Skocz do zawartości
IGNOROWANY

4d I Moje Rozmyślania Przy Podłączeniu


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przejrzałem całe forum pod kątem zaworu 4d i w żadnym poście nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy zasobnik CWU nie złapie "lewego" obiegu przez 4d, zamiast przez piec. Zamieszczam schemat mojej przeróbki i proszę o sugestię. Na żadnym schemacie na naszym forum nie znalazłem zaworu zwrotnego w obiegu kotłowym. W obiegu CWU są zawory zwrotne, by pompa CO nie zassała wody przez zasobnik, zamiast z pieca. Natomiast zawór zwrotny za pompą CO zabezpiecza by pompa CWU nie pociągneła wody z instalacji CO, ale nigdzie nie ma zabezpieczenia, by pompa CWU nie "pociągneła lewej" wody z obiegu kotłowego.

 

Może takie zjawisko nie występuje, ale wolę się upewnić zanim coś zmontuję.

 

Czy nie montuje się zaworów zwrotnych przed 4d?, lub na obiegu kotłowym?

 

Na drugim schemacie zaznaczyłem problematyczny, potencjalny lewy obieg.

post-5955-1235736523_thumb.jpg

post-5955-1235736527_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o kulowy czy zwrotny?

Kulowy po to by łatwo zakręcić wodę przy wymianie pompy (od instalacji CO mamy u góry zawór, ale woda może napłynąć od dołu zaworem różnicowym)

Zawór zwrotny po to by pompa CWU nie wysysała wody z instalacji CO, gdy nie pracuje pompa CO (priorytet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny po to by pompa CWU nie wysysała wody z instalacji CO, gdy nie pracuje pompa CO (priorytet)

 

A po co pompa CWU ma się męczyć z oporami instalacji CO kiedy łatwiej jej podebrać wodę z kotła.

Ponadto, montując zawór zwrotny w tym miejscu zamykasz drogę dla obiegu grawitacyjnego przez pompę CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory dla pompy są niezbędne aby pracował w charakterystyce. Jeśli instalacja jest praktycznie bez oporowa to trzeba nieraz zdławić układ aby pompa wytworzyła różnicę ciśnień pomiędzy ssaniem a tłoczeniem, inaczej będzie do tego dążyła. Co powoduje alba pracę pompy poza charakterystyką, co może spowodować uszkodzenie pompy, a po za tym zużywa przez to więcej energii. Zostaw tak jak narysowałeś, nie komplikuj sobie układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guitar chyba się nie zrozumieliśmy. Ja kwestionuje istnienie zaworu zwrotnego za pompą CO.

 

Przy pompie CWU zgadam się , aby z zasobnika nie uciekała nam nagromadzona ciepła woda przy wystudzonym piecu stosujemy zawór zwrotny.

 

Ale przy pompie CO zamontowanie zaworu zwrotnego moim zdaniem nic nie da.

1 – pompa CWU nie pracuje kiedy jej się to podoba tylko kiedy załączy ją sterownik. Sterownik na pewno załączy ją gdy kocioł będzie miał odpowiednią temperaturę.

2 – Po załączeniu pompy CWU woli ona pobrać wodę z źródła o mniejszym oporze czyli kotła, niż męczyć się z wodą obiegu CO na dodatek krążącą w przeciwnym kierunku w stosunku do pobieranej wody CWU .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co pompa CWU ma się męczyć z oporami instalacji CO kiedy łatwiej jej podebrać wodę z kotła.

Ponadto, montując zawór zwrotny w tym miejscu zamykasz drogę dla obiegu grawitacyjnego przez pompę CO.

 

 

Pompa przez zawór przepchnie, a obieg grawitacyjny nie będzie przez pompę, tylko przez zawór różnicowy, który jest równolegle z zespołem pompowym i zaworem zwrotnym.

 

 

Dzięki guitar, zastanawiam się czy dać 4d 1 cal, czy 5/4? Wyjście z pieca jest na 6/4, ale zawór 4d 6/4 jest drogi. Wszyscy montują 1 cal i obieg kotłowy 28 i jest OK.

