Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwie krzywe grzewcze plus wyregulowanie temperatur.


PiotrŁomianki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. W budynku mam zainstalowany kocioł gazowy Vaillant ze sterowaniem pogodowym. Instalacja mieszana. Podłogówka na parterze i grzejniki na pietrze. Dwa niezależne obwody na dół i górę ze sterownikami na ścianie, parter multiMATIC VRC700, piętro vr91

Ustawione dwie krzywe grzewcze. Na obwód ogrzewania podłogowego krzywa 0,4 a na obwód grzejników krzywa 0,6 Temperatura zadana w obydwu przypadkach 15 stopni. Nie będziemy mieszkać w budynku w tym roku więc taka temperatura nie inna. Na dzień dzisiejszy temperatury mocno dodatnie więc zapewne z dobraniem krzywej grzewczej trzeba będzie zaczekać aż temperatura na zewnątrz spadnie bliżej zera lub do ujemnych.

Moje pytanie jest takie. Czy jeżeli przy temperaturach zewnętrznych załóżmy -5st krzywe grzewcze które są teraz ustawione zdadzą egzamin to trzeba będzie je jeszcze zmieniać gdy temperatury na zewnątrz będą jeszcze niższe?

Drugie pytanie to czy jeżeli niemalże cały parter jest otwarty to da się wyregulować poszczególne obwody podłogówki? Mam dostęp do kamery termowizyjnej. Czy z jej pomocą można będzie dokładniej taka regulacje przeprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, teres napisał:

Co to znaczy wyregulować obwody? 

Dzięki za odpowiedz. Masz racje źle to opisałem. Chodzi mi o regulacje przepływu w poszczególnych pętlach ogrzewania podłogowego.

Tak jak wspomniałem parter jest prawie cały otwarty bez drzwi. O ile w oddzielnym zamkniętym pomieszczeniu jest to proste do wykonania to przy otwartej powierzchni około 50m2 może być trudno regulować przepływem w danej pętli. Temperatura jest mierzona na sterowniku w jednym miejscu, ciepło z 6 pętli będzie się niejako mieszało na całej powierzchni. Stąd pomysł na użycie termo-kamery i z jej pomocą obserwować posadzkę czy po zmianie przepływu w pętlach "świeci" na całości równomiernie.

To zły pomysł? Można prościej innym sposobem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędzone 3 dni wcześnie rano, wtedy było najchłodniej i podłogówka grzała. Z pomocą termokamery niejako "widziałem okiem" która część posadzki "świeci" mocniej a która słabiej. Regulacja przepływów przeprowadzona. Jak zrobi się jeszcze chłodniej sprawdzę ponownie i wprowadzę ewentualna korektę przepływów. Później jeżeli trzeba będzie to zostanie korekta krzywej grzewczej, Przepływów nie będe dotykał. Jak dla mnie pomysł z termokamerą był bardzo dobry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2018 o 23:05, PiotrŁomianki napisał:

trudno regulować przepływem w danej pętli.

Ale to nie jest konieczne

W dniu 8.11.2018 o 23:05, PiotrŁomianki napisał:

Temperatura jest mierzona na sterowniku w jednym miejscu, ciepło z 6 pętli będzie się niejako mieszało na całej powierzchni.

Ale skoro partner jest otwarty, to co za różnica, czy jedna pętle grzeje trochę mocniej od drugiej? Można to ustawić na jedną temperaturę, tylko że (według mnie) nie ma to większego sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, teres napisał:

Ale to nie jest konieczne

Dla mnie konieczne

Cytat

Ale skoro partner jest otwarty, to co za różnica, czy jedna pętle grzeje trochę mocniej od drugiej?

Dla mnie różnica istotna. Lubie odczuwać ze stąpam po "ciepłej" posadzce w całym pomieszczeniu. A nie po jednej stronie "ciepło" a w drugim końcu pomieszczenia "zimno". Tym sposobem którym zrobiłem cała powierzchnia oddaje ciepło jednakowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie bawilem w ten sposob. Masz ulozone plytki, panele, deske?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga grzeje jednakowo na całej powierzchni jak są na niej jednakowo ułożone rury podłogówki - nie podajesz jak masz ułożone te rury i jakie są w nich  przepływy .

Po raz kolejny wychodzą problemy z brakiem projektu i zrobieniem instalacji byle jak .

