Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Drewno owocowe jako opał - opłaca się?


PanAndrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegę.

Oczywiście jak najbardziej, większość owocowych to twarde gatunki drewna. Co do palenia to uważaj na drewno wiśni, aby jego nie kisić przy paleniu, gdyż zawiera b.dużo żywicy (laki), która podczas kiszenia dosłownie sklei Tobie kocioł i komin. Wiadomo że generalnie należy palić tylko suchym drewnem, z chociażby najmniejszym płomieniem, nie dopuszczając do żarzenia . A jak drewno do ogrzewania to kotły zgazowujące i bufor, albo DS (dolne spalanie) np. kocioł MPM,....no i oczywiście kominki wszelkiej maści.

Pozdrawiam kolegę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, jak to jest z tym dolnym spalaniem? Zeszłej zimy o tym usłyszałem i myślałem, czy nie przerzucić się na tę formę spalania, ale nie jestem pewien, czy wystarczy do tego zwykły, przeciętny, dość stary kocioł, czy trzeba czegoś nowego. Mój ma aktualnie coś koło 14 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Ja w materii kotła zgazowującego mogę coś poradzić gdyż przez 13lat używany w firmie był Vigas i ogrzewał 300metrów, po rozbudowie hali w mojej firmie musiałem moc kotła zwiększyć do 100kW z buforem 5000litrów i poszło w ekogroszek., gdyż kubatura ponad 1800metrów i wymagania do nagrzewnic.

Kocioł zgazowujący to na pewno urządzenie prawidłowo spalające, drewno i biomasę, wiadomo wilgotność opału jak najmniejsza.

W przypadku kotłów DS nie posiadam żadnej praktyki, więc się nie wypowiadam, a jedyna wiedza o nich jest z tego forum, i dlatego proponuję Tobie poczytać dział np. o kotłach DS MPM tutaj link: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocioł-ds-mpm/

Pozdrawiam Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie szkoda owocówki  spalić, sprzedać do celów  wędzarniczych komuś, zwłaszcza że jest nico droższa, a w to miejsce kupić liściaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Animus.

Witam , i dobrze że przypomniałeś o tej możliwości, pisząc posta wyleciało mi to z głowy. Jeśli kolega posiada dużo owocowego to jest towar wielokrotnie cenniejszy niż opał. :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owocówkę da radę spalić ale wiśni nie polecam (jabłoń jeszcze jakoś daje rade) , ogólnie owocówkę spala się najlepiej gdy jest poszatkowana rebakiem.  Ogólnie to drewno musi bardzo długo schnąć aby się tym jako tako dało palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja miałem ponad 30 letnią dziką gruszę, ciężko było to połupać a paliło się 2x dłużej niż dąb. Jak ma się jakieś drzewka z sadu o niezbyt dużej średnicy pnia i młode (pon. 15lat) to szkoda tym palić, lepiej iść na wymianę lub sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.