Luker Opublikowano 26 Stycznia 2018 #1 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Witam , jestem nowy na forum szukam pomocy juz wszedzie , wiadomo na spokojnie bez paniki bo instalacja jest nowa 2 tygodnie temu odpalona. Wiec tak dom 210m2 pow calkowitej . Na parterze polozona podlogowka wszedzie + drabinka w lazience, tylko garaz bez podlogowki (sa 2 grzejniki). Na pietrze wszedzie podlogowka + drabinka w lazience. Piec WOLF Cgb-2 14kw. Pierwsze odpalenie bylo pare dni na butli . Teraz juz z 1,5 tygodnia normalnie grzeje tzw. wygrzewanie jastrychu , temp. na kotle doszla do 38 a podloga zimna, miejscami bylo wyczuwalne ze cos tam grzeje. Woda byla pompowana recznie do listw rozdzielacza gdyz do dzis nie mialem podlaczonej z panstwowki. Dorzucam zdjecia i tak co zauwazylem , pare rotametrow uszkodzonych (chcialem recznie odpowietrzac) gdy zamykam powrot rotametr ani rusz. 1. Czy w rozdzielaczach lub na instalacji nie brakuje jakis pompek itd.? dziwne zeby 1 pompka przy kotle to wszysstko pocisla. 2. Rozdzielacze sa ulozone jeden nad drugim oczywiscie 1 pietro i drugie . 3. Przeplywy wszedzie sa mam teraz poustawiane na 2-2,5l / min. 4. Dzis wywalilem wygrzewanie jastrychu i pogodowke, dalem na kotle 45 stopni zeby to przegonic, na pewno nie pomoze. 5. Czyz nie jest instalacja zapowietrzona ? gdy nalewali wode? itd. choc fachowiec od pieca twierdzi ze nie moze byc bo sa przeplywy a jak nalewal wode to przeciskal calosc. Nie wiem o co jeszcze zapytac , szczerze wymiekam , bo nie moze tak byc ze na 2-3m2 w domu jest ciepla podloga gdy sie grzeje a na reszcie ma do 14 stopni. Wszyscy mowia ze to sie musi rozkrecic , jakos w to nie wierze zeby miesiac sie musialo cos rozkrecac przy 40 stopniach na kotle i zegarze gazu ktory nabija m3 jak rakieta.
sambor Opublikowano 26 Stycznia 2018 #2 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Brak 2 pomp, sprzęgła, mieszacza i automatyki obsługującej - gratulacje dla "fachowców" Wg mnie kocioł jest za mały. Czy inst jest zapowietrzona czy co innego sprawdzisz dopiero po uruchomieniu instalacji w kotłowni
odpowietrznik Opublikowano 26 Stycznia 2018 #3 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Jak tej klasy fachowcy robili to ciekawe jak z długościami pętli i średnicami rur do rozdzielaczy. A taki dobry kocioł.Mniej więcej tak to powinno wyglądać.
sambor Opublikowano 26 Stycznia 2018 #4 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Pewnie też tyle co w pierwszym, tam praktycznie jest 2x po 100m2 Taka inst aby była oszczędna musi być na min 2 obiegach podłogi i osobnym obiegu grzejników, do tego trzeba : 2x MM po 1000/szt, 2x zaw 3D z siłownikiem po 700zł/szt , 3x pompa po ok 500/szt i spore sprzęgło - tanio ok 450zł/szt. Czyli ilość braków to praktycznie drugi kocioł. Ciekawe co za kretyn dobrał tak mały kocioł - Wolf zaleca takie małe do max 100m2 i 150l wody w zasobniku.
odpowietrznik Opublikowano 26 Stycznia 2018 #5 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Ja zrobiłem na dwóch rozdzielaczach(parter,piętro) ale z jednym 3D+oczywiście 1pompa na podłogę i co za tym idzie jeden MM.Wiem czy jest sens robić na dwóch 3D?Jakoś nie widzę korzyści takiego rozwiązania za to widzę spore dodatkowe koszty. Kocioł 20kW Kabelki już są poprowadzone pod siłowniki) raczej zbyteczny gadżet przy kondensacie,pójdzie ponad 3tyś
teres Opublikowano 26 Stycznia 2018 #6 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Jak chcesz mieć różne temperatury, to dajesz 2*mm100. W sumie jak przepływy są 2-2,5 L/min, to pompa z kotła daje radę. Ja bym jeszcze dał czasu tej podłodze.
