kocyl Opublikowano 9 Sierpnia 2018 #1 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Planuje zrobić ogrzewanie w domu kotłem na pellet. Pomieszczenie gospodarcze na parterze zaadoptowane na kotłownię. Instalacja c.o. grzejniki z termostatami (parter, pietro i poddasze) i zasobnik C.W.U na osobnej pompie lub na głównym obiegu z zastosowaniem zaworu 3d. Grzejniki na parterze już są w zrobione w miedzi w systemie trónikowym (pozostałość po starym ogrzewaniu - Kominek + płaszcz wodny - chcę go zlikwidować). Na pietrze też chciałbym trójnikowo zrobić (jedno duże pomieszczenie z kilkoma grzejnikami. ). Poddasze ze względu na ilość i układ pomieszczeń chciałbym zasilić z rozdzielacza tym bardziej że instalacje mogę puścić pod podłogą. Czy w takiej konfiguracji pompa będzie w stanie zasilić wszystkie grzejniki bez stosowanie dodatkowej automatyki i zaworów? Czy istnieje ryzyko że czynnik grzewczy pójdzie np tylko w parter i piętro a nie dojdzie do grzejników poddasza (większy opór ze względu na rozdzielacz i ilość grzejników) Z góry dzięki, pozdr
sambor Opublikowano 9 Sierpnia 2018 #2 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Proponowany układ będzie działał pod warunkiem poprawnej regulacji hydraulicznej. Czyli po uruchomieniu należy ustawić tak nastawy wstępne na grzejnikach aby dostawały tyle ciepła ile potrzebują.
kocyl Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Autor #3 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Zawory termostatyczne nie spełnia tej roli?
shogunzlasa Opublikowano 9 Sierpnia 2018 #4 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Zawory są otwarte do czasu aż nagrzeje się pomieszczenie. Chodzi o to że trzeba wyregulować prędkość / ilość przepływającej wody poprzez stłumienie przepływu na każdym grzejniku - jak masz zawory odcinające z regulacją to będzie OK. W rezultacie każdy grzejnik będzie nagrzewać się równomiernie. Termostaty działają 0-1kowo czyli odetnie grzejnik dopiero jak nagrzeje pomieszczenie - bez regulacji będzie w takim grzejniku non stop płynąć woda (bo ma łatwiej - np grzejnik jest bliżej lub jest mniejszy), a drugi (większy) będzie zimny. Drugi dostanie ciepłą wodę dopiero po zamknięciu termostatu na pierwszym grzejniku - itd. Jak to już mówili na tym forum - woda głupia nie jest, płynie tam gdzie ma łatwiej...
hajtaler428 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 #5 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Mam u siebie taki sam układ - parter na trójnikach a piętro rozdzielacz i na jednej pompie wszystko działa poprawnie. Na grzejnikach zawory termostatyczne z nastawą wstępną(konieczne było zdławienie przepływu na grzejnikach na dole)
kocyl Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Autor #6 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Czy aby na pewno termostat działa 0-1? Nie jest tak że on się przymyka zależnie od temperatury (ograniczając przepływ) a nie zamyka/ otwiera całkowicie? Jeśli się przymyka to przecież powoduje opór i tym samym woda chyba powinna popyłnąć do tego który jest mniej przymknięty ( stwarza mniejszy opór) Czyli wg Was wystarczy ograniczyć/ wyregulować przepływy grzejników, a nie całych pętli (pętla parter, pętla piętro, pętla poddasze - rozdzielacz) Czy mimo że grzejniki będą zdławione woda nie pójdzie np. po samym układzie zasilanie -powrót parteru czy pietra, a nie dotrze do pętli w rozdzielaczu (grzejniki są przecież wpięte równolegle w zasilanie i powrót) ? Jest jakieś lepsze rozwiązanie z wysterowaniem tego bez pchania się w jakieś duże koszty?
darek69 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 #7 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Nie pchasz się w żadne dodatkowe koszty, po prostu tylko regulacja nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych.
shogunzlasa Opublikowano 9 Sierpnia 2018 #8 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Właśnie - regulacja albo na zaworach odcinających albo na termostatach - tylko nie kazdy termostat ma taką - więc zostaje kręcenie z dołu.
kocyl Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Autor #9 Opublikowano 9 Sierpnia 2018 Wielkie dzięki koledzy. Grzejników i termostatów jeszcze nie mam więc kupie takie jak trzeba.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.