Jak instalacja jest policzona to podstawowym założeniem jest nie temp jej powierzchni a temp w pomieszczeniach , temp powierzchni jest wynikiem kilku parametrów i ustawianie tego na 1 wartość jest nieporozumieniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Masz ulozone plytki, panele, deske?

Płytki na całej powierzchni

Godzinę temu, sambor napisał:

Po raz kolejny wychodzą problemy z brakiem projektu i zrobieniem instalacji byle jak .

A ty to jesteś wróżką?  Oczywiście ze instalacja robiona zgodnie z projektem i nie byle jak. Rozumie ze wszędzie gdzie takie bzdury wypisujesz to tylko w celu zwrócenia na siebie uwagę i znalezienie potencjalnego klienta na projekt? Czyżbym się mylił? Nie sądzę.

Cytat

założeniem jest nie temp jej powierzchni a temp w pomieszczeniach

I własnie poprzez jednakową temp powierzchni osiągam jednakową temperaturę pomieszczenia w każdym jego miejscu. To naprawdę takie trudne do zrozumienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrŁomianki napisał:

Płytki na całej powierzchni

...

Dla podlogowki to najlepsze rozwiazanie. Moje zdanie.

Od plytek zwlaszcza szkliwionych polerowanych jest przeklamanie na pomiarze chyba ze mozesz ustawic korekcje wspolczynnika emisyjnosci.

Tak naprawde nie ma to zadnego znaczenia w tych zabawach gdyz tu chodzi o sprawdzenie rozkladu temperatury na jej powierzchni a nie dokladny odczyt. Sprawdz miernikiem elektronicznym dla porownania (z ciekawosci) roznice w odczytach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom nie jestem wróżką a to co piszę wynika z pewnego doświadczenia i guzik mnie obchodzi co ty sądzisz.

A temp podłogi w danym pomieszczeniu może być inna dla różnych pętli - w obliczeniach a następnie pracy podłogi ważna jest tylko temp powietrza w danym pomieszczeniu a temp powierzchni może być różna , generalnie w danym pomieszczeniu temp powierzchni podłogi powinna być jednakowa na całej powierzchni.

Poniżej przykładowy zrzut takich obliczeń i nastaw. 

34 minuty temu, PiotrŁomianki napisał:

I własnie poprzez jednakową temp powierzchni osiągam jednakową temperaturę pomieszczenia w każdym jego miejscu. To naprawdę takie trudne do zrozumienia?

Chyba dla ciebie, gdyż nikt tego parametru nie liczy - jest to parametr wynikowy i wiele programów liczących po prostu go nie podaje.

Jak masz obliczenia to ustaw przepływy wg obliczeń i będzie dobrze.

przykład obliczeń podłogi.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym projekcie nie ma podanej grubosci izolacji (styropianu) pod posadzka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

guzik mnie obchodzi co ty sądzisz

Ze wzajemnością

1 godzinę temu, sambor napisał:

Chyba dla ciebie, gdyż nikt tego parametru nie liczy - jest to parametr wynikowy i wiele programów liczących po prostu go nie podaje.

Mnie nie interesuje ze ktoś nie liczy.  Ja to robię dla mojego odczuwalnego komfortu. 

2 godziny temu, PioBin napisał:

Sprawdz miernikiem elektronicznym dla porownania (z ciekawosci) roznice w odczytach

Sprawdzę jak będą dłuższy czas ujemne temperatury. Od wczoraj c.o nie uruchomiło się. Dzisiaj w  budynku rano 21st, teraz 22,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sambor napisał:

To jest projekt ogrzewania a nie OZC, zauważ że nie ma też podanej grubości wylewki

No wlasnie. Ale istotne jest jakie dane sa wprowadzane do tego programu.

Sam rozumiesz ze 40W/m2 mozna ogrzac pomieszczenie przy 5cm w podlodze i 20cm w scianach oraz 20cm w podlodze oraz 5cm w scianach. Wartosci skrajne ale chodzi o zrozumienie zagadnienia.

Roznica obu przypadkow jest znaczaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na ciepło jest liczone w innych programach, i wstawiasz je do programu liczącego podłogówkę np ten program  liczy osobno straty w ciepła do podłoża, ale wynikowo tego nie podaje, gdyż po co to komu.

Na tym wydruku ciepło w W/m2 wynika z prostej matematyki - mamy potrzebną moc i powierzchnie, więc program dzieli moc przez powierzchnię.

Natomiast w schemacie takiej podłogówki jest podana cała moc cieplna danej pętli - czyli to co idzie do pomieszczenia i to co idzie w "glebę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.