Ja się zastanawiam, by nie przedobrzyć ale cena 5/4 jest niewiele wyższa (o 10 zł w Womix) od 1cal ale wtedy obieg kotłowy bym zrobił 5/4 (35), a obieg CO zredukował za 4d na 1cal (28), bo i pompa ma śrubunki 1 cal.

W małej kotłowni jest sens stosowania 5/4 i obiegu kotłowego na 35 (obieg CWU i tak będzie na 28), czy może nie przedobrzać i zrobić wszystko na 1 cal (28)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie potrzebny, ale dla pewności zostawię, nie zaszkodzi. Grawitacja i tak przecież jest przez zawór różnicowy.

 

Dziękuje za pomoc, niebawem sie biorę za przeróbkę.

 

A teraz tak gwoli ciekawości, po przestudiowaniu forum, postów o 4 d doszedłem do takich przemyśleń czy zamiast pompy CWU, zastosować pompę na wyjściu z pieca, będzie ona ładować i CWU (odcinany będzie elektrozaworem) i wymuszać obieg kotłowy.

 

Czyli same zalety:

- Mamy szybkie ładowanie CWU

-Mamy wymuszony obieg kotłowy

- nie powstają żadne lewe obiegi

- w czasie jednoczesnej pracy pompy nie "walczą" o wodę, ale ze sobą współpracują

- temperatura powrotu stabilniejsza (szybko następuje obieg kotłowy)

 

Wady:

- muszą pracować obie pompy cały czas w przypadku CO(mnie to nie przeszkadza), w lecie pracuje tylko P2

-Potrzebny dodatkowy elektrozawór do odcinania bojlera (takowy posiadam)

 

 

Co sądzicie o tym moim pomyśle?

post-5955-1235743979_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobre rozwiazanie i zawór 4d o kvs 4 nie wiekszy ,taki układ to gwarancja stabilnosci układu i szybkosc reakcji na czynniki zewnetrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie potrzebny, ale dla pewności zostawię, nie zaszkodzi. Grawitacja i tak przecież jest przez zawór różnicowy.

 

Dziękuje za pomoc, niebawem sie biorę za przeróbkę.

 

A teraz tak gwoli ciekawości, po przestudiowaniu forum, postów o 4 d doszedłem do takich przemyśleń czy zamiast pompy CWU, zastosować pompę na wyjściu z pieca, będzie ona ładować i CWU (odcinany będzie elektrozaworem) i wymuszać obieg kotłowy.

 

Czyli same zalety:

- Mamy szybkie ładowanie CWU

-Mamy wymuszony obieg kotłowy

- nie powstają żadne lewe obiegi

- w czasie jednoczesnej pracy pompy nie "walczą" o wodę, ale ze sobą współpracują

- temperatura powrotu stabilniejsza (szybko następuje obieg kotłowy)

 

Wady:

- muszą pracować obie pompy cały czas w przypadku CO(mnie to nie przeszkadza), w lecie pracuje tylko P2

-Potrzebny dodatkowy elektrozawór do odcinania bojlera (takowy posiadam)

 

 

Co sądzicie o tym moim pomyśle?

witam wg mnie to wszysto tak samo tylko pompa bliżej pieca(niw wiele zmieni do 1-szej wersji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kvs 4 ??? czy aby nie za mało ????? Kvs 4 to zawór 1/2 cala na moje oko to troche maly no ale ja sie mogę nie znac.

 

 

dla domku jednorodzinnego zupełnie wystarcza ,przeciez pompa ma ok 3m przepływu to zawór jest ok ,a co do zaworu i kvs-u to zawór 1/2 moze miec kvs 6 nawet jak jest taka potrzeba ,a calowy nawet kvs1,4 do 12 zalezy do czgo go potrzebujemy i jaką moc chcemy przesłac

a do pana B.... jest znacza roznica pomiedzy tym co teraz a tym co było na pierszym rysunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Postanowiłem przerobić układ według drugiego schematu, skoro go tak wychwalacie.

Zawór 4d kupiłem 1 cal.

Czy poza 4d instalować jakiś zawór odcinający CO na lato, czy 4d Womix skutecznie mi odetnie CO w lecie?

kolejna rzecz to teraz będą chodzić dwie pompy, zamiast jednej.

