Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Fozgas

Dakon Dakon FB

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw Waszych opinii o kotle CO - Dakon FB.

Posiada ktoś ten piecyk? Może podzielić się "plusami" i "minusami" - tymi dodatnimi też :)
Prezentują go sąsiedzi z południa i wschodu. Niektórzy palą w nim drewnem, ale ci właściciele mieszkają chyba w tajdze :)
Można go porównać do Camino - poza tym, że oba są z odlewów żeliwnych?

Dakon jest chyba mało popularny u nas...
Częściej można poczytać (również na tym forum), o wersji DOR...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może jakiś link albo fota jak to wygląda by się przydała  dla oceny .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wybrałem pierwsze z brzegu filmiki...
Oto linki (Ciekawostką może być kotłownia wyłożona boazerią. Czy "Wasyl" zdąży uruchomić gaśnicę, gdy w kotłowni będzie się "hajcować" nie tylko w piecu...):

https://www.youtube.com/watch?v=IWJ3hUubtno

https://www.youtube.com/watch?v=-bpUebLN0Lk

Poniżej zdjęcie "bebechów" i pytanie:

Strzałkami zaznaczyłem miejsca, które wyglądają jak uchwyty (posiadacze żeliwniaków pewnie wiedzą po co te "wypustki")
- Do czego one służą? Czy można tam coś zamocować np. położyć płytę szamotową? Zaś na tych przy drzwiczkach zawiesić jakąś osłonę (coś jak w Viadrusie U26) ?
W instrukcji nie znalazłem żadnych informacji na ten temat...

Dakon.FB.foto.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stary kloc - technologicznie widać to dinozaur , no i jest czeski  , a  nie lubie czechów ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisze ktoś coś na temat, czy będziemy se opowiadać kto kogo nie lubi? :)
Eksploatował ktoś taki piec? Może ci co posiadają Viadrusy, Camino itp. wiedzą więcej...?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

,.. te nieszlifowane ( nie odcięte) "wypustki" stabilizują przystawanie dwóch " pół-form" segmentu do odlania każdego członu. Reszta ma związek z technologią odlewania: wlewy, odpowietrznie, itp. Czy można je wykorzystać do techniki palenia? A kto Ci zabroni? Unikaj tylko wciskania na siłę i podcinania, wiercenia,.. 

Edytowane przez def

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Fozgas napisał:

,,,,Strzałkami zaznaczyłem miejsca, które wyglądają jak uchwyty (posiadacze żeliwniaków pewnie wiedzą po co te "wypustki")
- Do czego one służą? Czy można tam coś zamocować np. położyć płytę szamotową? ,,,,

Kolega @def wyjaśnił pochodzenie "tajemniczych wypustków".

Ja wykorzystałem te wystające żeliwne fragmenty do stabilizacji i pozycjonowania dopalającej komory nawrotnej.
Pomiędzy zewnętrzną stalową ścianą komory a ściankami wymiennika żeliwnego jest wąska przestrzeń,  przez którą przepływają w szybszym tempie gazy spalinowe.
To przyspieszenie na tym odcinku gazów spalinowych, powoduje zmniejszenie przyściennej warstwy laminarnej, a co za tym idzie zwiększenie wnikania ciepła do wymiennika żeliwnego.

Dołączam poniżej zdjęcie poglądowe. Wymiennik żeliwny włoskiej firmy SIME. Kocioł z automatycznym podawanie opału.   

PICT3140.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i zdjęcie – może poproszę ślusarza o podobną „przysłonę”. Ta na zdjęciu wygląda na zrobioną solidnie…

A jeśli już ktoś chce się koniecznie „powadzić”, to mogę dać powód:

Nowocześni w temacie ogrzewania chałupy są ci, którzy posiadają gazowe kotły CO.
Reszta to ściema…

Jeśli ktoś hajcuje węglem lub koksem albo zbiera drewno do „dzichty”; jest „dinozaurem” (każdy w swoim rodzaju).
Ja cenię urządzenia proste i w miarę niezawodne. Nie fascynuję się futurystycznym CO.
Gdybym nie wszedł kiedyś na „czysteogrzewanie” a tam nie zainteresowano by mnie tematem w sposób przyjazny i przystępny, bez pseudoekologicznego ględzenia, to nie mielibyśmy okazji „rozmawiać”.
Autorzy wspomnianej strony potrafią po prosu zaciekawić niemal każdego „palacza”. I chyba dlatego swego czasu byli cytowani nawet na lokalnej stronce. Można więc zakładać, że jest podobnie i na innych miejscach.

Oby Wasze forum było tak samo lubiane  :)

Edytowane przez Fozgas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez enzol
      Cześć
      Potrzebuję pomocy w doborze pieca.Mój "stary"piec Defro 20kW wyzionął ducha(wykończyłem go paląc w niskiej temperaturze).
      Wychodzi na to że był przewymiarowany.Oto moje wyliczenia OZC http://cieplowlasciwie.pl/wynik/235u
      I teraz staję przed dylematem-jaki piec wybrać.Paliłem węglem i czasem drzewem.Chciałbym coś o podobnej stałopalności do starego pieca(minimum 12 godzin).Jako, że mam instalację zamkniętą -wybór się zmniejszył.
      Zastanawiam się nad:
      Viadrus u26 - znalazłem promocję na niego.Tylko że jest on 4-członowy i moc  od 15 do 23.Niby dla węgla ma 17kW.Ale czy aby nie będzie dalej za duży?Jak się to wyliczenie ma do viadrusa U22 z mocą 17kW?Na węglu będzie miał 14?
      Dakonem Dor 16 -Po opiniach o nim, jakoś nie mam przekonania.Boję się też jego stałopalności.
      Defro KDR 3 15-Tutaj w opisie widzę że 15kW starcza do 200m więc znów może za duży?Ktoś tu pisał też o tym piecu że bardzo kiepski i nie nadaje się do niczego.

