Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe + c.w.u


kochzg28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Proszę o ocenę projektu ogrzewania podłogowego oraz instalacji c.w.u.
Ogrzewanie podłogowe składa się z czterech gałęzi na każde piętro. Powierzchnia do ogrzewania wynosi 80m2.
W łazience dodatkowo jeden grzejnik.

Mam dwa dylematy:
1) Czy jedna pompa wystarczy do zasilania ogrzewania podłogowego dwóch pięter?
2) Czy jest konieczna jeszcze jedna pompa do zasilania grzejnika w łazience?

Dziękuję z wszelkie uwagi
Pozdrawiam
Zbig

ogrzewanie_cwu_co.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy 1pompa a czy 40ka czy 60ka to już zależy od długości pętli.Tak podłączony grzejnik drabinkowy nie będzie działał.Kocioł ma pracować w układzie otwartym?zamkniętym?Woda użytkowa jest z hydroforu?Ochrona kotła przed korozją niskotemp. ewentualnie poprzez CWU na stałe(wtedy potrzebny zawór antypoparzeniowy)Tak na marginesie lepiej to zrobić na pompie kotłowej i zaworze 3D(zał.#2)

ss.jpg

ss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

Woda będzie dostarczana ze zbiornika hydroforowego, do którego woda będzie dostarczana za pomocą pompy głębinowej. Na twoich poprawionych rysunkach zauważyłem że skreśliłeś linie dochodzące do grzejnika drabinkowego. W takim wypadku, w którym miejscu mam je wpiąć?

Co do układu ogrzewania zamkniętego czy otwartego, to nie ma pojęcia co wybrać. Ważny aspektem jest to, że domek stoi w takim miejscu, w którym występują czasowe wyłączenia prądu, a nie będę na stałe w nim mieszkał. Chodzi mi o to, że podczas mojej nieobecności głównie powinno pracować ogrzewanie podłogowe.

 

Pozdrawiam

Zbig

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest hydrofor to układ zamknięty odpada.Musisz umieścić naczynie wyrównawcze w najwyższym punkcie.Do naczynia rura CU 28 lub stal 1" na tej rurze nie można  montować żadnych zaworów.Należy też zadbać o to aby naczynie przypadkowo nie zamarzło.Z tym grzejnikiem drabinkowym to trochu porażka bo nie opłaca się do jednego grzejnika specjalnie dawać jeszcze jednej pompy,może warto w tej sytuacji zamontować grzałkę do drobinki.

vgv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hydraulik zrealizował mi instalację CO i CWU z kotłem na pellet SAS Compact Bio. Istotną zmianą jest to, że instalacja CO pracuje w układzie zamkniętym. Nie chciało mi się kuć stropów a piec pozwalana na taki układ pracy.

Jednak czy instalacja jest w pełni funkcjonalna. Trochę mam mieszane uczucia. Może ktoś rzucić na to fachowym okiem

 

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest dobra moim zdaniem. Jest założony zawór schładajacy typu SYR. Tylko chyba pompy kotlowej brak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz to od razu poczujesz różnice. Wiem z własnego doświadczenia. A kocioł mam taki sam jak ty. Jak masz 4d z słownikiem to włącz ochronę powrotu na 30stopni. Piec biedzie szybciej się dogrzewal. I szybciej osiągniesz temp na podłogowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik zrealizował mi instalację CO i CWU z kotłem na pellet SAS Compact Bio. Istotną zmianą jest to, że instalacja CO pracuje w układzie zamkniętym. Nie chciało mi się kuć stropów a piec pozwalana na taki układ pracy.
Jednak czy instalacja jest w pełni funkcjonalna. Trochę mam mieszane uczucia. Może ktoś rzucić na to fachowym okiem
 
schemat.thumb.jpg.c0231df459b59779f2f5e2d8d657e7af.jpg

Poważnie masz spięte razem NW od co i cwu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem instrukcję obsługi pieca i widać, że zbiornik jest dobrze podłączony. Z drugiej strony to jak miałbym podłączyć ten zbiornik jeżeli zarówno powrót z CWU i CO zawsze spotykają się w jeden punkt?

Do Kazio321: Na każdym zaworze mam zamontowany siłownik, ale ustawienie 30oC na powrocie to nie jest zbyt za mało? Wpadłem na pomysł aby pompę CWU wykorzystać jako pompę krótkiego obiegu. Dodatkowo woda w zbiorniku CWU można potraktować jako bufor ciepła. Zobaczymy co się zmieni.

 

 

schem.thumb.jpg.c44e30f8605d2bc5213da274dcea6a80.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ty widzisz drugie naczynie. Jest tylko jedno na CO a na CWU nie ma wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kochzg28 napisał:

Do Kazio321: Na każdym zaworze mam zamontowany siłownik, ale ustawienie 30oC na powrocie to nie jest zbyt za mało? Wpadłem na pomysł aby pompę CWU wykorzystać jako pompę krótkiego obiegu. Dodatkowo woda w zbiorniku CWU można potraktować jako bufor ciepła. Zobaczymy co się zmieni.

 

 

 

Nie jest za mało. Chodzi o to że jak włączy ci się op to do pieca wraca zimna woda. I jak walczysz ochronę powrotu to zawór bedzie tak sterować żeby woda wracająca do kotła nie miała mniejszej temp niż 30stopni. Następnie jak załączy się pompa CWU. Do grzeje powrót. A naczynia powinny być 2, osobno na CWU i CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ja mam 1 pompę na powrocie ale chodzi nonstop i zasila bojler przepływowy a w szafce ogrzewania podłogowego mam drugą pompę z zaworem 4 drogowym i temp zasilana to 29 stopni ,kocioł ustawiony na 65 stopni i na powrocie mam stałą temp od 59-61 stopni ,bojler robi za swoisty bufor dlatego kociołek chodzi bez skoków bardzo płynnie i mogłem sobie pozwolić aby ograniczyć moc kotła w zakresie min 30% czyli 3kw i max 50 % czyli 5kw nie ma spieków ani niedopałów bo wszystko spokojnie idzie jak baranek więc po co mi komplikować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Tobą ale jak piec masz ustawiony na PID nadzór badz masz własne ustawienia żeby palił cały czas. 

A nie wiem jak kolega ma ustawione, jak ma włączony tylko pid to po osiągnięciu CWU kocioł się wygasi. A rozpalić się wtedy kiedy temp na CWU spadnie poniżej histerezy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kazio321 napisał:

Nie jest za mało. Chodzi o to że jak włączy ci się op to do pieca wraca zimna woda. I jak walczysz ochronę powrotu to zawór bedzie tak sterować żeby woda wracająca do kotła nie miała mniejszej temp niż 30stopni. Następnie jak załączy się pompa CWU. Do grzeje powrót. A naczynia powinny być 2, osobno na CWU i CO

Jak można osobno podłączyć dwa zbiorniki NW jeżeli obieg powrotu CWU i CO są na wspólnej linii?. Nawet producent (schemat powyżej) wstawił tylko jeden zbiornik NW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.