Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Do Co + Fotowaltaika


twardy5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Obecnie grzeje dom piecem zasypowym , moje zapotrzebowanie na ciepło http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2meq .Dostałem dotacje na panele fotowaltaiczne 3 KW lub 4 KW  z zasobnikiem do CWU. W najbliższej przyszłości chciałem podłączyć gaz do budynku - koszto około 20 000 (instalacja, projekt piec..) . Moje pytanie czy możliwy jest zakup pompy ciepła w podobnej cenie razem z montażem , energia elektryczna będzie bilansowana z paneli fotowaltaicznych. Instalacja CO działa w układzie otwartym (można łatwo przerobić na zamkniety) do tego grzejniki i dwie podłogówki  w holu i łazienkach na RTL (około 30 m2) 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Odnośnie połączenia FV- fotowoltaika z PC-pompa ciepła  sprawa nie jest już aż tak oczywista. Sama FV produkująca w granicach 3500-4000kwh rocznie na zużycie energii elektrycznej w domu (bez ogrzewania) ma sens to przy bilansowaniu tego z PC trzeba się mocno zastanowić.

Z reguły PC pracują dwutaryfowo co przy cenie 1kwh w granicach 30gr jest ciekawą opcją. Tutaj pojawia się pytanie nr1.

1. Czy Twój zakład energetyczny umożliwia rozliczanie energii z FV dwutaryfowo?

Może być tak że zostaniesz zmuszony do podpisania umowy kompleksowej na jednej taryfie. Wtedy cena 1kwh wyniesie nie 30 a 60gr

Pompa ciepła powietrzna w twoim przypadku zużyje rocznie jakieś 6500 kwh. licząc 3500(produkcja)-6500(zużycie PC) - 3000(zużycie dom)= -6000kWh.

Wynika z tego że będziesz musiał dokupić dodatkowo rocznie 6MWh energii z zakładu energetycznego.

 

Nad FV z dotacji nawet bym się nie zastanawiał i brał bym co dają. U mnie w gminie projekt na FV i inne cuda nie przeszedł w Urzędzie Marszałkowskim. Ot taki paradoks biedna wiejska gmina z prowincji nie dostanie nic a bogate miejskie(powiatowe) gminy zgarniają miliony na dotację.

 

Z nadmiarem gotówki można założyć FV o mocy 10kW i być niezależnym energetycznie (prawie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.