Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Batory10+Skzp


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

W wyniku awarii poprzedniego palnika(Ewmar appm1d, w komorze powietrznej wypalona dziura) zostałem zmuszony do wymiany palnika. 

Wybór padł na małego batorego. 

Na appm1d spalałem w obecnym sezonie dwa groszki, diament i ekoret. Oba spalały się dobrze, pierwszy zostawiał więcej popiołu i robił delikatne spieki żużlowe(to były pierwsze oznaki awarii), drugi spalał się praktycznie idealnie.

Batorego mam od dwóch tygodni i przez ten czas nie mogę ustawić spalania. Cały czas mam spieki koksowe i niedopalony węgiel w popielniku. Próbowałem różnych zmian, powietrze miałem już na 15-65%, wtedy niedopału było mniej ale spalanie wzrastało do 33kg. Teraz powietrze 7-33%, są niedopały, spalanie spadło na 27kg. Próbowałem też w tym czasie spalać miał i efekt jest podobny, cały czas mam niedopalony węgiel. 

post-13345-0-24534000-1517554537_thumb.jpgpost-13345-0-00641200-1517554563_thumb.jpgpost-13345-0-49801500-1517554584_thumb.jpgpost-13345-0-08440300-1517554627_thumb.jpgpost-13345-0-91379800-1517554658_thumb.jpgpost-13345-0-42408000-1517554702_thumb.jpg

 

Tak wyglądał palnik dzisiaj rano po 6 godzinach bez ruszania tego co na nim jest. Jedyną zmianą było zwiększenie powietrza minimalnego na 11%

 

 

Nie wiem już co można by zmienić. Zmniejszanie mocy nic nie daje, powoduje tylko to że w czasie gdy załączy się pompa cwu temperatura kotła spadnie o 8 stopni i kocioł chodzi wtedy na 100% modulacji do momentu kiedy pompa cwu się wyłączy.

Zmieniałem też dmuchawy RV13AMs 40W na wpa120. Na tej drugiej jest odrobinę lepiej, wymiennik jest czystszy.

Opublikowano

Kolego a skąd wiesz jakie są u mnie temperatury? Takie zapotrzebowanie ma mój dom i tyle spalam. Zobacz w moim profilu co ogrzewam, to samo tyczy się kotła jaki posiadam, wszystko jest napisane tam gdzie powinno być.

Palnik jest mały? Czytałeś dtr tego palnika? Moc palnika to 10-20kW, poprzedni palnik miał 15-25kW.

Opublikowano

Jeżeli to jest faktycznie maly batory to jego moc to raczej tak do 12kW i to na dobrym towarze (raczej nie do uzyskania w domowych warunkach) . Taka dostalem informacje od producenta jak dzwonilem przed zakupem. Podstawowe pytanie czy sprawdzaleś szczelność korony?

Opublikowano

To spytaj się Pieklorza jak wygląda realna moc tego palnika i dlaczego ładował ten palnik do kotła 7kW- lub poczytaj o tym chyba na forum Boleckiego.
Podpowiem Ci - bo w większych kotłach nie wyrabiał...
 

Masz wymiennik na 18kW, palnik z realną mocą maksymalną na normalnym paliwie koło 12, może 14 kW (20 to on ma chyba na węglu polanym paliwem rakietowym).

Do tego dochodzi niekompletny odbiór ciepła przez wymiennik bo sprawność nigdy nie sięga 100% i w rezultacie masz zestaw o realnej mocy może z 10-12 kW.

Reasumując - palnik nie jest w stanie przepalić paliwa w danej jednostce czasu i go wyrzuca, bo po prostu wymięka i tyle...

Jak potrzebujesz dużo paliwa to potrzebujesz mocy - ten palnik Ci jej po prostu nie wygeneruje. Do tego dochodzi opał - czy jest w stanie się szybko spalić, czy nie - jeśli nie - to go wyrzuci niespalonego.

Duży palnik był w stanie go dopalić bo pracując na małej mocy generował moc większą od batorego w tym momencie.

