Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek i termostaty


ihmoteb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie odnośnie założenia termostatów. Więc tak mam piec 5 klasy defro sigma układ zamknięty. Brak zaworu 3 drożnego czy 4 drożnego. Do grzania powrotu mam pompę. Na części grzejników mam termostaty ale na 3 mi brakuje i myślę nad założeniem bo tamtej zimy było całą zimę zakręcanie i odkręcanie. I tak dochodzimy do pytania... Co się stanie jak wszędzie będzie ciepło w domu i wszystkie termostaty się zamkną? Czy piec się nie zagotuje? A może lepiej założyć zamiast tych 3 termostatów właśnie zawór 4 drożny? Tylko tu koszty większe...

Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast 3 załóż tylko dwa? Tak żeby ten trzeci zawsze odbierał ciepło z pieca.

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec jak jest dobrze sterowany to się nie zagotuje, poza tym jak założyłeś go w układzie zamkniętym zgodnie z normą to masz na pewno wężownicę schładzającą, która zabezpieczy Cię przed taką sytuacją. Piec będzie mieć gorzej bo jak jedziesz na pidzie i odetniesz mu odbiór to może szaleć - bo palnik nie da rady pracować na tak małej mocy (tu temp. może rosnąć) - zależy kto co napisał. W dwustanie przejdzie Ci w podtrzymanie i tyle.

Jak masz zwykłą pompę i zablokujesz przepływ to ją szlag trafi. Jak grzejnik masz podpięty na pexie 16 i zostawisz jeden to może (a nie musi) hałasować bo dla pompy jedna rurka pex 16 to trochę mało. Możesz zrobić dodatkowy bypass z pexa czy tam jakiejś rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wita
dlatego z tych samych powodow zainwestowalem w pompe elektroniczna, dodatkowo 2 kaloryfery z 12 zawsze maja termostaty ustawione na 5


pozdrawiam

Najlepiej to zrobić bypass z zaworem nadmiarowo upustowym. Gdy wszystkie termostaty  się zamkną to woda popłynie w krótkim obiegu przez ten zawór.


Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu ‎18‎.‎09‎.‎2018 o 23:19, ihmoteb napisał:

Witam. 

Mam pytanie odnośnie założenia termostatów. Więc tak mam piec 5 klasy defro sigma układ zamknięty. Brak zaworu 3 drożnego czy 4 drożnego. Do grzania powrotu mam pompę. Na części grzejników mam termostaty ale na 3 mi brakuje i myślę nad założeniem bo tamtej zimy było całą zimę zakręcanie i odkręcanie. I tak dochodzimy do pytania... Co się stanie jak wszędzie będzie ciepło w domu i wszystkie termostaty się zamkną? Czy piec się nie zagotuje? A może lepiej założyć zamiast tych 3 termostatów właśnie zawór 4 drożny? Tylko tu koszty większe...

Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam.

Po pierwsze to to , ze kociol ci sie nie zagotuje. No nie wiem co by musialo byc zeby to nastapilo. Obecnosc jakiegokolwiek mieszacza jest przy takim kotle pozadana. A co do termostatow. To wystarczy na jedym z grzejnikow np. w przedpokoju lub lazience go nie montowac. Zwykly kurek zostawic otwarty na jakims poziomie. Wtedy w przypadku pozamykania sie pozostalych termostatow , przeplyw bedzie zagwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli wychodzi albo na jednym kaloryferze nie montować ale wtedy przy takiej październikowej pogodzie będzie w tym jednym pomieszczeniu gorąco...albo bawić się paleniem w te jesienne dni sterownikiem część dnia ustawiać go na tryb letni.... wyśle popołudniu zdjęcie jeszcze do oceny jak ta instalacja u mnie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawory termostatyczne na każdym grzejniku ,pompa sterowana elektronicznie i oczywiście bojler najlepiej dwu płaszczowy z zaworem na zasilaniu  do regulacji przepływu przez bojler ,posłuży to również do podniesienia temp. na powrocie kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.