Luker Opublikowano 26 Stycznia 2018 Autor #7 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Dzis jak dowalilem troche wiecej - 45 na kotle , nie ukrywam cos lepiej grzeje ta podloga , tylko grzeje za chwile zas w tym miejscu nie grzeje , no i nie grzeje we wszystkich pokojach itd. PS. Sambor i odpowietrznik obiegi nie sa zle tak mysle na salon 25m2 - 2 petle , kazdy pokoj 1 petla kazdy grzejnik pod osobna petla itd. nie wiem wedlug mnie nie sztuka grzac na 50 stopni , zeby w domu miec fajnie i 10 000 zł na rok za gaz ... + rozwalona wylewka , ogolnie cos tu nie gra i szukam szukam teraz powymieniam rotametry odpowietrze i bd sie bawil piecem zobacze co i jak , nie chce wyprzedzac faktow ale co myslicie ?? probowac jeszcze ogarniac temat z jakimis fachowcami czy od razu szukac kogos kto sie na pewno zna i pomontuje mi pompy sprzegla itd.... a co z kotlem - reklamowac ?????? dom mur 38 cm + 122 albo 15 styro bd , dach ocieplony nie wiem instalator twierdzi ze przewaznie te mniejsze wolfy montuje wszystkim. Jutro wrzuce parametry pieca.
sambor Opublikowano 26 Stycznia 2018 #8 Opublikowano 26 Stycznia 2018 Aby ci prawidłowo podłoga grzała musisz mieć odpowiednie przepływy wody w instalacji i o to najpierw musisz zadbać. Następnie musisz mieć odpowiednią temp wody , a przy małym kotle to wymaga wyższych temperatur na kotle i odpowiedniego mieszacza aby zapewnić potrzebną ilość wody o odpowiedniej temp. Czyli jak będziesz potrzebował ok 1500l o temp 30-33C to na kotle będziesz musiał mieć nawet do 50C
Luker Opublikowano 2 Lutego 2018 Autor #9 Opublikowano 2 Lutego 2018 W miare mozliwosc prosze o odpowiedzi , bede bardzo wdzieczny.. Witam ponownie , pare fachowcow sie przewinelo i 1 madry wymyslil cos takiego jak na zdjeciach zamieszczonych. Instalacja w podlodze jest ok bo gdy dam na kotle 45stopni i pompa idzie od 70-95% to w domu wytrzymac sie nie da a grzeje ladnie wszedzie . Wiec tak jak mi pisaliscie prawdopodobnie przyczyna lezy w slabej pompie w kotle i tylko jedynej na caly dom. Moje pytania : - zyzycie gazu na poziome 15m3 przy temp na kotle 30 stopni a w domu pizga , czy zamontowanie szafy z pompami i sprzeglem pomoze w tej kwesti ? - czy miejsce ktore pokazalem na zdjeciach jest ok do montazu? czy nie jest za daleko oddalone od rozdzielaczy - kolektorow chociaz kolektor jest 0,5m za sciana na parterze i tak samo w pionie na pietrze. - jak powinny byc przeplywy w rotometrach nie wiem czy wierzyc temu badziewiu powiedzmy pokoj 25m2 (tu z 3-4l)? a pokoj 8m2 ( tu starczy chyba 1-1,5l)? pytam o takie usrednione bo wiadomo pozniej to trzeba wyregulowac , kolejna kwestia niektorych przeplywow nie moge podniesc powyzej 1l a niektorych na wieksze pokoje powyzej 2-2,5l max do 3 i odbija przeplywomierz czy czasem nie jest to zwiazane ze slaba pompa??? oraz braku innych...?? - kolejne pytanie szafka pompowa to bedzie tak 1 pompa na zasilaniu + 1 pompa na powrocie tak + sprzeglo ? czy nie lepiej dac osobno tych pomp czyli pompa na zasilanie czym blizej kolektora na parterze a pompa z powrotu z 20-30cm dalej . np. na 3 zdjeciu. Mam nadzieje ze uda mi sie opanowac sytuacje , bo czlowiek tyle kasy w to wpieprzyl a teraz co mam cis na kotle na maxa zeby gazu palic za 10kafli na rok ????? to jest chore i nie normalne ,
Luker Opublikowano 2 Lutego 2018 Autor #10 Opublikowano 2 Lutego 2018 Dodam ze mieszacza nie bedzie ... i podlogowka i grzejniki sa podlaczone pod ten sam kolektor i tak zostanie - w garazu 2 grzejniki nie potrzebuje aby grzaly po 60 stopni, a w lazienkach do 2 grzejnikow zamontuje grzalki, tak ze nie bd sie bawil w przerobke instalacji.