Wyrzucę pracująca Omnigenę 60, zamiast niej wstawię dwie 40.(posiadam też grundfosa 40, prawie nowego), natomiast na obieg kotłowy wstawiłbym 25, albo 30, tylko nigdzie nie widzę mniejszych niż 40. Przy dwóch mniejszych pompach, zużycie prądu będzie takie jak w jednej większej. Pompy elektroniczne są bardzo drogie.

 

Czy na obieg kotłowy i bojler wystarczy pompa 30? czy musi być taka sama jak na instalację CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie obraz sie jest to juz męczoce co ty kombinujesz jakietry pompy jaki obieg kotłowy ?????????

miała byc jedna pompa na małym obiegu pozniej zawór i pompa CO a po wyłaczeniu pompy Co i załaczeniu elektrozaworu mialbyc ładowany zasobnik wiec po co ci jakas terzecia pompa ?

25/40 na obiegu kotłowym i taka sama na obiegu CO przyczym ta na malym obiegu pracuje cały czas na 1 bieg a od CO tak zeby wszsytkie grzejniki grzaly moze na 1wystarczy moze nie na 2 napewno ale zobaczysz sobie po uruchomieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zrozumieliśmy się.

 

Chodziło mi o to, jakie pompy na tych dwóch obiegach. Rozumiem że 40

 

Nie ma żadnej trzeciej pompy, tylko:

-w domu posiadam 40 grundfosa i 60 omnigenę

Aktualnie pracuje 60 omnigena na 1biegu. Chodzi o to by po przeróbce, na obieg kotłowy zastosować jak najmniejszą pompę, by obie pompy (CO i kotłowa) nie były droższe w eksploatacji niż ta jedna teraz,

Trochę zamieszałem, ale może wiadomo o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Mam duży problem, nie wiem jak go rozwiązać.

Mianowicie, mieszkam na parterze, budynek jest trzy piętrowy + parter, po wizycie kominiarzy wnioskuję że mój komin jest połączony z kominem sąsiadki na drugim piętrze która ma piec węglowy. Budynek jest z lat 1956.

wcześniejszy właściciel zamontował bez pozwoleń piec dwu funkcyjny na gaz. Musze szybko zmienić ten sposób ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody. Nie wiem jakie rozwiązanie może być w miarę optymalne. Wiem że gazowe odpada, więc co mogę zastosować. Pomóżcie , dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dogadacsie ze sasiadka na drugim pietrze i postawic jej komin zeby mogla palic sobie weglem na nowym kominie a ty zostawiasz to u siebie tak jak jest ale taka systuacja jest realna jesli ludzie chca sie dogadac i oczywiscie wszstko musi byc zalegalizowane ,

a druga sprawa jaka decyzje dostałes ,czy mozesz postawic komin zewnetrzy ?

czy jesttaka mozliwosc ?

i jedno mnie zastanawia bo kiedys tak sie robiło ale od 2000r to nie mozliwe jak podłaczyli gaz do pieca skoro nie było warunków technicznych ustalonych na podstawie opini kominiarskiejj?

albo była i ktos inny sie podpiąl do tego komina ?

jesli wydali nakaz zdemontowania systemu w terminie 14dni to masz czsescie bo idzie wiosna i narazie mozesz sie pradem ogrzewac ,daj troche danych o twoim mieszkanku to cos pomyslimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniejszy właściciel zmodernizował całkowicie mieszkanie, wszystko zrobił bez wcześniejszych orzeczeń itp, może był nieświadomy. Tłumaczył się tym że jeśli junkers wcześniej chodził to dlaczego nie może piec dwu funkcyjny.

 

 

Myślałem o tym aby postawić lokatorce drugiego piętra nowy komin, ale pozostaje kwestia lokatorów piętra trzeciego.

Przez kuchnie musiałby przechodzić dodatkowy komin.

 

Budynek podlega pod spółdzielnię my jesteśmy od nie dawna właścicielami mieszkania. Podejrzewam że spółdzielnia nie zgodzi się na postawienie komina na elewacji, tłumacząc się tym że polowa lokatorów chciałaby postawić komin. Chociaż będę zmuszony przejść się i zapytać.

 

Jaki piec zamontować ????

Mogę postawić kominek????

Czy mogę korzystać z tego pieca grzejąc tylko wodę do użytku????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.