Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 D


Mata

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D nie jest zaworem typu zamknij /otwórz (!!!!) ale zaworem zmieniającym kierunek przepływu przy położeniach skrajnych i mieszającym w położeniu środkowym. Pisanie że jest zamknięty albo otwarty jest błędne. Gdy jest zamknięty na zasilanie  znaczy że jest otwarty na powrót i odwrotnie. Co jest też takim uproszczeniem bo.... W przypadku zaworu 4D nie ma praktycznie sytuacji że zamknięty jest przepływ w którymś kierunku. Jak by tak było to oznaczało by że w całym układzie przepływu nie ma.  A w którą stronę sobie ustawisz skalę to już twoja decyzja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zaw 4-D jest podłączony prawidłowo, a gdzie jest 0 a gzie 10 to wyniknie z jego działania i wtedy najwyżej trzeba będzie przestawić tabliczkę

Zwyczajowo przyjmuje się , że 10 to max otwarcie na instalację - czyli całe ciepło z kotła idzie na odbiory a 0 to stan odwrotny , że całe ciepło krąży w obiegu kotłowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 4-d w układzie CO zawsze pracuje jako podwóny mieszacz - miesza gorącą wodę z kotła z  zimną wodą z powrotu i podaje ją na grzejniki

Jednocześnie miesza zimną wodę z powrotu instalacji z gorącą wodą z kotła i podaje ją na  powrót kotła.

Poniżej schemat działania

post-18578-0-15113600-1507033998_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

  trochę czytałem  i jakoś dziwnie działa u mnie zawór 4d

proszę popatrzeć jak to u mnie wygląda i jak trochę poczytałem to może mam żle podłączone

prosze jakiegoś fachowca o potwierdzenie czy to jest dobrze

bo na schematach firmowych widzę że środkowa pozycja zaworu ustawia się

zasilanie instalacji --- powrót do pieca

 

u mnie wychodzi

zasilanie z pieca --- powrót z instalacji

 

czy jak przekręce środek w poziomie to będzie dobrze

 na początku posta mam prosty rysunek

 

tak to teraz wygląda

 

proszę o wyrozumiałość początki

załączam jak powinno być

post-74902-0-45310300-1507418079_thumb.jpg

post-74902-0-83624700-1507418088.jpg

post-74902-0-61403000-1507418606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli przegroda w pozycji środkowej ( 50%) może być ustawiona w poziomie ?

 

bo wiekszość schematów pokazuje pozycję pionową

Schemat jest sprawą umowną, o przestawieniu tabliczki to już w poście 7 pisałem kilka dni temu, a autor tego tematu nawet nie sprawdził jak ma naprawdę  położenie zwieradła, tylko w kółko o tabliczce nawija. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.