Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł w ecodesign


lechumb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje waszych opinii na temat obecnych kotłów 5klasy i ecodesign. Będę zmieniał kocioł korzystając z programu czyste powietrze. Mam do ogrzania powierzchnię 130m2 plus zbiornik 300l. Dom dobrze zaizolowany. 70m2 to podlogowka. Ja się nadal zastanawiam nad wyborem czy to będzie groszek czy pellet. Nowy kocioł bedzie pracował ze sprzęgłem. Mój ojciec który też stoi przed potrzeba wymiany pieca chce na ekogroszek. Ojca domek to 150m2 lata 80 ale dobrze zaizolowany. Ściany to 15cm styropianu i strop 10cm twardego styropianu. Okna nowe. Bardzo będę wdzięczny za opinie osób które korzystają już z takowych kotłów, bądź mieli z nimi do czynienia. Obecnie posiadam komfort eko 15kw który jest chyba ciut za duży.

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o Defro ale drażni mnie sterownik. Obecnie to wywaliłem techa którego ma na sprzedanie z pid, a używam skzp2 do którego nie podchodzę prawie wogole( no może gdy testuje). Shogunzlasa powiem ci że trochę cena mnie zniechęca bo w ciągu ostatnich 2 tyg u mnie cena pelletu poszła w górę o 70zl i tak dębowy kosztuje 950zl a sosnowy 850 które są mniej kaloryczne i pewnie pójdzie go więcej niż grochu( chyba że się mylę).  A jak dalej z węglakami. A ciepło wlasciwe wypełniałem i wychodzi 12-14kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lechumb napisał:

A ciepło wlasciwe wypełniałem i wychodzi 12-14kw

Na pewno docieplenie uwzględniłeś? :) Bo u mnie przy 250m2 wychodzi 8kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4mqg

 

Jest dużo tych producentow kotłów ale na co teraz zwracać uwagę to nie mam pojęcia. Jedne mają pionowy wymiennik drugie poziomy a trzecie mieszany. Palniki zwykle, obrotowe, rynny, tłoki. No i sterowniki. Większość to techa a już do k1 pv2 się zraziłem i jak wszystkie tak działają to dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie podpowie. Żadnej opinii nie wyrazi?

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lechumb napisał:

Nikt nic nie podpowie. Żadnej opinii nie wyrazi?

Napisz coś o kominie, jaki jest. Bo często to jest pomijane przy wyborze a potem płacz. Pelleciaki mają duże wymienniki i niską temperaturę spalin. Szczególnie te "nowoczesne". W ładnych obudowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twoim metrażu szedł bym w pellet.  Sam pomysł Eko Luxa jest zły bo to ani Eko ani Lux patrząc w jak szybkim tempie zarasta mu syfem ten poziomy wymiennik. Defro w wersji Sigma jest ok, ale celowal bym w pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłoka odpusc, to będą latające sadze w takim domu. 

Rynna, też podobnie, tj jak palenisko otwarte górą, to będzie wszystko frugać na wymiennik.  Rurowy (czyli zabudowana góra paleniska) to już inna bajka i to bdb pomysł pod nowe wymogi. Grzeje od dołu, czysciej pali i wymaga mniejszego wymiennika dzięki temu. 

Typowe retorty z obrotem lub bez są podciągane pod 5klase oraz ecodesign, przez co wymagaja mocniej przrewymiarowanego kotła, stąd duże i ciężkie wymienniki, często z murarką... Dla zwolennikow tradycyjnych rozwiazan. 

Czysye powietrze chodz nie jest to wprost napisane wymaga zlomowania starego kotła i dobrze jest mieć z tego zlomu papier. 

Skzp jak jestes happy przerzucic idzie na nowy kocioł, to nie problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2018 o 12:05, lechumb napisał:

Oto link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4mqg

 

Jest dużo tych producentow kotłów ale na co teraz zwracać uwagę to nie mam pojęcia. Jedne mają pionowy wymiennik drugie poziomy a trzecie mieszany. Palniki zwykle, obrotowe, rynny, tłoki. No i sterowniki. Większość to techa a już do k1 pv2 się zraziłem i jak wszystkie tak działają to dziękuję.

