Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pozycja żaru na palniku rynnowym [Sigma Uni 16kW]


Gość Cemol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam prośbę do użytkowników kotła Defro Sigma Uni (mam 16 kW) o podanie:

1. Fabrycznych ustawień serwisowych parametrów ustawianych z menu serwisowego [Moc kotła] (wartości te po zmianie nie są przywracane mimo użycia funkcji przywracającej ustawienie fabryczne). Miałem przed zmianami to zapisać, ale nie zapisałem.

2. Własnych ustawień powodujących przesunięcie się żaru na środek palnika, tak jak na rysunku (1). W moim przypadku, na ustawieniach fabrycznych żar jest bardzo blisko palnika, jak na rys. (3) . Nie daję rady tego ustawić. (Odejmowanie "powietrza górnego" wg porady serwisu nic nie daje.

3. Optymalnych ustawień dla trybu nadzoru.

Namieszałem już przez ostatnie dni tyle, że skutek jest chyba odwrotny od zamierzonego, powoli sie poddaję ~II%(

Aha, kocioł pracuje z z pogodówką z włączonym PID.

Z góry dzięki za pomoc.

 

palnik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Zmien moc kotla w serwisowych na inny niz posiadasz i wroc z powrotem do poprzedniego. U mnie sie wczytuja wartosci "oryginalne". Kolega @gilal mial Sigme (palnik) moze ma jakies notatki.

Ad. 2 Wiecej wegla, mniej powietrza. Tylko czy to bedzie lepiej dla spalania - no nie wiem. Mozna dosypac troche mialu - uszczelni on, zmniejszy ilosc powietrza od strony zasobnika. Na koniec mozesz sprawdzic laczenie rury podajacej (tam gdzie jest slimak) z palnikiem. Jest tam czesto taka niespodzianka ze laczenie jest ze spora szczelina i zasuwa tamtedy powietrze wypalajac wegiel tuz przy slimaku. Ja przez to upalilem koncowke slimaka.

Ad. 3 Oryginalne nie zmienialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja paliłem na oryginalnych nastawach (PID) i zarwierdzona była taka moc jak na tabliczce kotła czyli 16kW. W dtr kotła jest opisane, że trzeba uszczelnić połączenie rury podajnika z palnikiem.

Jak jest wysokokaloryczny eko i mały odbiór ciepła z kociołka to normalne, że eko nie będzie znajdować się jak na zalączonym obrazku. Ja paliłem jaretem plus i retopalem z pgg. Nie miałem problemu. Latem na same CWU paliłem z zapalarką i w auto. Fajna sprawa :)

Ps. a kolega"CEMOL" sprawdził otwarcie klapki w dmuchawie? Jezeli się zamykała, a paliło się w PID to otwarcie jej na stałe poprawi spalanie.

.

Screenshot_20181011-075523.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, gilal napisał:

W dtr kotła jest opisane, że trzeba uszczelnić połączenie rury podajnika z palnikiem.

Myślę, że firma, która instalowała ten mój baniak zrobiła to uszczelnienie (jak zadzwonię i spytam, to powiedzą "oczywiście!"), może da się w jakiś sposób sprawdzić czy jest przedmuch. Pomyślę nad tym.

14 godzin temu, gilal napisał:

a kolega"CEMOL" sprawdził otwarcie klapki w dmuchawie?

Miałeś rację, sprawdziłem i rzeczywiście zamykała się jak wentylator nie kręcił, ba, zamykała się również jak kręcił przy niskich obrotach. Otwarłem na stałe i na razie mam pożytek w postaci sensownego widoku żaru podczas podtrzymania. Wcześniej opał się niemiłosiernie kisił, a parę minut dmuchawa wachlowała na maksa zanim żar się rozpalił po przejściu do stanu pracy. Może jeszcze będą z tego inne pożytki, ale na razie za krótki czas by coś stwierdzić.

15 godzin temu, PioBin napisał:

Zmien moc kotla w serwisowych na inny niz posiadasz i wroc z powrotem do poprzedniego.

Tak zrobiłem i wróciło :)

14 godzin temu, gilal napisał:

Jak jest wysokokaloryczny eko i mały odbiór ciepła z kociołka to normalne, że eko nie będzie znajdować się jak na zalączonym obrazku.

Palę Retopalem, więć raczej małokalorycznym węglem. Mam urlop i zadzwoniłem do serwisu Defro, gdzie wyjątkowo cierpliwy serwisant przeleciał ze mną istotne nastawy i pozmieniałem wg zaleceń. Kocił ma rozpalony, ale są upały, więc po tych zmianach wiele nie mogę zaobserwować, ale coś mi się wydaje, że jest lepiej. Może ten żar na palniku nie przesunął się tak jak na obrazku, ale coś chyba drgnęło. Przede wszystkim nie przebija mi tak w gorę temperatury zadanej kotła i generalnie ta temperatura trzyma blisko zadanej (i w górę i w dół) jakby lepiej. Płomień też jest mniej postrzępiony i jakby żółciejszy ;). Zmienione zostało kilka parametrów, ale przede wszystkim powietrze. Przed zmianą miałem górne (-7), dolne (0), a teraz dolne również (-7). Jak zauważę, że poprawa jest faktyczna, to wstawię tu te ustawienia, może komuś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.