Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy potrzebny jest nowy piec?


madman27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Obecnie jestem na etapie projektu nowej instalacji c.o. w domu jednorodzinnym(piwnica+parter) łącznie ok.120m2. Budynek jest nieocieplony z lat 70 także zapotrzebowanie na ciepło ma całkiem duże z szybkich wyliczeń wychodzi ok. 15.5kW. 

Pierwotnie instalacja c.o. zasilana była kotłem na koks i obejmowała dodatkowo pierwsze piętro. Po jakimś czasie kocioł zastąpiony został piecem gazowym dwufunkcyjnym (obecnie vailllant vuw 240/2-3). Wybór instalatora nie był wtedy kwestionowanya on zapewniał że ten piec będzie całkowicie wystarczający dla tej instalacji(łącznie ok 180m2 dodając pierwsze piętro).

Z moich obliczeń wychodzi, że piec powinien mieć wydajność 1508l/h, natomiast piec zainstalowany nominalnie ma 1032l/h. Bardzo mnie zaskoczył ten parametr, szczególnie, że piec zainstalowany został dla parteru, piętra i piwnicy także układ zapotrzebowanie miał większe. 

Do obliczeń wykorzystywałe wzory i wiedzę zawartą w tym dokumencie http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/hydraulika.

Możliwe, że coś źle liczę natomiast zastanawiam się czy ta różnica w wydajności mogła mieć wpływ na wysoki pobór gazu?

Mniemam, że nie powinienem podłączać nowej instalacji do tego pieca. Czy jest coś co mógłbym zrobić, żeby wydajność pieca podwyższyć? Może zastąpić w jakiś sposób wbudowaną pompę lub dołączyć drugą do układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Ja w obliczeniach zakładałem spadek temperatury o 10K może tutaj był mój błąd. Jaki spadek temperatury czynnika powinno się przyjmować? Taka wydajność pompyodpowiada ok 200mbar "dyspozycyjnej wysokości tłoczenia". Nie za bardzo rozumiem ten parametr. Przeliczając na mH2O dostajemy 2.09mH2O. Czy oznacza to, że pompa jest w stanie wpompowac wodę na maksymalną wysokość 2m przy takiej wydajności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sprostowanie. Czy tutaj chodzi o sumę oporów całej instalacji czy o opory w obiegu najbardziej niekorzystnym?

Co sądzisz o podłączeniu wszystkich grzejników na jednym rozdzielaczu? Odległości w tym momencie nie będą równe ze względu na to, że układ jest na dwóch kondygnacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej się robi na osobnych rozdzielaczach parter i piętro

Przy podłogówce w najbardziej niekorzystnym to na 100% przy grzejnikach nie jestem pewien ale pewnie na podobnej zasadzie)

Ja korzystam z programu do projektowania instalacji CO Audytor CO i z niego mam parametry doboru pompy czyli przepływ i wymagane ciśnienie wytwarzane przez pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem ponownie zaprojektować w Audytorze CO.

Zakładając domyślne temperatury na kotle( 80-60) wszystko działa prawidłowo. Po zmianie na parametry np 75-60 dostaję błędy o za wysokim autorytecie zaworów termostatycznych przy dwóch największych grzejnikach.

Czy powinienem się tym przejmować, czy może jednak domyślne temperatury są poprawne?

PROJEKT OGRZ CALY.grd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie tak)Na początek zrób tylko jeden pion na górną kondygnację w odpowiednim miejscu(nad kotłownią?) i podłącz go do rozdzielacza i z tego rozdzielacza rozprowadź do poszczególnych grzejników identycznie jak na dole.A tak na marginesie jestem ciekawy skąd wziąłeś obciążenie cieplne dla poszczególnych pomieszczeń)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozdzielaczem na parterze będzie niestety problem(Remont prateru nie wchodzi tutaj niestety w grę), dlatego postanowiłem to zrealizować w taki sposób. Jestem świadom, że rozwiązanie jest niestandardowe, ale nie mam innego wyjścia, chyba, że lepiej byłoby wykonać w takim wypadku instalację bez rozdzielacza(trochę więcej roboty przy instalacji, ale wstępnie nie widać błędów z autorytetami przy obliczeniach dla 75-60).

Obciązenie cieplne założyłem 140W/m2, ale do programu wpisywałem wartości zaokrąglone także mogą trochę odbiegać od rzeczywistości. To przyznaję, że powininem poprawić do rzeczywistych wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem obciążenia na 160W/m2. Budynek jest nieocieplony w pierwszej strefie.

Teraz pytanie czy powinienem się przejmować wynikami z programu dla innych tempereatur ustawionych na kotle? Z tego co widzę program na nowo wylicza za każdym razem rozmiar grzejników w danym typoszeregu jak i inne parametry.

Teraz mam jeszcze inne pytanie. W projekcie użyłem grzejników purmo, lecz ze względu na cenę wolałbym użyć ferro. Czy mogę tutaj przypuszczać podobne wartości oporów hydraulicznych i nastaw zaworów? Wartości tych nie znalazłem w internecie i czekam na odpowiedz z działu technicznego. 

PROJEKT OGRZ CALY.grd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.