Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Oraz Cwu


Mirazzboono

Rekomendowane odpowiedzi

Zimna woda za pomocą zaworu pływakowego uzupełnia wodę w wężownicy kotłowej. Nie widać na rysunku ani nie napisałem przez nieuwagę że czerwone naczynie zawiera konsole z zaworem bezpieczeństwa oraz odpowietrznikiem.I ono zabezpiecza CO.Zabezpieczenie cwu znajduje się na zasileniu zbiornika cwu przez zastosowanie zaworu bezpieczeństwa.

Rozdzielacz cwu żeby, ....rozdzielić wodę użytkową. Podany bufor w tej konfiguracji (robione na zamówienie) daje możliwość podłączenia kotła do wężownicy środkowej. Nie podałem pojemności ponieważ nie obliczałem objętości instalacji - nic nie kupowałem, wszystko jest na etapie projektu. Myślałem wstępnie o buforze 1000 l.

1.Jest to rozwiązanie które promują producenci kominków osobiście do dużej instalacji tego nie polecam. Są zawsze trudności z odpowietrzeniem układu

2. Zabezpieczenie podgrzewacza w złym miejscu instalacji nie może być tuż za licznikiem  a przy wykonaniu jak na schemacie woda z podgrzewacza może dostać się do instalacji wody zimne,j a zamontowane tak naczynie przeponowe nic nie zabezpiecza. Grupa bezpieczeństwa musi być przy podgrzewaczu i bezwzględnie konieczny jest zawór zwrotny.

3. Rozdzielacz jak chcesz może być

4. Patrz to co napisałem o  pojemności bufora (!!!) Minimalna wielkość to dla kotła 17 kW to 850 l tylko że podłączając  go do środkowej wężownicy tracisz prawie połowę wydajności bufora  (patrz rozkład temperatur w buforze - znajdziesz w internecie) a powinno Ci zależeć na jak największej pojemności bufora  czyli powinien być podłączony jak najniżej aby pojemność bufora była jak największa. Poza tym chcesz mieć bufor kombinowany czyli tracisz kolejną pojemność. Proponuję dać bufor i podgrzewacz osobno

5. Za buforem powinien być kolektor i z kolektora odejścia na instalację dwie pompy szeregowo na jednym rurociągu to złe rozwiazanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak podlaczonym kotle do zbiornika to wykorzystasz tylko 1/3 jego pojemnosci. Wszystko co ponizej wezownicy pieca bedzie zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie ale... upewnij sie ze wezownica jest wystarczajaca do przekazania ciepla z kotla o mocy xx kW.

Jezeli jest za slaba (a czesto tak jest z powodu braku miejsca przy 3 wężownicach) możesz być średnio zadowolony z czasu grzania CWU.

 

Kolejna sprawa (nie wiem czy w ogóle bierzesz to pod uwage) to przy zbiorniku kombinowanym nie ma problemow z grawitacyjnym wygrzaniem bufora + CWU, przy wężownicy nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nastawiam się na cyrkulację grawitacyjną.

 

 

Połączenia planuję robić z rur miedzianych.Rura bezpieczeństwa zgodnie z normą będzie miała średnice 28.Wystarczająca będzie średnica 22 na pozostałe ? Czy zwiększyć wyjscie z kotła do zaworu 4d i z powrotem do 28 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zbiorniku kombinowanym obwod co kaloryferow oraz obwod co podlogowki podlaczony mam bezposrednio do zbiornika. Wejscie i wyjscie sa po przeciwnych stronach. Zbiorniki kombinowane moga miec kilka kroccow do kilku obwodow.

 

W obu przypadkach nie robisz cyrkulacji cwu?

 

Jak znajde wiecej czasu to udostepnie ci dla poronania schemat z mojej kotlowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.