Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy i jaki piec na drewno 5-klasa w ekoprojekcie


RAD76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono palaczy.

W tym roku muszę zmienić piec na drewno i w związku z tym mam kilka pytań na które nie znam do końca odpowiedzi.

Mam jakiś już plan jak to ma wyglądać ale.....  przejdę do szczegółów 

Dom jednorodzinny zbudowany w 1989r. piec obecny bez nazwy z grubej blachy 6mm pospawany przez jakiegoś fachowca z okolicy , opalany drewnem głównie sezonowaną

sosną bo taki posiadam las a opał to tylko koszt mojej pracy.

W tej chwili cały układ C.O. jest grawitacyjny  pół otwarty,  dwa lata temu zostało zrobione ogrzewanie podłogowe w łazience i tam jest dodatkowa pompka na wyjściu, oraz pompa na piecu by to wszystko pchnąć do przodu,   bo do tej pory nie było takiej potrzeby. Tylko na poddaszu dwa z pięciu grzejników ciężko jest zasilić w ciepło są to dwa ostatnie grzejniki, przy długim paleniu i one się powoli nagrzewają ale słabo. Rury stalowe na parterze i piętrze starego typu, poddasze już w plastiku całe. 

Dom   to parter + piętro + poddasze użytkowe,  10 x 9 metrów zbudowany z całego i połówki siwego pustaka z pustką powietrzną ( w najbliższych latach będzie ocieplony 10cm styropian

Dach nowy a poddasze ocieplone  pianą PUR około 25 cm. 

Okna plastikowe dwuszybowe 15 letnie i takie zostają.

 

Jak bym chciał by to wyglądało ?

Piec na drewno który zmieści typowe polana drewna, palone będzie głownie sosną sezonowaną.

Bufor ciepła mi się marzy by ograniczyć spacery do pieca ( teraz palę raz dziennie wieczorem około 4-6 godzin i tyle wystarczy , fakt że te zimy ostatnio są mało mroźne  )   tylko jaki ?   2 x 600L  czy 1 x 1000L ( miejsca jest dużo tylko nie wysoko bo koło 210cm )  , z jedną wężownicą czy dwoma ?

Solary chcę zakupić do podgrzewania wody użytkowej w sezonie gdy nie palę w piecu.

Jak najmniej automatyki, czujników temp. ( przykręcę sobie kaloryfery gdy będzie gdzieś za gorąco ) zaworów itp. elementów które się psują i drogo kosztują.

Piec musi być w "ekoprojekt 5 klasa"   bo chcę wziąć udział w programie Czyste powietrze i uzyskać dofinansowanie.

 

Bardzo proszę o porady jak taki układ C.O ma wyglądać ? 

Pozdrawiam. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na dofinansowanie to duży bufor i tylko HG np. Atmos , Lazar,Attack,Vigas, Blaze Thermolux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.