PiotrŁomianki Opublikowano 8 Listopada 2018 #1 Opublikowano 8 Listopada 2018 Witajcie. W budynku mam zainstalowany kocioł gazowy Vaillant ze sterowaniem pogodowym. Instalacja mieszana. Podłogówka na parterze i grzejniki na pietrze. Dwa niezależne obwody na dół i górę ze sterownikami na ścianie, parter multiMATIC VRC700, piętro vr91 Ustawione dwie krzywe grzewcze. Na obwód ogrzewania podłogowego krzywa 0,4 a na obwód grzejników krzywa 0,6 Temperatura zadana w obydwu przypadkach 15 stopni. Nie będziemy mieszkać w budynku w tym roku więc taka temperatura nie inna. Na dzień dzisiejszy temperatury mocno dodatnie więc zapewne z dobraniem krzywej grzewczej trzeba będzie zaczekać aż temperatura na zewnątrz spadnie bliżej zera lub do ujemnych. Moje pytanie jest takie. Czy jeżeli przy temperaturach zewnętrznych załóżmy -5st krzywe grzewcze które są teraz ustawione zdadzą egzamin to trzeba będzie je jeszcze zmieniać gdy temperatury na zewnątrz będą jeszcze niższe? Drugie pytanie to czy jeżeli niemalże cały parter jest otwarty to da się wyregulować poszczególne obwody podłogówki? Mam dostęp do kamery termowizyjnej. Czy z jej pomocą można będzie dokładniej taka regulacje przeprowadzić?
teres Opublikowano 8 Listopada 2018 #2 Opublikowano 8 Listopada 2018 Trudno powiedzieć, może być konieczna korekta. Co to znaczy wyregulować obwody? Wyregulować możesz temperaturę w pomieszczeniach, ale do tego nie potrzeba termowizji. Na obwodach dobierz wymagany przepływ.
PiotrŁomianki Opublikowano 8 Listopada 2018 Autor #3 Opublikowano 8 Listopada 2018 22 minuty temu, teres napisał: Co to znaczy wyregulować obwody? Dzięki za odpowiedz. Masz racje źle to opisałem. Chodzi mi o regulacje przepływu w poszczególnych pętlach ogrzewania podłogowego. Tak jak wspomniałem parter jest prawie cały otwarty bez drzwi. O ile w oddzielnym zamkniętym pomieszczeniu jest to proste do wykonania to przy otwartej powierzchni około 50m2 może być trudno regulować przepływem w danej pętli. Temperatura jest mierzona na sterowniku w jednym miejscu, ciepło z 6 pętli będzie się niejako mieszało na całej powierzchni. Stąd pomysł na użycie termo-kamery i z jej pomocą obserwować posadzkę czy po zmianie przepływu w pętlach "świeci" na całości równomiernie. To zły pomysł? Można prościej innym sposobem?
PiotrŁomianki Opublikowano 11 Listopada 2018 Autor #4 Opublikowano 11 Listopada 2018 Spędzone 3 dni wcześnie rano, wtedy było najchłodniej i podłogówka grzała. Z pomocą termokamery niejako "widziałem okiem" która część posadzki "świeci" mocniej a która słabiej. Regulacja przepływów przeprowadzona. Jak zrobi się jeszcze chłodniej sprawdzę ponownie i wprowadzę ewentualna korektę przepływów. Później jeżeli trzeba będzie to zostanie korekta krzywej grzewczej, Przepływów nie będe dotykał. Jak dla mnie pomysł z termokamerą był bardzo dobry.
teres Opublikowano 11 Listopada 2018 #5 Opublikowano 11 Listopada 2018 W dniu 8.11.2018 o 23:05, PiotrŁomianki napisał: trudno regulować przepływem w danej pętli. Ale to nie jest konieczne W dniu 8.11.2018 o 23:05, PiotrŁomianki napisał: Temperatura jest mierzona na sterowniku w jednym miejscu, ciepło z 6 pętli będzie się niejako mieszało na całej powierzchni. Ale skoro partner jest otwarty, to co za różnica, czy jedna pętle grzeje trochę mocniej od drugiej? Można to ustawić na jedną temperaturę, tylko że (według mnie) nie ma to większego sensu :)
PiotrŁomianki Opublikowano 12 Listopada 2018 Autor #6 Opublikowano 12 Listopada 2018 6 godzin temu, teres napisał: Ale to nie jest konieczne Dla mnie konieczne Cytat Ale skoro partner jest otwarty, to co za różnica, czy jedna pętle grzeje trochę mocniej od drugiej? Dla mnie różnica istotna. Lubie odczuwać ze stąpam po "ciepłej" posadzce w całym pomieszczeniu. A nie po jednej stronie "ciepło" a w drugim końcu pomieszczenia "zimno". Tym sposobem którym zrobiłem cała powierzchnia oddaje ciepło jednakowo.
PioBin Opublikowano 12 Listopada 2018 #7 Opublikowano 12 Listopada 2018 Tez sie bawilem w ten sposob. Masz ulozone plytki, panele, deske?
sambor Opublikowano 12 Listopada 2018 #8 Opublikowano 12 Listopada 2018 Podłoga grzeje jednakowo na całej powierzchni jak są na niej jednakowo ułożone rury podłogówki - nie podajesz jak masz ułożone te rury i jakie są w nich przepływy . Po raz kolejny wychodzą problemy z brakiem projektu i zrobieniem instalacji byle jak . Jak instalacja jest policzona to podstawowym założeniem jest nie temp jej powierzchni a temp w pomieszczeniach , temp powierzchni jest wynikiem kilku parametrów i ustawianie tego na 1 wartość jest nieporozumieniem.