Luker Opublikowano 15 Maja 2018 Autor #11 Opublikowano 15 Maja 2018 Witam, odswiezam temat w sprawie rotametra , gdyz rozdzielacze i rotametry firmy ottone to badziew , caly czas sie mi zacinaja. Mam taki problem ze podlogowka mi dziala , przeplywy sa w miare ok, lecz 1 obwod z salonu (salon 25m2 sa 2 obwody) ten ostatni na zdjeciu byl zaciety na przeplywie 0,5l czyli nie grzal prawie wcale. Wymienilem rotametr i dalej dochodzi do 0,7 0,8 i odbija . Moje pytanie brzmi ostatecznie bo obstawiam ze brak mi tego sprzegla i dodatkowej pompy , mam tylko vilo star w kotle wolf ktora chyba jest za slaba na 1300m ruły i 2 pietra 215m2 pow calkowitej domu czy zamontowanie tego zestawu zalatwi sprawe? Tylko dziwne ze prawie na tym ostatnim obwodzie jest problem z przeplywem co najciekawsze gorna szafke zamknalem oraz inne rotametry i dalej nie moge na nim uzyskac wiekszego przeplywu w czym moze tkwic problem?? a dodam ze przeplyw byl lepszy na poczatku dzialania instalacji.
teres Opublikowano 15 Maja 2018 #12 Opublikowano 15 Maja 2018 Sprzęgło, pompa i dobre sterowanie - tego Ci brakuje.
sambor Opublikowano 15 Maja 2018 #13 Opublikowano 15 Maja 2018 O tym już pisaliśmy koledze w styczniu, patrz posty wyżej, rotametr jest pewnie dobry, tylko pompa z kotła nie ma siły tego ruszyć. Ponadto brak prawidłowego sterowania - ta automatyka ze zdjęcia to do kotła węglowego idzie a nie do kondensata, ale powodzenia.
teres Opublikowano 15 Maja 2018 #14 Opublikowano 15 Maja 2018 Pytanie jeszcze czy autorowi jest zimno. Niestety jak na to iść na pompie z kotła, to przepływy będą mizerne. Ale to wcale nie musi znaczyć, że trzeba od razu dokładać pompy i sprzęgło. Ciekawe jeszcze jaka średnica miedzi do rozdzielaczy.
sambor Opublikowano 15 Maja 2018 #15 Opublikowano 15 Maja 2018 Czy potrzeba sprzęgła to trzeba przeliczyć ale do tego jest potrzebny projekt OP i CO. Średnice rur też trzeba policzyć lub prawidłowo dobrać. - nawet nie wiemy ile tam jest pętli.- jest ponad 200m2 czyli powinno być ok 18-22 pętli OP i grzejniki.