Zostaw sobie sterownik, dokup Skam-PV 13 i do przodu ;-)

W Skam możesz palić ekogroszkiem lub pelletem [aktualnie w takim testuję kilka różnych rodzajów pelletów [6mm i 8 mm od różnych producentów] i pomimo, że jest ciepło i odbiór ciepła z kotła bardzo mały to działa pięknie, niebawem podam wyniki ile MJ i popiołu z którego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zdania że mimo tej całej nagonki węgiel jeszcze długo będzie podstawowym paliwem. Dam wam przykład.  Moje miasto jest małe 9000 mieszkańców + 4000 cała gmina. Mam 4 stałe i 5 sezonowy skład węgla i wszystkie się utrzymują już ładnych parę lat. Składy pełne węgla,  wszystko idzie na bieżąco.  Drugi przykład,  dotacje na wymianę kotłów dostały 33 osoby. 18 ekogroszkow, 12 gazu (to zazwyczaj male mieszkania w szeregowcach i blokach) i 3 na pellet. Jeśli chodzi o te ostatnie, mam szczęście mieszkać w regionie gdzie mogę przebierać w ofertach lokalnych producentów i handlarzy, ale co mają zrobić Ci, którzy są skazani na Barlinki i Stelmety po 1000zł? 

Reasumując, jeśli pellet nie będzie miał normalnej ceny, adekwatnej do mocy paliwa, to mimo starań i tego całego ekopieprzenia, ludzie tego nie wybiorą,  bo większość po prostu liczy pieniądze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to to że te wszystkie programy wymiany kotłów to jest śmiech na sali są tak wyśrubowane warunki które należy spełnić że mało kto się na to zdecyduję. Przykład dom moich rodziców z lat 80 podwójne mury, okna z 2003 roku dom nieocieplony. Teraz rodzice przez sezon grzewczy spalają 4 tony węgla po ok 600-650 tona, w domu 23 stopnie. Chcieli wymienić kocioł na nowszy podajnikowy jednak nie mogą tego zrobić gdyż jest możliwość podpięcia pod gaz. Znów gaz w takim budynku i przy takiej instalacji starego typu zjadły ich finansowo. A na deser Co najśmieszniejsze aby starać się o dotacje na wymianę kotła należy dokonać termomodernizacji budynku co kosztuje niemałe pieniądze. Także wydamy na termomodernizację lekko 30tys i dostaniemy 5tys zwrotu na kocioł. 

Trochę lepiej wygląda to w programie czyste powietrze jednak i tak musimy wydać sporo kasy by móc być eko. W programie czyste powietrze wydaje mi się że najbardziej skorzystają nowo powstające budynki  ja np będę się starał o zwrot za nowy kocioł i jego instalacje. 

Także Moi rodzice jak i większość ludzi ma w głębokim poważaniu takie programy Gdzie musisz zrobić kapitalny remont domu by wymienić sobie kocioł i by być ekologiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to biznes, unia najpierw zabiera nasze podatki pod karą więzienia jak nie zapłacisz a potem wspaniale je rozdaje "potrzebującym" robiąc nam dobrze i tucząc swoich w dużych firmach i bankach. Stąd takie warunki wyśrubowane żeby nic nie zmienić ale zarobić.

Ja podam przykład taki, że składy węglowe sprzedają węgiel i drewno nawet tam gdzie jest zakaz palenia tymi paliwami czyli w małopolskim, rozmawiałem z ludźmi tam mieszkającymi i oni mówią, że czym mają palić skoro gazu nie ma a jak jest to drogi o prądzie nie wspominając.

Straż miejska i policja też się boi robić kontrole bo nie chcą zostać zlinczowani, nie chcą drażnić ludzi bo nie wygrają a jak się wyda, że są bezradni a ustawa i zakazy są martwe to skończy się biznes ekologiczny. Tak, że robić swoje i się nie przejmować  bo istnieją gorsze zanieczyszczenia niż wymyślony smog, a jak się władza odezwie to dostanie bęcki i oni dobrze o tym wiedzą :)

 

