Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet, dom 90 m2. Mała kotłownia. Budżet 10k.


steele

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stoję przed wyborem kotła na pellet w domu, w którym do tej pory był tylko kominek. Dom został wybudowany 30 lat temu, metraż około 90 m2, kilka lat temu ocieplony styropianem. W piwnicy jest pomieszczenie idealne na kotłownię, aczkolwiek nie jest zbyt duże. W wyliczeniach mi wyszło, że zapotrzebowanie energetyczne domu to 8-10 kW. Piec ma grzać tylko kaloryfery, bez CWU. Po dłuższych poszukiwaniach wybrałem  Kostrzewa Mini Bio B NE 10 kW. Dorzucając około 2000zł można mieć wersję Luxury z palnikiem VG i mocą do 12 kW. Czy warto dopłacać do palnika VG? Czy wybrać zupełnie innego producenta? Uprzedzając pytania: nie chcę gazu, prądu ekogroszku itp. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

10 K to trochę mało srodkow jak na kotlownie z kotlem. Przy pellecie sprawa musi byc dobrze przemyslana. W tym budzecie to zmiescisz sie z jakims smieciuchem co ma dostawiony palnik pelletowy. Zaoszczedzisz na automatyce, mieszaczach. Podlaczenie zrobi jakis "Janusz ". Wtedy pojawia sie pytania typu: Dlaczego zuzywam 20kg pelletu na dobe a jeszcze nawet zimy nie ma. To co zaoszczedzisz teraz, wydasz na opal przez nastepnych piec sezonow. 

Piszesz o ocieplonych scianach. To dobrze ze to jest. Natomiast najwiecej ciepla ucieka przez okna i strop. O tym nic nie wspominasz. Przy maksymalnym zapotrzebowaniu 10 kW spalisz na dobe ok 45 kg pelletu. Jezeli kociol oczywiscie bedzie prawidlowo ustawiony a instalacja i odbior odpowiednio modulowane. Kazdy blad przy pellecie msci sie drastycznie zawyzajac jego spalanie. Czyli: brak pogodowki, sterowania pomieszczeniowego, dobra modulacja palnika ( albo brak bufora), male,  nieprzewymiarowane grzejniki, brak glowic na nich, zle prowadzenie procesu ogrzewania domu typu strefy czasowe, obnizenia nocne itd. albo do tego skopana przez pseudofachowca instalacja. Dobry kociol ( napewno nie bedzie nim Kostrzewa), sterowanie, automatyka hydrauliki, hydraulika, ew. bufor, profesjonalne wykonanie i madry palacz… To wszystko nie bedzie tanie. Chcac utrzymac koszty ogrzewania w ryzach i miec swiety spokoj, trzeba wydac lacznie cos pomiedzy 15 a 20 K PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 m kwadratowych blok nieocieplony okna plastikowe wymieniane w latach 90-tych ....kocioł Tekla draco bioo 12 kW ...kocioł + montaż z materiałem około 9 tysięcy .

Kocioł oczywiście przewymiarowany ale spełnia swoje zadanie .....w sezonie około 2,5 do 3 ton peletu włącznie z grzaniem cwu w okresie letnim.

15 do 20 tysięcy to moim zdaniem gruba przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kompakt Termika Edilkamina. 

http://sanitsystem.pl/id,2084/prod,kociol-edilkamin-termika-12-kw+montaz

Kocioł z zestawem pompowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dobrze przemyśleć, ile tego zapotrzebowania masz? Jakie jest średnie zapotrzebowanie budynku? Zrób sobie choćby OCZ na http://cieplowlasciwie.pl.

Przy pelleciaku są dwie możliwości. Palenie z modulacją palnika i tu się zaczyna od 3kW (wymaga dobrej instalacji, przemyślanego doboru kotła)lub palenie cykliczne na dużej histerezie. W drugim sposobie przydaje się bufor i kocioł z dużą pojemnością wodną. Drugi sposób obarczony jest zdecydowanie mniejszym ryzykiem błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, steele napisał:

Ten z Termiki rzeczywiście ciekawy. Niestety bardzo mały zbiornik na pellet, raptem 4 worki wejdą. Nie chciałbym latać co chwilę do kotłowni, no i odpada wyjazd zimą na parę dni.

Nie zostawia się kotła na paliwo stałe "na parę dni"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czytam i czytam o tych piecach i do mojej małej kotłowni najbardziej pasuje Edilkamin Termika 12 kw z zestawem pompowym. Tyle, że autoryzowany dystrybutor z woj. łódzkiego (moje okolice) życzy sobie prawie 2500 zł  więcej ( z vat 8%), niż np. cena w takim sanitsystem. Ogólnie mam wrażenie, że ten piecyk jest mało dostępny na polskim rynku. A ktoś jednak musi przyjechać to podłączyć, zgodnie z warunkami gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.