Kieruję się tym wyliczeniem z cieplowlasciwie ale znalezienie takiej 17 jest trudne.Czy jeżeli założę ten zawór czwórdrożny, to czy przy kupnie pieca 20kW pomoże on w spalaniu w wyższej temperaturze.Czy wtedy tylko bufor ciepła?Bo szukając 20 kW jest większy wybór trochę.
      Jest jeszcze MPM z moich okolic-ale tutaj wadą jest ta 5 klasa.Na razie dopłat nie na wymianę u nas  ma dopiero od kwietnia mają ruszyć.A brać teraz już 5 klasę to w przyszłości już nie dostanę żadnej dopłaty na wymianę.
      Prosiłbym o jakieś podpowiedzi,albo inne spojrzenie na sprawę.
    • Przez MikiQ
      Czy może mi ktoś pomóc w ustawieniu pieca Dakon FB z podajnikiem. Od tego roku pieca spala ogromne ilości groszku. Przy temp +5 palił jakieś 25 kg a teraz jak było -20 przez kółka dni to wychodziło jakieś 70 kg. Próbowałem już chyba prawie wszystkich ustawien - wentylator na 2,3,4 i 5, przyslona otwarta, przymknieta... W tej chwili mam podawanie 13, przerwa 75, went 2, przyslona otwarta na ok 2cm. W całym domu podlogowka, cwu 300 litrów z cyrkulacji kilka godzin na dobę. Zawór 3d ograniczajacy temp na 5 co daje jakieś 26 st. Temperatura w domu 22-23 stopnie. Jest w stanie mi ktoś pomóc bo nawet przy domu 200mkw pow użytkowej to chyba trochę za dużo.

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka
    • Przez Colinn211
      W zestawie otrzymałem czujnik zewnętrzny tylko bez przewodu.
      Jakiego przewodu powinienem użyć i czy mogę to sam podłączyć.
    • Przez bumciacho
      Witam.
      Mam kocioł Dakon Dor 13,5 kW, pracuje bez zarzutu w starej prostej (wręcz prostackiej) instalacji grawitacyjnej. Jedyny problem to irytujące zarastanie ścianek kotła. Utworzyła się całkiem solidna czarna skorupa, a podczas sezonu grzewczego to jeszcze dodatkowo pokrywa się sypką sadzą. Po tygodniu grzania jest co czyścić.

Do kolejnego sezonu grzewczego jeszcze daleko, więc myślę nad polepszeniem instalacji póki jest czas. Sądzę, że szkopuł tkwi w braku podmieszania wody grzewczej do powrotu kotła (zabezpieczenie temperaturowe). Kocioł pracuje na dość niskiej temperaturze. Tak, wiem, czytałem gwarancję, podmieszanie powinno być. Zgoda, że to wpłynęłoby pozytywnie na żywotność kotła.

Ale jeśli bym wydał kasę i zamontował pompę + zawór 3D to by zrobiło rewolucję z brudem w kotle? To pierwsze pytanie.
      Drugie pytanie: Czy można w instalacji grawitacyjnej zrealizować podmieszanie wyłącznie pompą bez zaworu 3D/ 4D? To znaczy umieścić małą pompkę elektroniczną (np. taką do cwu) na spince łączącej zasilanie z powrotem kotła?
      I trzecie pytanie: Jeśli już bym miał takie podmieszanie co by spowodowało podwyższenie temp. to pewnie byłaby koniecznośc kolejnego zakupu - bufora, żeby nie przegrzewało?

Dodatkowe info:
      Palę ekogroszkiem, trochę dorzucam kawałków drewna (głównie iglaste). Zdaje się, że drewno potrzebuje wyższej temp. aby się dobrze spalić. Może w tym właśnie jest problem, a podmieszanie by podwyższyło temp. Instalacja grawitacyjna nieduża, zapotrzebowanie ok. 10 kW, zład 250 L, bez bufora (jak wspomniałem - prostacka instalacja). Dom ma 3 kondygnacje, więc grawitacyjnie to ładnie chodzi, jedynie problem z tym męczącym zarastaniem.

PS.
      Wybaczcie jeśli temat był wałkowany :)
    • Przez gtoni
      Przy poprzednim czyszczeniu kotla spadla mi na posadzke szamotka z palnika i ulupala sie.
      Przy okazji stwierdzilem, ze wszystkie szamotki sa ruchome i latwo je wyjac, sa nie zablokowane sadza.
      Postanowilem zlikwidowac szczeline za rusztem wymieniajac dolne szamotki na grubsze.
      Niedawno pisalem, ze nic nie bede robil z ta dziura, ale zmienilem zdanie. Nie bedzie mi sie
      przesypywal  zar do popielnika i tworzyly sie koksiki.
      Nowe 2 szamotki wyciolem z standartowej plytki szamotowej o grubosci 3,2 cm.
      Przy modernizacji zakladalem, ze nic nie bede zmienial /doginal/ w kotle.
      Dzis dokonalem tych zmian, wlozylem tylko 4 trójkątne szamotki /2 stare/, gorne w ogole nie wkladalem.
      Jaki bedzie efekt - zobacze. Na razie widze, ze szybciej doszedl do 60 oC.
      Pozdrawiam cieplo, bo odwilz - gtoni 

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.