Skocz do zawartości
rafalw

Zębiec Problem z utrzymaniem pieca w trybie pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piec Zębiec 20kW z podajnikiem, używany opał to ekogroszek.

Dom dwa poziomy, powierzchnia użytkowa 227m2. Ogrzewanie tylko i wyłącznie podłogowe - brak grzejników, 3 pompy z czego dwie na podłogę i jedna do CWU 150L. Mury z pustka żużlowgo, w środku wata, na zewnątrz styropian - ogólna grubość muru to ok 72cm.

Problem z jakim się borykam to podejrzewam bezwładność jaką uzyskuje budynek po osiągnięciu temperatury zadanej, wówczas piec zaczyna się zasypywać ponieważ nie ma odbioru ciepła, w przypadku zmiany parametrów przedmuchów żar zaczyna się cofać!

W przypadku kiedy zmienię parametry na niższe wówczas piec pracuje w podtrzymaniu bez problemów aż do czasu kiedy niestety zapotrzebowanie ciepła wzrasta i jednocześnie załączają się wszystkie pompy, dawka paliwa którą otrzymuje piec nie jest wystarczająca i porostu wygasa.

Czy istnieje jakaś możliwość zmiany sterownika, wprowadzenie zmian w układzie które pozwolą na bezpieczne użytkowanie kotła oraz standardową obsługę. Czy ewentualna wymiana kotła na mniejszy powinna pomóc w rozwiązaniu problemu, dodam iż w chwili obecnej pracuje na 20%mocy, przy mrozach -15C - -20C ok 40%.

Jeśli potrzebne są jakiekolwiek inne informację proszę pytać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy potrafisz ustawić swój kocioł tak, aby pracował na niskich obrotach . Np 3% mocy? lub 5%Stale.

Aby uzupełniał straty cieplne budynku.

Najlepiej  bez trybu PID. Będziesz zmuszony do obserwacji zachowań płomienia i ilości powietrza . W trybie PID efekty zobaczysz dopiero po 24h. Od zmiany nastaw. Ja tak długo błądziłem. 

W trybie ręcznym jest szybciej.

Czy w kotłowni masz ciepło?

Czy masz otwarte lub uchylone okno?

Czy masz doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz do kotłowni? Jest niezbędne do prawidłowego procesu spalania.

Zweryfikuj swój płomień .  Z tym tematem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zacznijmy od tego jaki to dokładnie piec, jaki sterownik i jaki to ma palnik?

Źle zrobiona instalacja - pompy podłogowe muszą pracować cały czas!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sterownik to pewnie elster przynajmniej w moim Zębcu taki jest więc sterownik bym zostawił bo robi porządną robotę , podłoga cały czas musi iść no i powrót pewnie masz jakoś zabezpieczony co ? ja też w PID mam kłopoty bo odbiór totalnie mizerny max 2kw więc dałem na tryb ręczny i zdecydowanie to się sprawdza i spalanie dużo mniejsze . pali 8 minut i 15-20minut postój i tak cały czas , jak przyjdą mrozy to dam na pid ale teraz to by było jakieś 7 % mocy palnika i nie mogłoby to działać dobrze .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie że koledzy pomagają, ale założyciel tematu olał sprawę i nie kwapi się odpowiedzieć na żadne z pytań. 

Albo zgubił wątek./jest nowy/ Nie raczy obserwować nawet tematu. 

Pozdrawiam Serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez djdanhill
      Witam

Posiadam piec Zębiec KWP21 mam zamontowaną pompę Grundfos Alpha1, sterownik MTS 8 i wentylator - powierzchnia ogrzewania ok 190m2
      Piec posiadam od tej zimy czyli od 2.5 miesiąca

Palę od góry i mam trochę pytań

1. Pełen piec starcza mniej więcej na ok 10godzin palenia (przy 0 lub -3stopnie) Temp na piecu ustawiona na 55stopni
      2. Może ktoś was z zna ten sterownik i powie mi jak go dobrze ustawić
      3. Zastanawiam się jak niektórzy uzyskują na tym piecu stałopalnośc na poziomie 12-16godzin przy pełnym załadunku i takiej temp
      4. Czopuch mam ustawiony przelot zero blokady
      5. Dmuchawa w sterowniku ustawiona na 80% a przy osiągnięciu temp na 40%
      6. Mam na piecu też sterownik firmy TECH ST-81 ale niestety coś w nim padło i dlatego został założony MTS 8 (on ma dodatkowy czujnik w czopuchu - obecnie nie podłączony)
      7. Czujnik temperatury mam podłączony do rury wychodzącej z pieca (przyklejony izolacją) - czy to poprawne? Ogólnie pod steronikiem ST-81 jest specjalne miejsce do podłączenia czujnika czy jest sens go demontować i tam podłączyć czujnik ? (foto)