PiotrŁomianki Opublikowano 12 Listopada 2018 Autor #9 Opublikowano 12 Listopada 2018 2 godziny temu, PioBin napisał: Masz ulozone plytki, panele, deske? Płytki na całej powierzchni Godzinę temu, sambor napisał: Po raz kolejny wychodzą problemy z brakiem projektu i zrobieniem instalacji byle jak . A ty to jesteś wróżką? Oczywiście ze instalacja robiona zgodnie z projektem i nie byle jak. Rozumie ze wszędzie gdzie takie bzdury wypisujesz to tylko w celu zwrócenia na siebie uwagę i znalezienie potencjalnego klienta na projekt? Czyżbym się mylił? Nie sądzę. Cytat założeniem jest nie temp jej powierzchni a temp w pomieszczeniach I własnie poprzez jednakową temp powierzchni osiągam jednakową temperaturę pomieszczenia w każdym jego miejscu. To naprawdę takie trudne do zrozumienia?
PioBin Opublikowano 12 Listopada 2018 #10 Opublikowano 12 Listopada 2018 7 minut temu, PiotrŁomianki napisał: Płytki na całej powierzchni ... Dla podlogowki to najlepsze rozwiazanie. Moje zdanie. Od plytek zwlaszcza szkliwionych polerowanych jest przeklamanie na pomiarze chyba ze mozesz ustawic korekcje wspolczynnika emisyjnosci. Tak naprawde nie ma to zadnego znaczenia w tych zabawach gdyz tu chodzi o sprawdzenie rozkladu temperatury na jej powierzchni a nie dokladny odczyt. Sprawdz miernikiem elektronicznym dla porownania (z ciekawosci) roznice w odczytach...
sambor Opublikowano 12 Listopada 2018 #11 Opublikowano 12 Listopada 2018 Wbrew pozorom nie jestem wróżką a to co piszę wynika z pewnego doświadczenia i guzik mnie obchodzi co ty sądzisz. A temp podłogi w danym pomieszczeniu może być inna dla różnych pętli - w obliczeniach a następnie pracy podłogi ważna jest tylko temp powietrza w danym pomieszczeniu a temp powierzchni może być różna , generalnie w danym pomieszczeniu temp powierzchni podłogi powinna być jednakowa na całej powierzchni. Poniżej przykładowy zrzut takich obliczeń i nastaw. 34 minuty temu, PiotrŁomianki napisał: I własnie poprzez jednakową temp powierzchni osiągam jednakową temperaturę pomieszczenia w każdym jego miejscu. To naprawdę takie trudne do zrozumienia? Chyba dla ciebie, gdyż nikt tego parametru nie liczy - jest to parametr wynikowy i wiele programów liczących po prostu go nie podaje. Jak masz obliczenia to ustaw przepływy wg obliczeń i będzie dobrze.
PioBin Opublikowano 12 Listopada 2018 #12 Opublikowano 12 Listopada 2018 W tym projekcie nie ma podanej grubosci izolacji (styropianu) pod posadzka?
PiotrŁomianki Opublikowano 12 Listopada 2018 Autor #13 Opublikowano 12 Listopada 2018 1 godzinę temu, sambor napisał: guzik mnie obchodzi co ty sądzisz Ze wzajemnością 1 godzinę temu, sambor napisał: Chyba dla ciebie, gdyż nikt tego parametru nie liczy - jest to parametr wynikowy i wiele programów liczących po prostu go nie podaje. Mnie nie interesuje ze ktoś nie liczy. Ja to robię dla mojego odczuwalnego komfortu. 2 godziny temu, PioBin napisał: Sprawdz miernikiem elektronicznym dla porownania (z ciekawosci) roznice w odczytach Sprawdzę jak będą dłuższy czas ujemne temperatury. Od wczoraj c.o nie uruchomiło się. Dzisiaj w budynku rano 21st, teraz 22,5
sambor Opublikowano 12 Listopada 2018 #14 Opublikowano 12 Listopada 2018 Godzinę temu, PioBin napisał: W tym projekcie nie ma podanej grubosci izolacji (styropianu) pod posadzka? To jest projekt ogrzewania a nie OZC, zauważ że nie ma też podanej grubości wylewki
PioBin Opublikowano 12 Listopada 2018 #15 Opublikowano 12 Listopada 2018 13 minut temu, sambor napisał: To jest projekt ogrzewania a nie OZC, zauważ że nie ma też podanej grubości wylewki No wlasnie. Ale istotne jest jakie dane sa wprowadzane do tego programu. Sam rozumiesz ze 40W/m2 mozna ogrzac pomieszczenie przy 5cm w podlodze i 20cm w scianach oraz 20cm w podlodze oraz 5cm w scianach. Wartosci skrajne ale chodzi o zrozumienie zagadnienia. Roznica obu przypadkow jest znaczaca.
sambor Opublikowano 12 Listopada 2018 #16 Opublikowano 12 Listopada 2018 Zapotrzebowanie na ciepło jest liczone w innych programach, i wstawiasz je do programu liczącego podłogówkę np ten program liczy osobno straty w ciepła do podłoża, ale wynikowo tego nie podaje, gdyż po co to komu. Na tym wydruku ciepło w W/m2 wynika z prostej matematyki - mamy potrzebną moc i powierzchnie, więc program dzieli moc przez powierzchnię. Natomiast w schemacie takiej podłogówki jest podana cała moc cieplna danej pętli - czyli to co idzie do pomieszczenia i to co idzie w "glebę"
Ryszard Opublikowano 12 Listopada 2018 #17 Opublikowano 12 Listopada 2018 Witam, Czy możesz Kolego PiotrŁomianki napisać w jaki sposób rozwiązałeś problem. Może ta informacja komuś się przyda. Z góry dziękuję. Pozdrawiam Ryszard.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.