Dlatego ten palnik trafiał do kotłów 7 czy tam 10kW, (może w 12 kW ktoś go upchał) - widziałeś go w 18?

Ale skoro wiesz lepiej niż producenci kotłów...
 

Opublikowano

Tamten palnik miał większy zapas mocy

Ten ma trochę mniejsze wyjście na paliwo.

Ten jest precyzyjniej dobrany do kotła z minimalnym zapasem.

 

Korzystaj z dmuchawy na której lepiej to wygląda.

 

Piszesz, że pracę zaburza cykliczne załączanie pompy cwu. Spróbij zatem teraz to zmoenić i unormować, aby nie było takich skoków mocy.

 

Nie znam perfekcyjnie Twojego stera z obsługi, spróbuj przepiąć pompę cwu do gniazda curkulacyjna i daj tryb pracy ciągłej, generalnie jakoś wymuś stałą pracę pompy cwu. Trzeba będzie dobrać wystarczający bieg pompy i to powinno ustabilizować sytuację spalania.

 

Ten mały palnik na dobrym węglu i stabilnym układzie wytarga 20kW i są producenci montujący go do kotłów 17-20kW.w takim 20kW zapasu nie ma już żadnego.

 

Do starszych kotłów ja go montowałem z danym wentylem do 7-12kW. Ten prototypowy po testach w labo powstał na wymiarach 12kW,tyle,że dołem ma inną budowę i dodatkowe elementy. Możesz też aktualnie spróbować dołożyć te dodatkowe elementy, one wydłużą drogę spalin

Opublikowano

Przede wszystkim - CWU na stałe lub CWU w priorytecie - lepsza opcja nr 1 - zapewnić stabilność układu. Najprościej walnąć wtyczkę z pompy bezpośrednio do prądu.
Do tego paliwo niższej kaloryczności które spala się szybciej i będzie git.

Opublikowano

Wyłączyłem pompę kotłową, cwu dałem na stałe, zobaczę czy coś się zmieni. 

 

Moc tego palnika w moim przypadku jest wystarczająca. Problemem jest spiekanie się groszku i niedopalanie go i temat założyłem po to żeby znaleźć rozwiązanie na niedopalony węgiel. W domu mam ciepło, spalanie za ostatnią dobę spadło do 26kg tylko te niedopały ich wyeliminowanie obniżyłoby jeszcze spalanie.

Pomaga delikatne ruszenie żaru, co widać na filmach. Płomień po takim zabiegu robi się praktycznie dwa razy większy, zmienią barwę na prawie białą.

Koronę uszczelniałem dwa razy(za pierwszy razem była dobrze uszczelniona). Spiek robi się tuż nad ślimakiem. 

Na filmach tego za bardzo nie widać ale niedopały wyrzucane są z tyłu palnika(patrząc od drzwiczek), przy drzwiczkach zsypuje się tylko sypki popiół.

Opublikowano

Tak

Opublikowano

Jak płomień jest biały to dajesz za dużo powietrza - ten węgiel lepiej by się palił spokojniej, ale wtedy na tym palniku nie wygeneruje tyle mocy (słabszy nadmuch i dłuższa przerwa = mniejsza moc).
Dlatego też lepiej z tym zestawem sprawdzi się niżej kaloryczne paliwo - które spali się szybko oddając  szybko całe ciepło...

Teraz to jeszcze pół bidy, ale jak się zimno zrobi to będzie problem jak spalać trzeba będzie jeszcze szybciej...

Opublikowano

Wow teraz obejrzalem filmy, aż niedowiary że ten sam węgiel a tak różne efekty. Odnośnie tego że od strony drzwiczek masz ladny popiołu a po przeciwnej jest kicha to podobno wina ślimaka, podczas podawania opału z jednej strony podaje wiecej a otwory od powietrza sa zrobione symetrycznie, ten typ tak ma i nic się z tym nie zrobi. Również informacja uzyskana od producenta. U siebie w kotle mam podajnik z drugiej strony i ja mam kiche od drzwiczek a z drugiej strony ladny popiół. Kurcze a na tych filmach to wyglada jak by wlasnie dmuchalo od dołu z pod korony a nie otworami.

