Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe nie działa


Tomekv40

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

mam problem z ogrzewaniem podłogowym i proszę o pomoc.

Użytkuję instalację od czterech lat i nigdy podłogówka nie grzała mi jak powinna aż do dnia dzisiejszego gdzie  całkiem padła.

Jest to układ otwarty z naczyniem wyrównawczym .

System mieszany.

Trzy pokoje to grzejniki plus dwie drabinki w łazienkach  jest ok. 30metrów kwadratowych ( grzeje bez żadnych zarzutów)

Natomiast podłogowe ogrzewanie występuje w pozostałych częściach domu to jest około 80 metrów kwadratowych ( nie grzeje)

Rotametry nie pokazują przepływu i są u samej góry przy czym powrót jest zimny

Na zdjęciach prezentuję wykonanie instalacji CO

Piec na eko groszek znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym połączony z domem rurą preizolowaną w odległości 30 mb.

Proszę o ocenę i z góry dziękuję.

 

20220104_193957.jpg

20220104_200238.jpg

20220104_200223.jpg

20220104_200200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , przyczyn może być wiele:

Czy podłogówka jest przelana tzn , dobrze odpowietrzona 

Czy są jakiekolwiek przepływy jak np , zakręcisz część obiegów

Na jakim biegu chodzi pompa

jakie są długie pętle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo:

- czy filtry przed pompami wyczyszczone?

-powroty obiegów z mieszaczami 3D są połączone- dalej idą prosto do kotła?

- obawiam się, że są zbyt małe średnice rur do rozdzielaczy oraz sam 3D.

-zaznaczony fragment instalacji do poprawienia 

image.png.23f8001710ba7813391ab0abac6786ad.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odpowiedź do tomekb:

1.Podłogówka była przelana , każda pętla osobno

2.Jak zakręcę obiegi i zostawię jeden otwarty to przepływ jest większy np. jak pompka chodzi w automacie to wskaźnik na rotametrze jest około 1 litra ( cicha praca pompy)

Ta sama czynność na 6 biegu rotametr schodzi w dół całkowicie. ( głośna praca pompy słychać głośny szum i bulgotanie)

3.Od dwóch dni pompa chodzi w automacie co trochę w pomieszczeniach temperatura podłogi się zrobiła cieplejsza .

Na wyższych biegach wcześniej szumiała i miałem wrażenie że jest w niej powietrze . W automacie bulgotanie ustąpiło po dłuższym czasie. Temperatura wyjściowa z zaworu 3D 40 stopni. a powrót jest prawie zimny.

4.W  kwestii długości pętli nie mam pojęcia ponieważ instalatorzy nie opisali mi tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odpowiedź do gmaj22 :

  1. Tak filtry przed pompami były czyszczone
  2. Tak powroty obiegów z mieszaczami 3D idą  przez rurę preizolowaną dalej do kotła 

Witam,

odpowiedź do sambor:

  1. pompa circula Helio 25-6 180mm
  2. Zawór 3D Afriso ATM 561 DN20 PN 10 Kvs 2,5
  3. Rury PP32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odpowiedź do tomekb:

  1. zamykając całkowicie zawór 3D  przepływy poszły na 1 litr
  2. pompa ma zakres od AUTO do 6 poniżej załączam zdjęcie

 

20220112_193951.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej pompy, ale wydaje mi się że funkcja ,,auto" do podłogówki Nie będzie odpowiednia, ... zamykając zawór na maksa zrobiłeś krótki obieg na rozdzielaczu , czyli pompa zaciąga tylko powrót z podłogi, 1 litr na wszystkich rotametrach nie jest złym wynikiem , spróbuj teraz na tym ustawieniu czy jak przestawiasz biegi pompy będzie możliwość ustawienia większych przepływów . Jak tak to zostaw na poziomie 1,5 -2 l/min . Bez względu na szumy, będzie wiadomo jaki przepływ na tej pompie można uzyskać . Następnie należy szukać przyczyny dlaczego nie ma przepływu jak odkręcisz zawór 3d. Coś blokuje przepływ przed zaworem , filtr został wykluczony , rury zasilania są trochę za małe , ale jak wcześniej działało to może jakiś zawór zwrotny się zawiesił , ale pierwsze wyczyściłbym ten zawór 3d  na moim blogu znajdziesz filmik jak to zrobić , jest to bardzo częsta przyczyna .  Jak ruszy , ale jak nadal będzie niezbyt dobrze to ten zawór zamieniłbym na trochę większy kvs  np . 3,4 , jak będziesz potrzebował to mam dostęp do takich zaworów w dobrej cenie . Pozdrawiam Tomekb

Nie znam tej pompy, ale wydaje mi się że funkcja ,,auto" do podłogówki Nie będzie odpowiednia, ... zamykając zawór na maksa zrobiłeś krótki obieg na rozdzielaczu , czyli pompa zaciąga tylko powrót z podłogi, 1 litr na wszystkich rotametrach nie jest złym wynikiem , spróbuj teraz na tym ustawieniu czy jak przestawiasz biegi pompy będzie możliwość ustawienia większych przepływów . Jak tak to zostaw na poziomie 1,5 -2 l/min . Bez względu na szumy, będzie wiadomo jaki przepływ na tej pompie można uzyskać . Następnie należy szukać przyczyny dlaczego nie ma przepływu jak odkręcisz zawór 3d. Coś blokuje przepływ przed zaworem , filtr został wykluczony , rury zasilania są trochę za małe , ale jak wcześniej działało to może jakiś zawór zwrotny się zawiesił , ale pierwsze wyczyściłbym ten zawór 3d  na moim blogu znajdziesz filmik jak to zrobić , jest to bardzo częsta przyczyna .  Jak ruszy , ale jak nadal będzie niezbyt dobrze to ten zawór zamieniłbym na trochę większy kvs  np . 3,4 , jak będziesz potrzebował to mam dostęp do takich zaworów w dobrej cenie . Pozdrawiam Tomekb

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zamykając zawor 3D ustawiłem pompę na 6 biegu przepływ był między 1-1,5 litra zależy na której pętli.

Jak ten zawór 3D był regulowany to jak pompa pracuje na 3 biegu przepływy zrobiły się na poziomie 0,5 litra podłogówka trochę grzeje ale ten powrót według mnie jest za zimny . Zawór jest ustawiony na 4,5 temperatura wyjściowa 34 stopnie . Jak dotykam zawór 3D na powrocie to raz jest zimny raz letni.

Ogólnie jak pojawiły się problemy z podłogówką to nagle piec mi zasypywało i gasł , wyskakiwał komunikat temperatura nie rośnie co nigdy nie miało tego miejsca.

Z chęcią bym ten zawór 3D wykręcił i spróbował wyczyścić tylko obawiam się ,że znowu mi się wszystko zapowietrzy.

 

Jeżeli to już zrobię i nic nie pomoże to w sprawie 3D o większym Kvs dam Ci znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.