Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja, wątpliwości przy zaworze 4D


Czarekurb

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś hydraulik zrobił mi podłączenie nowego pieca, na razie nie jest zamontowany pojemnik na eko. Układ jest zamknięty, bo zbiornik przy układzie otwartym był na piętrze w łazience i nie było to estetyczne dla kobiet. Teraz pytanie czy zawór różnicowy nie powinien być za zaworem 4D ? Hydraulik twierdzi że tak jak zrobił czyli zwrotny łączy wyjście pieca do miejsca za zaworem 4D ze względów bezpieczeństwa. Czy w takiej konfiguracji jeśli jest jest tylko zawór kulowy na powrocie z grzejników a go brak na zasilaniu grzejników, grawitacyjnie nie będą grzane grzejniki jak w lecie będę palił tylko na ciepłą wodę ? Hydraulik będzie za parę dni i chciałbym wiedzieć czy zasadne są moje obawy. Z góry dziękuje za porady.

20180705_221158.jpg

20180705_221215.jpg

20180705_221228.jpg

20180705_221308.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy zbędny.Zawór bezpieczeństwa powinien być na zasilaniu (na wyjściu z kotła np.na trójniku) Układ może zasysać powietrze przez ten automatyczny odpowietrznik w widocznej na zdjęciu grupie bezpieczeństwa(nie zostawiaj na stałe odkręconego kapturka w tym odpowietrzniku )Ciekawe czy zadziała grawitacja w obiegu kotłowym bo rura powrotu  do kotła została przewężona(ta Cu),powinna być śrdenicy jak zaw.4D.Kocioł ma wbudowaną wężownicę schładzającą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic takiego, to Agrovit lux z firmy Witkowski, podejrzewam że nie ma takiej wężownicy bo nic takiego nie wyczytałem, w sumie jest zawór bezpieczeństwa to powinno być w miarę bezpiecznie. Nie jestem znawcą tematu ale chciałbym poznać opinie innych którzy mają doświadczenie. Sprawdzę w przyszłym tygodniu czy paląc na ciepłą wodę będą ciepłe grzejniki, oczywiście mam też panel pokojowy który będzie alarmował gdy temperatura na kotle będzie za wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Czarekurb napisał:

w sumie jest zawór bezpieczeństwa to powinno być w miarę bezpiecznie. Nie jestem znawcą tematu ale chciałbym poznać opinie innych którzy mają doświadczenie. 

Masz odpowiedź kolegi że wężownica musi być lub inne urządzenie odbierające ciepło w razie przegrzania.

Zaw bezpieczeństwa tego nie zapewnia, ale ty jako laik wiesz o tym że wystarczy.

Tam najprawdopodobniej nie będzie działał prawidłowo zaw 4-D  - za małe średnice rur w obiegu kotłowym,

Jaka moc kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła 25 kw, Zawór 6/4, taką też chciałem średnicę na obiegu  kotłowym i mniej więcej taka jest ,o wężownicy poczytałem i chyba ją zastosuje jako dodatkowe zabezpieczenie. Hydraulik chciał założyć na obiegu kotłowym 1" ale gdzieś wyczytałem że zawrór 4D i obieg kotłowy powinien być taki jak zasilanie z pieca więc się uparłem i jest zawór 4D jak i obieg kotłowy 6/4. chociaż hydraulik nie był z tego zadowolony, musiał instalować większą średnicę niż miał w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.