Opublikowano

Adam daj czas podawania 1 lub 2 sekundy, niech częściej wzrusza złoże, bo widać, że lepiej się pali, gdy poruszysz kopiec.

Potencjał realny zmierzyłeś?

Opublikowano

Czas podawania przez ostatnią noc miałem na 2s i nie było poprawy. 

Potencjał zmierzony.

Opublikowano

Ja bym jeszcze próbował zwiększyć powietrze, skoro masz niedopały.

Podawanie daj na 1 a kaloryczność na 27, jakby kopiec opadał to zmniejszysz korektę, moc ustaw 10kW.

I zobaczymy, trzeba próbować.

Nie patrz na razie na spalanie, w sensie ile bierze opału, tylko doprowadź do tego, aby nie było niedopałów, bo skoro występują, to jest za dużo paliwa w stosunku do podanego powietrza (a widać, że jest za dużo, bo korektę dawki paliwa masz minus 30), bądź też za mało powietrza w odniesieniu do podanego paliwa

Opublikowano

A po wklejeniu korony sprawdziles czy otwory sa drożne. Tam na górę trzeba naprawde malo tego sylikonu dać. U mnie jak fabryka wkleiła korone to mialem polowe otworów sylikonem od środka zalepionych.

Opublikowano

Próbowałeś schodzić niżej z nadmuchem? Teraz wygląda to trochę jak palenisko kowalskie, otwory masz wszystkie drożne? Nie są zapchane uszczelniaczem ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

  Ja zainstalowałem palnik batory 10 do kotła  ogniwo eko-plus 25 kw.Powodem był syf jaki czynił poprzedni palnik w kotle.Ogrzewam około 200 m ,dach dobrze ocieplony,okna  3 szybowe i dopiero będę w tym roku ocieplał dom.temp wewnątrz to około 26-25 st.Największy mróz jaki był tej zimy to w nocy -10.Sterownik mam ecoal i chodzi w automacie ,węgiel się dopala i   chyba będzie go trzeba uszczelnic bo sprawdzałem to rusza się .Zadziwia mnie to że jak ustawie mu np czas podawania 4 s ,dmuchawa na -8 to osiąga zadana temp.tak samo jak dmuchawa jest ustawiona na +2 z obrotami .Także to w chyba zalezy od sterownika ,tak mi się wydaje.Ktos zaraz powie -poczekaj jak przyjdą prawdziwe mrozy to pogadamy, ale ja jestem przygotowany na taka sytuację

Opublikowano

Zmieniłem paliwo na takie o spiekalności 0-2, efekt jak niżej:

 

post-13345-0-65618300-1517918831_thumb.jpg

post-13345-0-18829100-1517918854_thumb.jpg

post-13345-0-39633400-1517918887_thumb.jpg

 

Ustawienia wymagają dopieszczenia, bo nie jestem jeszcze zadowolony z czystości w kotle. 

Moc 12kW

Czas podawania 3s

Powietrze 11-46% 

Dodmuch gdy podaje 5%

Kaloryczność 25,2MJ

Korekta paliwa -3%

 

 

Opublikowano

Dlaczego dobieracie powietrze w takich proporcjach?

Logicznie byłoby zastosować przedział 4/5 jako minimum gdy max ustawiamy na 46.

Moim zdaniem napowietrzanie powinno być proporcjonalne do mocy.

Ja tak ustawiłem i jest ok.

Opublikowano

Ustawienie powietrza to raczej indywidualna sprawa.

Dużo zależy od akuratnej konfiguracji - rodzaj dmuchawy/ rodzaj palnika/ rodzaj węgla/ klapka (otwarta zamknięta)

Kopiowanie czyichś ustawień może nie przynieść oczekiwanych efektów w postaci dobrego spalania (bo u każdego zazwyczaj występują różne ww. elementy).

Trzeba dobrać wartości do posiadanej konfiguracji palnika.

  • 9 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.