• Przez joka111
      Witam, na wstępie chciałem się przywitać gdyż jestem nowym użytkownikiem forum.
      Sprawa wygląd tak mam kocioł Zębiec wenus 10 Kw, problemy zaczęły się od tamtego roku a nawet wcześniej smolenie się komina, szukałem przyczyny i wydaje mi się ze powodem jest przewymiarowany kocioł, mam zamontowany zawór 4 drogowy, temperatura na kotle 70 stopni, temperatura na dom 45/50/55 stopni zależne od pogody, zmieniłem sposób palenia na górne, było lepiej ale dalej smoła się wydziela, przeszukiwałem rożne fora czytałem ze możne by tak zmniejszyć palenisko cegłami szamotowymi i wskoczył mi temat o palniku dymu, spróbowałem takie coś zrobić u siebie postawiam ściankę na tyle zasypu z cegieł 6 cm i 2 bocznych 2 cm tak ze dolny otwór mam 18 cm szeroki wysoki na 10 cm odstęp od tylnej ściany na 6 cm, problem w tym ze gdy zasypałem na noc cały zasyp to rano już prawie zgasło, a gdy paliłem od góry przy tej samej ilości węgla trzymał po 14 godzin a tu ledwo 10, zauważyłem że klapka w pełni się domyka i kisi się wszystko w kotle, gdy próbowałem zrobić delikatny dopływ powietrza od drzwiczek zasypowych czy tez klaki miarkownika to temperatura ciągle narastała aż pod 85 stopni potem odpuściłem by niezagotowań wody , pytanie co zrobiłem nie tak proszę o podpowiedzi/ pomysły, z góry dziękuje za podpowiedzi. pozdrawiam 
      Mam mieszkanie 50 metrów kwadratowych 2 pokoje, kuchnia i łazienka z ogrzewaniem podłogowym, bojler 80 litrów, okna plastikowe, drzwi szczelne, blok stary nie ocieplony ściany 50 cm, sąsiedzi raczej słabo grzeją, kocioł w piwnicy opalany węglem i suchym drewnem, wymiary komory zasypowej szerokość 22cm, głębokość 38cm, wysoki na 22 cm do wysokości drzwiczek zasypowych a do kanału 44cm, sterowany miarkownikiem, brak wlotu powietrza w drzwiczkach zasypowych

• Przez wonsz87
      Panowie,
      bo ja już zgłupieje zaraz. Czy spalanie ekogroszku na poziomie 1 worek Stabek na dobę jest normalnym wynikiem?

Dom 180m2,
      kocioł Zębiec Merkury 14kw,
      ocieplenie mury szary styropian 16cm, strop welna 25cm, posadzka 15cm, wszystko najlepszych parametrów dostępnych w wiosnę zeszłego roku,
      boiler 100l
      2 drabinki
      podlogowka 70m2 (salon, kuchnia, lazienka) ustawiona na 2,5 = 30*
      grzejniki purmo 6szt.
      pompa na podłogówce i pompa na piecu

Ustawione na PID 52*C, współczynnik mocy kotła 85%
      Termostaty w dwóch grzejnikach na 2 w czterech na 3..

Popiół w większości ok, trochę kalafiorów które kruszą się w ręku.

W instalacji brak zaworów 3d.. ogolnie instalacja robiona "po staremu".

W domu temperatura 21*-22*... jest to drugi sezon grzewczy. W zeszłym roku w zimę miałem takie samo spalanie, gdzie nie było termostatów na grzejnikach i wszystkie były rozkręcone "na oko" a temperatura w domu wynosiła 25*, więc można powiedzieć, że było lepiej niż teraz kiedy zamieszkały..

Będę bardzo wdzięczny za każdą sugestię i pomoc :)
    • Przez berthold61
      Zaczynają się nudy bo koniec sezonu grzewczego więc pochwalę się nabytkiem nowym który już stoi w piwnicy ze 2 miesiące . kocioł bliźniaczo podobny w zasadzie ten sam co peleciak zębiec agat 10kw .
      motoreduktor - pancerpol
      rura podajnika i palnik pancerpol 15kw
      sterownik elster perfekt z-PID
       mam kilka pytań pierwsze o ten sterownik czy to jest sterownik sensowny czy jakiś kiepski ? 
      podobno palnik pancerpol nie jest za dobry więc jak by mnie tak naszło na wymianę co co by szło dokoptować do tego motoreduktora pancerpola ?
      http://www.zebiec.pl/kotly-co/agat-kociol-pelletowy/#single/0
      przekrój ten sam co mój

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.