Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Wolf Cgb2 Optymalna Krzywa Grzewcza ?


Mariusz7908

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów wolf cgb 2 dom 220 m piec 24 kw dom ocieplony 20 styropianu wymienione okna na dachu pianka dom stary po modernizacji 1 podłogówka kuchnia 8 kaloryferów dom 2 drabinki łazienka oraz 1 kaloryfer w garażu . Wolfem palę od października brak doświadczenia . Posiadam kocioł zasobnik 120 l panel bm 2 i czujnik pogodowy . Temp ustawiona na 21,5 stała dobowa . Zużycie z grzaniem wody użytkowej przy temp +6 czy +8 dzień w nocy było około 0 wynosi 6m 3 gazu na dobę . Myślę że wynik chyba dobry ale mam pytanie . Jaką temp optymalną powinien grzać kocioł przy np +6 na zewnątrz . Serwis skorygował mi krzywą grzewczą z fabrycznej na swoją . W moim odczuciu coś nie gra kocioł grzeje 33 do 37 max 39 pod koniec osiągnięcia temp temp powrotu ma 29 stopni kaloryfery są letnie . Żeby zagrzać od 21,5 do 22,1 potrzebuje ok 30 do 40 minut . Temp spalin ma 35 stopni więc wygląda że kocioł powinien dobrze kondensować ale wolę się upewnić . Krzywa grzewcza w wolf to określenie 4 parametrów więc nie podam czy to 1.0 czy 1.2 mogę podać parametry w razie czego . Dzięki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37o przy +6 wygląda na krzywą 0,8 może 1,0 . Kluczowym parametrem dla doboru krzywej jest temperatura zasilania na jaką dobrano grzejniki. A dalej to już prościzna Wykres krzywych i dobór odpowiedniej. Jak wraz ze zmianą kotła nie zmieniono grzejników ani nie przeprowadzono ich ponownego doboru, to dla instalacji z kotłem na paliwo stałe grzejniki mogły być dobrane na zasilanie 70o - 75oC. Krzywa powinna wynosić 1,2 może nawet 1,4 Musisz też pamiętać że wykresy krzywych zakładają temperaturę wymaganą na poziomie 20o C a ty masz 21,5 co powinieneś ustawić na sterowniku (następuje przesuniecie krzywej i podwyższenie temperatury zasilania) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi . Podaję punkty krzywej temp stopy 20 C  punkt początku krzywej 15 C  normalna temp zewnętrzna  - 20   temp zasilania 60 C  a fabryczne były   punkt krzywej temp stopy 30 C punkt początku krzywej 20 C normalna temp zewnętrzna  -20 C temp zasilania 65 C . Zerknijcie co do kaloryferów nie wiem niby 55 na 35 ale jest to nie realne jak na pokój 20 m 2 jest zamontowany radsson integra  60 X 160  stwierdzili że przy tak docieplonym budynku to jest przewymiarowany . Podłogówkę mam jedną w kuchni i do tego kaloryfer wpięta w zasilanie i powrót z wszystkim jest tego raptem 15 m . Mam jeszcze pytanie co do temp cwu  jaka jest najbardziej optymalna mam 50 C ustawione i 3 razy dziennie dogrzewanie . Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak maksymalna temperatura zasilania wynosi 65o C to i grzejniki powinny zostać dobrane na taką temperaturę. Temperatura cwu to już indywidualna decyzja i  możliwości sprzętu. Jedni chcą aby wododa ciepła miała temperaturę taką aby nie trzeba było jej mieszać z zimna innym to nie przeszkadza, wybór należy do ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Wolfa jest inaczej nie ma czegoś takiego jak 0,9 czy np 1,2  Tu się ustawia temp zasilania wody grzewczej w zależności od temp.zewnętrznej.W zależności od strefy klimatycznej w jakiej znajduje się budynek np w III=ciej -20 

zasilanie dla grzejników np.55st i dla tej temp.należy dobrać grzejniki do poszczególnych pomieszczeń na podstawie projektowego obciążenia cieplnego.Podobnie z podłogówką należy ustawiając krzywą grzewczą przyjąć temp.zasilania jaka wynika z projektu OP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki a to że serwis kazał mi obniżyć punkt początku krzywej z 20 na 15 jakie ma znaczenie ? Według moich obliczeń kaloryfery nie mam dobrane na 55/35 bo to nie jest możliwe . Na pokój 20 m2 mam 60 na 160 a to musiał by być 60 /2400 albo 2800 . Jak bym miał jakieś pytania znasz wolfa cgb2 ? Co jakiś czas mam blokadę taktu nie wiem czemu .Kocioł 24 za duży ale serwis ograniczył górną moc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie mocy maksymalnej nie ma nic wspólnego z taktowaniem kotła.Moc maksymalną należy dostosować do projektowego obciążenia cieplnego budynku(załącznik)W tym celu należy dysponować projektem OZC.Natomiast na taktowanie ma wpływ moc minimalna która dla kotła CGB 24kW wynosi 4,8kW(jej się nie da obniżyć) i w cieplejsze dni zapotrzebowanie budynku na ciepło może być mniejsze co powoduje taktowanie kotła.Może można pokombinować  z parametrem HG09-blokada taktowania palnika dla trybu ogrzewania

post-32948-0-28962500-1510076577_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź. Problem w tym że kocioł jest u rodziców nie mam go u siebie żebym mógł obserwować . Ale chyba serwisant kazał mi przestawić hg 09 tylko nie pamiętam na ile . I podobno ta blokada taktu to blokada palnika na jakiś czas i prawidłowe zachowanie . Jak będę miał pytania widzę że mogę na ciebie liczyć . Jeszcze raz dzięki wielkie . A co do wolfa to jak będę miał kupić kocioł do siebie za jakiś czas to się zastanowię . Czy nie lepiej buderus wiessman jakiś dziwny w ustawieniach

ten wolf mi się wydaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego odpowietrznik widzę że znasz wolfa . Możesz mi powiedzieć czy jest różnica w dobraniu krzywej przez kocioł jeżeli wejdę w ustawienia i ustawie stała temp pomieszczeń np 22  i nie ruszam czy np mam 21 i chce mieć 22 i dam sobie +1 na szybkim podniesieniu temperatury . Krzywa grzewcza będzie ta sama? Do czego zmierzam sewis powiedział że mam nie używać tej opcji szybkiej zmiany tylko ustawić sobie temp stała np 22 i np nocna o 2 mniej i palić według programu czasowego . Ale ja mam ustawioną stała temp na 22 przez cały czas . Ciekawi mnie czy ma sens palić systemem w nocy chłodniej i jak z zużyciem gazu . I czy np jak jest 22 i chce dać 23 dając +1 krzywa przesunie się identycznie jak zrobił bym zmianę w menu kotła . Serwis twierdził że nie a dziwni mnie to jakoś . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.