Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dakon FB


Fozgas

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw Waszych opinii o kotle CO - Dakon FB.

Posiada ktoś ten piecyk? Może podzielić się "plusami" i "minusami" - tymi dodatnimi też :)
Prezentują go sąsiedzi z południa i wschodu. Niektórzy palą w nim drewnem, ale ci właściciele mieszkają chyba w tajdze :)
Można go porównać do Camino - poza tym, że oba są z odlewów żeliwnych?

Dakon jest chyba mało popularny u nas...
Częściej można poczytać (również na tym forum), o wersji DOR...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś link albo fota jak to wygląda by się przydała  dla oceny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem pierwsze z brzegu filmiki...
Oto linki (Ciekawostką może być kotłownia wyłożona boazerią. Czy "Wasyl" zdąży uruchomić gaśnicę, gdy w kotłowni będzie się "hajcować" nie tylko w piecu...):

https://www.youtube.com/watch?v=IWJ3hUubtno

https://www.youtube.com/watch?v=-bpUebLN0Lk

Poniżej zdjęcie "bebechów" i pytanie:

Strzałkami zaznaczyłem miejsca, które wyglądają jak uchwyty (posiadacze żeliwniaków pewnie wiedzą po co te "wypustki")
- Do czego one służą? Czy można tam coś zamocować np. położyć płytę szamotową? Zaś na tych przy drzwiczkach zawiesić jakąś osłonę (coś jak w Viadrusie U26) ?
W instrukcji nie znalazłem żadnych informacji na ten temat...

Dakon.FB.foto.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary kloc - technologicznie widać to dinozaur , no i jest czeski  , a  nie lubie czechów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze ktoś coś na temat, czy będziemy se opowiadać kto kogo nie lubi? :)
Eksploatował ktoś taki piec? Może ci co posiadają Viadrusy, Camino itp. wiedzą więcej...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,.. te nieszlifowane ( nie odcięte) "wypustki" stabilizują przystawanie dwóch " pół-form" segmentu do odlania każdego członu. Reszta ma związek z technologią odlewania: wlewy, odpowietrznie, itp. Czy można je wykorzystać do techniki palenia? A kto Ci zabroni? Unikaj tylko wciskania na siłę i podcinania, wiercenia,.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Fozgas napisał:

,,,,Strzałkami zaznaczyłem miejsca, które wyglądają jak uchwyty (posiadacze żeliwniaków pewnie wiedzą po co te "wypustki")
- Do czego one służą? Czy można tam coś zamocować np. położyć płytę szamotową? ,,,,

Kolega @def wyjaśnił pochodzenie "tajemniczych wypustków".

Ja wykorzystałem te wystające żeliwne fragmenty do stabilizacji i pozycjonowania dopalającej komory nawrotnej.
Pomiędzy zewnętrzną stalową ścianą komory a ściankami wymiennika żeliwnego jest wąska przestrzeń,  przez którą przepływają w szybszym tempie gazy spalinowe.
To przyspieszenie na tym odcinku gazów spalinowych, powoduje zmniejszenie przyściennej warstwy laminarnej, a co za tym idzie zwiększenie wnikania ciepła do wymiennika żeliwnego.

Dołączam poniżej zdjęcie poglądowe. Wymiennik żeliwny włoskiej firmy SIME. Kocioł z automatycznym podawanie opału.   

 

PICT3140.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i zdjęcie – może poproszę ślusarza o podobną „przysłonę”. Ta na zdjęciu wygląda na zrobioną solidnie…

 

A jeśli już ktoś chce się koniecznie „powadzić”, to mogę dać powód:

Nowocześni w temacie ogrzewania chałupy są ci, którzy posiadają gazowe kotły CO.
Reszta to ściema…

Jeśli ktoś hajcuje węglem lub koksem albo zbiera drewno do „dzichty”; jest „dinozaurem” (każdy w swoim rodzaju).
Ja cenię urządzenia proste i w miarę niezawodne. Nie fascynuję się futurystycznym CO.
Gdybym nie wszedł kiedyś na „czysteogrzewanie” a tam nie zainteresowano by mnie tematem w sposób przyjazny i przystępny, bez pseudoekologicznego ględzenia, to nie mielibyśmy okazji „rozmawiać”.
Autorzy wspomnianej strony potrafią po prosu zaciekawić niemal każdego „palacza”. I chyba dlatego swego czasu byli cytowani nawet na lokalnej stronce. Można więc zakładać, że jest podobnie i na innych miejscach.

Oby Wasze forum było tak samo lubiane  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.