Edit: Gdyby rzeczywiście chcieli być eko to by nie kazali wymieniać pieców za 10 tysięcy i potem kupować do nich paliwa za tysiąc/tona w kraju gdzie zarabia się przeciętnie 2800 na ręke te wszystkie działania władz i programy czyste powietrze są przeciwko ekologii są po to żeby powietrze było jeszcze gorsze bo zarabiają też inne gałęzie gospodarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w Małopolsce starając się o dofinansowanie z programu czyste powietrze nowe budynki muszą spełniać normy przewidziane w ustawie z 2021 gdzie reszta Polski Może starać się o dofinansowanie a budynki mogą spełniać obecne normy. A żona mówiła po co ocieplacz grafitem Po co tyle wełny dajesz w dach. Gdyby nie to to by miała g... a nie zwrot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JacekFF napisał:

. W programie czyste powietrze wydaje mi się że najbardziej skorzystają nowo powstające budynki  ja np będę się starał o zwrot za nowy kocioł i jego instalacje. 

Także Moi rodzice jak i większość ludzi ma w głębokim poważaniu takie programy Gdzie musisz zrobić kapitalny remont domu by wymienić sobie kocioł i by być ekologiczny

Mylisz się

Program czyste powietrze z zamysłu ma wymienić stary kocioł na:

1. Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jeżeli jest taka opcja

2. Podłączenie do sieci gazowej jeżeli jest taka opcja a pierwsza niemozliwa

3. Zakup kotła 5ej klasy ew z ecodesign na ekogroszek bądź pellet jeżeli dwa powyższe warunki nie zachodzą.

I teraz dla starych domów możesz:

- wymienić kocioł (to musisz, złomując stary)

- ocieplić fundamenty

- ocieplic ściany

- ocieplić dach

- zamontowac wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

To dotacja jest od 30 do 90% wg kryterium dochodowego

ale co nie masz z dotacji masz z preferencyjnej pożyczki, oprocentowanie roczne to ok 2,5% bez żadnych innych kosztów

Inwestycja odpodpisania musi byc zrobiona w 2lata a po zakończeniu i odbiorze minimum 3lata wszystkie elementy muszą zostać.

Program przewiduje kontrole na danych etapach

 

W teoretycznie nowym domu w zasadzie jedyne co możesz to wymienić kocioł, tu ustawowdawca wychodzi z założenia, że resztę rzeczy taki dom już spełniac musi, czyli jest ocieplony i ma wnetylacje z odzyskiem ciepła......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na spotkaniu odnośnie tego programy. Kobieta poinformowała nas że jeśli chodzi o nowy budynek wchodzi nie tylko wymiana kotła lecz także zakup kotła który został dokonany od 1 stycznia 2018 a budynek musi spełniać wymogi z ustawy z 2017 roku co innego jest z budynkami w Małopolsce muszą spełniać wymogi już z ustawy w 2021 roku. Nic nie wspominała o wentylacji z odzyskiem ciepła. Zresztą dopiero budynki które będą spełniać wymogi na 2021 będą chyba musiały mieć taką wentylację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko świadczy o urzędasach niestety... program narodowy niby jeden, ale te małe ojczyzny....

Widzisz ja byłem na dłuższym spotkaniu z Poznańskiego oddziału WFOSGW.. i to na gorąco jak ten program ujrzał światło dzienne.

Dokumenty możesz pobrać ze strony, podeślę Ci linka

 

Więcej do inwestycji jest dla starych domów i jest tak, jak podałem....

Do nowych to już inny temat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego że cena pelletu jest u mnie zabójcza i jest w dodatku tylko jeden producent który robi badziewie a ceni jak za złoto, a groch oraz greenpal z pgg na razie jest tańszy niż pellet. Pellet u mnie czyli w okolicach Opoczna to sosnowy po 870zl/tona ,a dębowy 950zl/tona. Jednak bardziej jestem w stronę ekogrochu. Jeśli chodzi o komin to byly takie ceramiczne rury kupowane i potem ocieplane wata i obmurowanie cegłami i potem cały komin był otynkowany. U mnie w sklepach sprzedaja piecyki firm Termo-Tech, Zębiec, Defro, Elektrometr, Sas. Bardzo podoba mi się Sas solid ale efekt i Spark ale ze względu na ilość miejsca bardziej wchodzą w grę coś w rodzaju Komfort eko lub efekt bądź niewielki z pionowym wymiennikiem. Do tego będzie jeszcze montowane sprzęgło i PC do cwu 300l.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.