Luker Opublikowano 16 Maja 2018 Autor #16 Opublikowano 16 Maja 2018 Dobry , wiem ze pisaliscie mi juz, w miare jest ok tylko widze ze dodatkowa pompa jest potrzebna bo denerwuja mnie te przeplywy , petli mam bodajze 20 z tego 2 ida na grzejniki lazienkowe i 2 na grzejniki garazowe. Sambor , czemu sterowanie do dupy ? 1 Glowny sterownik WOLF mam w glownym korytarzu na otwartej przestrzeni na dole do tego sterowanie pogodowe - usluchalem twoich rad oraz w kazdym pokoju sterownik ktorych raczej uzywac nie bede . Zrobie tylko pogodowo i wyreguluje na rotametrach ewentualnie dam pogodowa z uwzglednieniem temp wewnetrznej na tym glownym sterowniku WOLF powiedzmy 22 stopnie i wtedy bede traktowal dom jako jedno wielkie pomieszczenie. Bede sie tym bawil jesienia. Czyli wszystko w miare wiem jesli mozecie pomoc to slucham co dobrac do WOLF jakie sprzeglo i pompa zeby mi to dobrze dzialalo . Sambor i co z tym sterowaniem bys wymyslil . Dzieki za odpowiedzi. Pytam jak glupi bo jak wezme fachowca chce miec jakos wiedze zeby mi kitow koles nie wciskal. Pozdrawiam
Luker Opublikowano 16 Maja 2018 Autor #17 Opublikowano 16 Maja 2018 Rury do rozdzielek w miedzi chyba 1 cal na 95% o ile sie nie myle . Reszta podlogowki 16x2 standard
sambor Opublikowano 16 Maja 2018 #18 Opublikowano 16 Maja 2018 A naprawdę nie możesz zmierzyć tych rur, aby było na 100% wiadomo. W sterowniku powinien być rozdział pt "parametry budynku" sprawdź czy tam masz wszystko ponastawiane jak trzeba - czyli zgodnie z parametrami twojego budynku
Luker Opublikowano 16 Maja 2018 Autor #19 Opublikowano 16 Maja 2018 Zmierze jak wroce z roboty wieczorem , ok u mnie taki rozdzial nie istnieje bo nie mam obliczonych a te z projektu do kpina bo sa policzone bez ocieplenia itd. a dom chyba ok Parter+ pietro , dach welna 25cm isover, podloga 16cm styropian , okna 3 warstwowe, dobre drzwi , styro na zewnatrz od 12 do 15cm zalezy od sciany grafit lambda 0,32 arsanit - dopiero bd ocieplal w lipcu. Wiec mysle ze ekonomicznie dom bylbym w porzadku.
sambor Opublikowano 16 Maja 2018 #20 Opublikowano 16 Maja 2018 Podaj dokładnie co masz z Wolfa- kocioł, sterownik na kotle i ten w domu. Jak masz dom nie ocieplony to nie ma o czym pisać, ociepl to pogadamy,
teres Opublikowano 16 Maja 2018 #21 Opublikowano 16 Maja 2018 12 godzin temu, Luker napisał: w miare jest ok tylko widze ze dodatkowa pompa jest potrzebna bo denerwuja mnie te przeplywy Nie przejmuj się tak tymi przepływami, serio.
Luker Opublikowano 17 Maja 2018 Autor #22 Opublikowano 17 Maja 2018 Wiesz nie przejmuje sie ale jaki mi 1 obwod w salonie nie grzeje prawie wcale bo odbija sprezynka w rotametrze tj. nie moge przekrecic zeby przeplyw byl wiekszy to mozna dostac do łba. Przeplywomierz z kotlowni dziala zachwila jest problem z przeplywem itd. ten sie znowu odwiesi zas jest problem na innym i tak w kolko ... Mialem wczoraj dosc widze madrego fachowca serwisanta WOLF , policzyl parametry i stwierdzil ze bez dyskusji trzeba zamontowac sprzeglo lub jakis wtrysk i pompe , a byc moze rozdzielacze okaza sie do dupy gdyz moga robic opor przeplywowy , lecz stwierdzil ze ta pompa wyjasni sprawe, wszystko mi poustawia bojler cyrkulacje parametry kotla itd. Grzac pogodowo , stwierdzil ze moje sterowniki firmy menred sa do dupy bo maja za wielka aplitude i ta podloga wariruje tj. dzialaja na zasadzie wlacz / wylacz tylko z wielkim opoznieniem tu ma racje ale tez wymieniac nie bd , ewentualnie to wylacze . Namawia mnie na poszukanie sobie kogos o rekuperacji sciennej zeby troche tego systemu w domu zamontowac bo przy zwyklej wentylacji mechanicznej stwierdzil ze bede z 1000zł w skali roku na ogrzewaniu w plecy . No podsumowujac ktos nowy i troche mi tego nagadal ale sensownie , kwestia zasobnosci portfela bo mozna zrobic wszystko ale po co? Jak nie robilem rekuperacji na poczatku to teraz bede dziury robil w scianach zewnetrznych i montowal? Wedlug mnie glupota ... , co do sterowania ma racje sa lepsze sterowniki pokojowe i wcale nie drozsze juz zaczerpnal opini, rozdzielalcze ?? bym moze bede stawiac opor ale jak przyjdzie mocna pompa to chyba nie powinno byc problemu . Pozdrawiam dzieki za wszystko
Luker Opublikowano 17 Maja 2018 Autor #23 Opublikowano 17 Maja 2018 Sry za bledy ortograficznie szybko pisalem..
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.