uprawniony instalator i kominiarz wydają stosowne kwity, które są przedkładane w gazowni?

Bardzo proszę o informację, ponieważ muszę rozeznać wszystkie obostrzenia i plusy/minusy danego sposobu ogrzewania, przed podjęciem finalnej decyzji (gaz/pellet).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy gazownia dokonuje jakichś odbiorów w mojej kotłowni, czy tylko uprawniony instalator i kominiarz wydają stosowne kwity, które są przedkładane w gazowni?"

Gazownia tylko sprawdza szczelność instalacji, po puszczeniu gazu do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pellet to też jest za nisko, ostatnio na forum był taki temat.

Co do gazu, wpierw kominiarz, później robisz projekt - i to oni przyjeżdżają i wszystko mierzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, a jesteś w stanie ("Ksieciunio") znaleźć ten temat ze zbyt niska kotłownią na pellet i go podlinkować?

A czy wiecie, czy da się ten przepis dotyczący zbyt niskiej kotłowni jakoś "obejść"? Czym grozi montaż kotła gazowego/pelletowego w takiej niskiej kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wg Warunków Technicznych par 172 kotłownia musi mieć min 1,9m wysokości i tego nie obejdziesz.

jedynym obejściem tego przepisu jest łopata i kopanie

Możesz natomiast powiesić/ postawić kocioł w innym pomieszczeniu np  kuchni- pod warunkiem że kocioł ma zamkniętą komorę spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziekuje za informacje. Muszę dobrze ten temat przemyśleć, jak do niego podejść mając w świadomości, ze mieszkanie mam wykończone i „prucie” ścian mi sie nie uśmiecha:(... Jeszcze raz dzięki. Myślałem, ze moze można pogłębić tylko piwnice na pewnym obszarze pod kotłem i temat byłby załatwiony, jednak widac, ze chyba nie... Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.